Dr hab. Piotr Żurek: Budowaliśmy akademickość w mieście od 1971 roku (WIDEO)

Piotr Żurek w studiu mówił o jubileuszu uczelni, planach rozwoju i znanych na całym świecie absolwentach i studentach
Z dziekanem Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. dr hab. Piotrem Żurkiem rozmawiamy o jubileuszu, planach na przyszłość i sukcesach. Tych jest sporo. Gorzowska Akademia Wychowania Fizycznego wychowała sportowców, którzy odnoszą światowe sukcesy. Kadra uczelni się rozwija i publikuje. Są efekty.

51 lat działania wydziału czas podsumowań. – Okrągłą 50 – tkę planowaliśmy obchodzi w ubiegłym roku, ale pandemia zniweczyła nasze plany. Przełożyliśmy zatem obchody na ten rok. Przypominamy najważniejsze wydarzenia w historii uczelni, najważniejszych ludzi, najważniejsze takie kamienie milowe w rozwoju uczelni. Chcemy się pochwalić sukcesami zarówno naukowymi, dydaktycznymi oraz osiągnięciami naszych aktualnych studentów i absolwentów – mówi dziekan.
Obchody jubileuszu będą połączone z inauguracją roku akademickiego na uczelni. – Zanotowaliśmy lekką zwyżkę jeśli chodzi o rekrutację na poszczególne kierunki studiów. Największym zainteresowaniem cieszy się fizjoterapia. Głównie dlatego, że mamy doskonałą, dobrze wykwalifikowaną kadrę z różnych instytucji służby zdrowia. Absolwenci tego kierunki nie żadnego problemu z podjęciem pracy zawodowej po zakończeniu edukacji. Część zostaje w Gorzowie Wlkp., część wraca do swoich rodzinnych miejscowości, część wyjeżdża na zachód. Fachowców zajmujących się podnoszeniem jakości życia, nie tylko osób starszych, jeszcze przez wiele lat będzie bardzo potrzeba. Nieco mniej studentów odnotowaliśmy na kierunkach dietetyka i wychowanie fizyczne, wciąż borykamy się niestety ze skutkami pandemii, konkurencją innych uczelni, które otwierają podobne kierunki i niżem demograficznym, którego piętno nadal odczuwamy. Już nie tylko w województwach ościennych, ale także w naszym województwie są przecież działania, w kwestii utworzenia podobnych, albo nawet bliźniaczych kierunków. Absolwenci dietetyki znajdują pracę w szpitalach, ośrodkach, klubach sportowych, zakładają własne poradnie. Do tej sfery podchodzimy coraz poważniej. Coraz częściej zastanawiamy się jak lepiej jeść, co to jest zbilansowany posiłek i ile kalorii powinniśmy przyswoić oraz co zrobić, żeby spalić nadmiar tychże kalorii. Jeśli chodzi o kierunek wychowanie fizyczne to oprócz możliwości pracy w szkole, poprzez zdobywanie kolejnych uprawnień trenerów, instruktorów w poszczególnych dyscyplinach sportowych, uprawnień menadżerskich, to absolwenci znajdują pracę w klubach sportowych, zakładają własne kluby, szkółki. Szkoły nie proponuj zbyt wysokich zarobków – mówi dziekan.



Jaki jest przepis na wychowanie takich sportowych brylantów jak np. Anna Puławska? Piotr Żurek – Możemy śmiało powiedzieć, że najlepsi kajakarze i kajakarki na świecie studiują u nas, na AWF w Gorzowie Wlkp. Wymienię chociażby właśnie Annę Puławską, trzykrotną mistrzynię Europy, mistrzynie Świata, wicemistrzynie olimpijską. Karolinę Naję, choć reprezentuje inny klub, Wiktor Głazunow, Aleks Koliadych, Julia Olszewska. To jest czołówka światowa, która u nas odnalazła idealne warunki do treningu i do pracy. Dzięki wejściu w taki program Narodowa Reprezentacja Akademicka udało nam się pozyskać środki umożliwiające tok indywidualny studiów, który uwzględnia roczny plan treningowy poszczególnych zawodników. Ci sportowcy są ambasadorami regionu lubuskiego. Naszym sztandarowym absolwentem jest dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Kucharski. Obecnie dyrektor Zespołu Szkół Sportowych, z którym współpracujemy. To jest cała plejada zawodników sportów wodnych, sportów walki, lekkiej atletyki, medalistów paraolimpijskich – chwali uczelnię dziekan.


Jeśli chodzi o działalność naukową, po raz pierwszy w historii otrzymała ostatnio kategorię “A” w parametryzacji uczelni. – W ostatnich trzech, czterech latach działalność naukowa bardzo się rozwinęła. Pracownik otrzymuje nagrodę finansową przy wysoko punktowanych publikacjach powyżej stu punktów z listy ministerialnej. Ułatwia mu to awans zawodowy, może tworzyć swój zespół badawczy. Przekłada się to na lepsze finansowanie uczelni, większe możliwości inwestycyjne. Obok AWF Katowice jesteśmy z naszą częścią poznańską najlepsi w kraju – mówi dziekan. -Jeśli chodzi o plany inwestycyjne, zdobywamy środki na termomodernizację budynku głównego przy ulicy Estkowskiego z zachowaniem oryginalnej obudowy, żeby zachować strukturę budynku – mówi Piotr Żurek.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content