Lubuska innowacyjność pod lupą naukowców

W konferencji uczestniczyli m.in. szef Katedry Polityki Regionalnej i poseł na Sejm dr hab. Waldemar Sługocki prof. UZ (w środku), przewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej Janusz Jasiński (pierwszy z lewej), radny Zielonej Góry dr Sławomir Kotylak (pierwszy z prawej) i radny województwa lubuskiego Grzegorz Potęga (drugi z lewej). Fot. Konrad Paszkowski / LCI
Co ma kominiarz czy zegarmistrz do innowacyjnej gospodarki? Wbrew pozorom, bardzo dużo. Uczestnicy konferencji naukowej „Wpływ transferu wiedzy na rozwój regionalny województwa lubuskiego” podkreślali wagę rzemiosła i rzemieślników dla procesów transferu wiedzy. Konferencję po raz drugi zorganizowała Katedra Polityki Regionalnej na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Katedra Polityki Regionalnej Wydziału Ekonomii i Zarządzania na zielonogórskiej uczelni po raz drugi wygrała grant z samorządu województwa lubuskiego na organizację cyklu konferencji. – Jesteśmy dumni, że udało nam się zdobyć to dofinansowanie, bo dzięki temu próbujemy znaleźć odpowiedzi na szalenie ważne pytanie: czy transfer wiedzy wpływa na rozwój regionu lubuskiego, czy nie, a jeśli tak, to w jaki sposób – mówi dr hab. Waldemar Sługocki prof. UZ, szef Katedry Polityki Regionalnej. – W ramach tego projektu zorganizowaliśmy trzy moduły. Pierwszy poświęcony jest roli jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu warunków wzmacniających transfer wiedzy do podmiotów gospodarczych, drugi moduł drugi mówi o wykorzystaniu wiedzy w działalności podmiotów gospodarczych i wreszcie moduł trzeci, poświęcony jest transferowi wiedzy do podmiotów gospodarczych w województwie lubuskim, ale chodzi tutaj zwłaszcza o sprzężenie pomiędzy światem nauki a biznesem.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele lubuskich uczelni: Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii im. Jakuba z Paradyża, filii AWF w Gorzowie Wlkp., a także goście ze Szczecina, Bydgoszczy, Wrocławia i Poznania. – Podeszliśmy do tego w szerokim kontekście, zaprosiliśmy po pierwsze przedsiębiorców reprezentujących innowacyjne podmioty gospodarcze a po drugie przedstawicieli lubuskiego rzemiosła. Bo mówiąc o budowaniu innowacyjnej gospodarki często zapominamy o rzemieślnikach – dodaje Sługocki. – Czasem trudno jest znaleźć kominiarza, szewca czy zreperować zegarek. Przedstawicieli takich zawodów nie należy tracić z pola widzenia także w kontekście innowacyjności. Po trzecie zaprosiliśmy samorządowców, bo oni mają do wykonania ogromną pracę. Oni mogą podejmować działania natury „twardej” jak choćby budowanie stref aktywności gospodarczej, uzbrajanie tych terenów i zachęcanie do inwestowania w lubuskich gminach, a także natury „miękkiej” jak uczestnictwo w targach czy inne działania promocyjne.

Zdaniem organizatorów konferencji, dopiero triada, stanowiąca połączenie doświadczeń i działań firm wysokich technologii, rzemiosła i samorządu terytorialnego, pozwala na uchwycenie pełnego, komplementarnego obrazu transferów wiedzy w województwie lubuskim.

Efektem konferencji – oprócz wymiany poglądów – będzie monografia pokonferencyjna.

Fot. Paweł Wańczko / Lubuskie.pl

– Liczymy, że ta publikacja pokonferencyjna i towarzysząca jej wymiana myśli sprawi, że województwo lubuskie będzie coraz bardziej konkurencyjne – mówi dr hab. Waldemar Sługocki prof. UZ.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content