Nagrody Gospodarcze Marszałka Województwa Lubuskiego trafiły do najlepszych firm regionu (GALERIA, WIDEO)

Fot. Łukasz Wawer / LCI
Podczas Gali Kongresu Gospodarczego Lubuskie 2022, Nagrody Gospodarcze Marszałka trafiły do lubuskich firm w czterech kategoriach: mikroprzedsiębiorstwo, mała, średnia i duża firma. Oprócz tego wyróżnienia odebrały trzy firmy w kategoriach: Mecenas Kultury, Patron Edukacji i Darczyńca Domu Dziecka.

– Galopująca inflacja oraz podwyżki energii spowodowały, że aż 250 tysięcy małych firm, licząc tylko do połowy lipca, zamknęło swoją działalność gospodarczą, zwolniło pracowników, a rolnicy patrzą na drzewa i zastanawiają się: zrywać czy zostawić? Ale w tym samym czasie spółki energetyczne Skarbu Państwa chwalą się bardzo wysokim zyskiem, który tylko za dwa kwartały tego roku wyniósł 19 mld zł. Niestety, mam takie wrażenie, słuchając też ekspertów i panelistów Kongresu, że żyjemy w dwóch rzeczywistościach. Mam nieodparte wrażenie, że to właśnie my: samorządowcy, przedsiębiorcy, ale też nauczyciele jesteśmy dziś beneficjentami centralistycznych marzeń jednego prezesa – mówiła lubuska marszałek, która życzyła polskiemu rządowi odwagi we wprowadzeniu Krajowego Planu Odbudowy, przyjętego przez Radę Europy już w czerwcu.

– Potrzebujemy tego programu natychmiast. To 300 mld zł dla przedsiębiorców i samorządów wsparcia naszej gospodarki, tak dotkliwie znajdującej się w kryzysie – podkreśliła Elżbieta Anna Polak.

Ale w czwartkowy wieczór były również optymistyczne informacje. – Wspólnie z marszałkiem Marcinem Jabłońskim zakończyliśmy, mam nadzieję, negocjacje z Komisją Europejską. To był naprawdę dobry dzień. Pozostały tylko do uzgodnienia kwestie techniczne środków finansowych funduszy europejskich na nową perspektywę. To 915 mln euro. Mam nadzieję, że już niedługo te środki będą pracowały dla regionu lubuskiego. Bo jak śpiewa Adam Nowak, którego zaprosiliśmy dzisiaj wraz z zespołem Raz Dwa Trzy: „nadzieja to plan, on ziści się nam, jutro możemy być szczęśliwi”. Wszystko w naszych rękach – powiedziała na koniec lubuska marszałek.

Promujemy najlepszych i inspirujemy ich do rozwoju

Nagrodami w konkursie były okolicznościowe statuetki oraz vouchery o wartości 5 tys. zł na zakup wyposażenia do strefy socjalnej w firmach (dla zwycięskich przedsiębiorstw). Fundatorem voucherów był Bank Gospodarstwa Krajowego – Region Lubuski. – Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny Bank Gospodarstwa Krajowego ma przyjemność uczestniczyć w procedurze wyboru najbardziej innowacyjnych firm lubuskich. To dla nas bardzo ważne, bo wspieramy zrównoważony rozwój gospodarczy naszego kraju, a bez takich firm jest to niemożliwe – powiedział Mateusz Tur, dyrektor BGK Region Lubuski.

Zwycięskie przedsiębiorstwa wybrała – spośród  zgłoszonych do konkursu – kapituła składająca się z przedstawicieli sfery otoczenia biznesu, bankowej, badawczo-rozwojowej a także samorządowej. A nagrody wręczyli: marszałek Elżbieta Anna Polak, członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłońskiprof. Maria Mrówczyńska, prorektor ds. Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dyrektor Mateusz Tur.

Celem zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz bank konkursu było promowanie najlepszych przedsiębiorców i inspirowanie ich do rozwoju, promowanie postaw proinwestycyjnych i konkretnych dokonań innowacyjnych oraz powiększenie konkurencyjności między przedsiębiorcami.

Konkurs to również forma wyróżnienia i promocja innowacyjnych firm, produktów, technologii oraz usług, które mogą mieć wpływ na przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego województwa lubuskiego.

Najwyżej punktowanymi kryteriami oceny były rodzaj wprowadzonych innowacji w kategorii nagród dla innowacyjnych przedsiębiorstw i wartość wsparcia finansowego w kategorii wyróżnień. Pozostałe kryteria dla obu kategorii to przychody, nakłady inwestycyjne oraz dbałość o pracownika: BHP i jego rozwój zawodowy.

Oto laureaci tegorocznych Nagród Gospodarczych Marszałka:

Mikroprzedsiębiorstwo: Anmet Andrzej Adamcio

Firma ANMET powstała w 1999 roku. Specjalizuje się w recyklingu odpadów takich jak złom stali, aluminium, miedzi, mosiądzu, cynku, ołowiu czy tworzyw kompozytowych. Wśród stałych kontrahentów firma cieszy się szczególnym uznaniem za solidność oraz rzetelną klasyfikację materiału. Od 2015 r. firma zajmuje się recyklingiem śmigieł wiatrowych. Dostarcza kompleksowe rozwiązania dla właścicieli i operatorów farm wiatrowych w zakresie cięcia, transportu i recyklingu śmigieł.

Firma otrzymała nagrodę za współpracę międzynarodową, która wygenerowała innowacje procesowe i produktowe dzięki odzyskowi włókien węglowych oraz powtórnemu wykorzystaniu śmigieł turbin wiatrowych. Z tych materiałów powstał m.in. nowy rodzaj płyty OSB z udziałem mielonych śmigieł, meble i mała architektura oraz bloki konstrukcyjne i geotechniczne do umocnień zboczy i osuwisk.

Małe przedsiębiorstwo: firma NBTA

Firma od 2017 r. jest dostawcą wyrobów, części i komponentów motoryzacyjnych zarówno na rynek pierwotny, jak i wtórny. Dostarcza swoje wyroby producentom układów wydechowych do aut osobowych, motorów, statków, generatorów prądu, kosiarek, traktorów i maszyn budowlanych. Przedsiębiorstwo od samego początku zlokalizowane jest w Sulechowie. NBTA planuje w najbliższych latach wdrożenie systemu środowiskowego ISO 14001 oraz rozbudowę hali produkcyjnej o kolejne 1200 m2.

NBTA Sp. z o.o. otrzymała nagrodę za produkcję Mesh bagów, czyli worków z włókna szklanego znajdujących się w układach wydechowych, które w trakcie pracy silnika nie wydzielają toksycznych gazów, spalin lub innych zanieczyszczeń, za sposób wytwarzania maty rovingowej z ciągłego włókna teksturyzowanego oraz za minimalizację poprodukcyjnych odpadów.

Średnie przedsiębiorstwo: firma AM Okna

Firma AM Okna została powołana do życia w Gorzowie Wielkopolskim w 2005 roku jako rodzinne przedsiębiorstwo z aspiracjami do stania się przedsiębiorstwem o międzynarodowym zasięgu. Działania przedsiębiorstwa od samego początku nakierowane były zarówno na rodzinny rynek, ale także na klientów zagranicznych. Obecnie firma koncentruje się na produkcji najwyższej jakości okien i drzwi z aluminium oraz PCV. Proponuje swoim klientom bogatą ofertę, która obejmuje również dodatki do okien, rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe, bramy garażowe, drzwi zewnętrzne oraz systemy zintegrowane SmartDom. Dbając o najwyższy standard realizacji usług, firma zapewnia swoim klientom wstępny pomiar, profesjonalny montaż oraz transport wielkogabarytowy.

AM OKNA otrzymała nagrodę za innowacje procesowe pozwalające na zwiększenie produkcji przy jednoczesnej dbałości o redukcję odpadów, a także za wprowadzanie nowych produktów, w szczególności opatentowane Inteligentne okno, które posiada wbudowane czujniki temperatury, wilgoci, ruchu oraz CO2, a w zależności od warunków atmosferycznych będzie się automatycznie otwierać lub zamykać.  

Duże przedsiębiorstwo: firma CIECH VITROSILICON SA

CIECH Vitrosilicon powstał w 1988 roku na bazie Żagańskich Hut Szkła, które były trzecią co do wielkości hutą szkła opakowaniowego w Polsce, działającą nieprzerwanie od połowy XX-go wieku. Obecnie jako Spółka Grupy Kapitałowej CIECH posiada dwa zakłady produkcyjne – w Iłowej oraz Żarach. Specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości krzemianów sodu i potasu, zarówno w formie stałej jak i płynnej, sukcesywnie rozwijając ich sprzedaż zarówno na rynek krajowy jak i rynki światowe.

CIECH Vitrosilicon otrzymał nagrodę za opracowanie nowej technologii produkcji szklistego krzemianu sodu wykorzystywanego do impregnacji posadzek betonowych oraz produkcji opon, co powoduje zmniejszenie hałasu pojazdu. Nowa technologia wpływa jednocześnie na ograniczenie zapylenia przy produkcji, magazynowaniu i transporcie.

Mecenas kultury: Inneko Gorzów Wlkp.

Jest to firma z długoletnią tradycją, która swoją działalność rozpoczęła w 1992 r. aby sprostać wymaganiom ochrony środowiska. Nieprzerwanie inwestuje w nowoczesne technologie zagospodarowania odpadów. Misją spółki jest przybliżenie społeczeństwu problematyki ekologii i ochrony środowiska. Głównym obszarem działalności spółki jest profesjonalne unieszkodliwianie odpadów – segregacja odpadów komunalnych i ograniczanie do minimum odpadów kierowanych na składowisko.

Inneko otrzymał wyróżnienie „MECENAS KULTURY” za systematyczne wspieranie Filharmonii Gorzowskiej, Miejskiego Centrum Kultury oraz Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., ponadto występów teatralnych dla dzieci przebywających w szpitalu, organizację spotkań kulturalnych „Na zapiecku” oraz powrót do cyklicznych akcji pt.: „Wymień Odpady na Kulturalne Wypady”.

Patron edukacji: Perceptus Zielona Góra

Jako ceniony integrator rozwiązań informatycznych, od 2008 r. firma pomaga partnerom instytucjonalnym oraz biznesowym, w tworzeniu przyjaznego i bezpiecznego środowiska informatycznego wspierającego realizację ich celów biznesowych. Wykonuje pełną analizę potrzeb klienta, opartą na wieloletnim doświadczeniu nabytym w trakcie wdrożeń i testów w środowiskach klienckich. Tworzy i optymalizuję dedykowaną infrastrukturę IT. Specjalizuje się w szeroko pojętej dziedzinie cyberbezpieczeństwa, zajmując się m.in. szyfrowaniem danych, testami penetracyjnymi, backupem i archiwizacją, wizualizacją, systemami do monitorowania sieci i pracowników, czy oprogramowaniem Endpoint Security.

Wyróżnienie „PATRONA EDUKACJI” jest m.in. za szeroko pojętą współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim poprzez organizację Perceptus IT Security Academy, udostępnianie firmowych zasobów Centrum B+R na potrzeby prac dyplomowych studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz systematyczną współpracę i wsparcie sprzętowe dwóch szkół średnich w Zielonej Górze.

Darczyńca Domu Dziecka: Saint Gobain Oddział Sekurit Transport Division Żary

Zakład Saint-Gobain Innovative Materials Polska Sp. z o.o. Oddział Sekurit Transport w Żarach ma ponad stuletnią tradycję. Powstał w 1904 roku, a w skład grupy Saint-Gobain wszedł w wyniku prywatyzacji w 1999 roku. Żarska fabryka jest częścią działu marki Sekurit. Produkowane są tam szyby oraz rozwiązania systemowe dla producentów autobusów, ciężarówek, kabin, pojazdów szynowych, pojazdów opancerzonych, samochodów dostawczych oraz samochodów osobowych. Zakład jest dostawcą oszklenia dla największych producentów transportowych w Europie.

Wyróżnienie „Darczyńcy Domu Dziecka” jest za wsparcie materialne i finansowe na rzecz Domów Dziecka w Kożuchowie i Żarach,  dzięki którym można  realizować nie tylko marzenia dzieci, ale również wpływać na poprawę ich warunków życia, przeprowadzając remonty czy zakupując niezbędne sprzęty i meble.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z gali Kongresu:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content