Silny związek na trudne czasy. Wspólnie gospodarują odpadami od 25 lat (WIDEO, GALERIA)

Związek Celowy Gmin CZG -12 nie tylko świętuje dziś 25-lecie, ale jak podkreślano podczas jubileuszowej konferencji w Sulęcinie, ma przed sobą wiele wyzwań. Wymuszają to zmieniające się przepisy, nowa perspektywa unijna i drożyzna. – W dobie szalejące drożyzny wspólnie działajmy na rzecz zmniejszenia odczuwalnych kosztów dla mieszkańców – mówił członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Celem działania związku jest zagospodarowanie odpadów odbieranych od prawie 180 tysięcy mieszkańców. Rocznie do zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych trafia ponad 50 tysięcy ton segregowanych i zmieszanych odpadów. -Piękna rocznica, srebrne gody. To był tydzień po tygodniu budowania związku. Od 1997 roku. 25 lat temu grupa inicjatorów założyła związek, który jest do teraz. Celem było załatwienie sprawy gospodarki odpadami i rekultywacji składowisk rozsiane w różnych miejscach. Były różne historie związane z siedzibą. Zakład był wybudowany 20 lat temu. Największym kapitałem tego zakładu są jego ludzie. Pracuje tam sto osób. Był to znaczący zakład pracy dla Sulęcina i okolic. Obecnie skupiamy 17 gmin. To jest 180 tysięcy mieszkańców – mówił podczas uroczystości prezes zarządu CZG -12 Robert Paluch.

Ekoinnowacje języczkiem uwagi Brukseli

-To właśnie samorządowcy zapoczątkowali ten dział, który dziś jest opisywany w dokumentach strategicznych jako zielona energia. Życzę, aby w społeczeństwie było jak najwięcej postaw proekologicznych. Naszą wspólną odpowiedzialnością jest to, by te koszty nie były tylko złożone na barki mieszkańców, którzy płaca podatki. Zwłaszcza teraz w czasie powszechnej drożyzny, kryzysu energetycznego. Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, by zracjonalizować te wydatki, uczynić te systemy segregacji odpadów, składowania odpadów jak najbardziej efektywnymi. Sięgnąć po środki pomocowe. Blisko 30 procent nowego programu, który w miniony poniedziałek wysłaliśmy do Komisji Europejskiej, to środki na ochronę środowiska. Chcemy wspólnie zaplanować te działania, właśnie po to, by te pieniądze nie szły wyłącznie z kieszeni obywateli. Oni są każdego dnia łupani coraz wyższymi cenami. Wszystkim państwu gratuluję i życzę wytrwałości. Jestem przekonany, że dzięki funduszom europejskim uda się Państwu wykonać kolejne etapy rozpoczętego projektu – mówił członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. Dariusz Ejchart, burmistrz Sulęcina, który należy do związku podkreślił, że ćwierć wieku to już bardzo dużo. – Jak to zestawić z 30-leciem demokratycznego państwa polskiego, to mamy piękne rocznice. Prowadzimy działalność podstawową, ale także szeroko zakrojoną edukację ekologiczną. Staramy się wdrażać innowacje, zakład się rozwija. Przetrwał trudne czasy, zmiany ustawowe i społeczne. Atutem jest duża liczna samorządowców, którzy tworzyli ten związek. To unikalny ekosystem dla ponad 180 tysięcy mieszkańców.


Usługi oferowanie prze Związek Celowy Gmin CZG – 12 to: składowanie odpadów w pięciu gminach oraz składowisko odpadów komunalnych; segregacja i recykling (hala sortownicza i maszyny); zbiórka odpadów i wynajem kontenerów oraz usługi przewozowe.
Obecnie największym problemami związku są między innymi ciągle zmieniające się przepisy. – Prawo w Polsce ciągle się zmienia, działamy w oparciu o kilka ustaw. Zmieniają się koszty składowania odpadów. Wymogi Urzędu Skarbowego to także ciągłe zmiany. Jest bardzo duża niepewność działania. Zmagamy się z rosnącymi cenami energii, wysoką opłatą środowiskową. Chcemy zejść z kosztów, ale musimy mieć jak. Teraz płacimy sto procent więcej za energię. Musimy sprostać ustawom związanym ze stopniem recyklingu. Pracujemy nad wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii do funkcjonowania zakładu. Chcemy odzyskiwać m.in. gaz składowiskowy – mówił prezes zarządu.


Związek stara się wciąż unowocześniać proces odbioru, składowania, segregacji i recyclingu. W minionej perspektywie finansowej śmiało sięgał po środki na modernizację i innowację w recyklingu. To ponad 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Chodzi o nowe linie i urządzenia oraz systemy sterowania.

Zapraszamy do materiału wideo:

Historia powołania Związku

Pomysł wspólnego rozwiązania problemu gospodarki odpadami w ramach współpracy gmin narodził się w październiku 1996 roku. Doprowadzenie do obecnego stanu, w którym Związek tworzy dużą jednostkę samorządową skupiającą 15 gmin wymagało wielu spotkań i dyskusji. Ostatecznie 26 października 1996 r. w Urzędzie Miejskim w Sulęcinie powołano Centrum Koordynacyjne Programu (w skr. CKP). CKP miało za zadanie dopilnować prawidłowego funkcjonowania całego programu. Centrum Koordynacyjne Programu dbało o harmonogram spotkań, załatwiało bieżące sprawy i torowało drogę całemu przedsięwzięciu. Decyzje strategiczne pozostawały natomiast w gestii przedstawicieli wszystkich gmin. CKP na podstawie udzielonego pełnomocnictwa negocjowało warunki umowy dotyczące wykonania przez firmę Ekolog System trzech kolejnych opracowań:

Analiza formalno-strukturalna organizacji wspólnej gospodarki odpadami
Koncepcja techniczno-ekonomiczna zakładu utylizacji odpadów
Koncepcja programu edukacji ekologicznej społeczeństwa wraz z pilotażem segregacji
w sprawie woli przystąpienia Gmin do prac zmierzających do utworzenia Regionalnego Systemu Gospodarki Odpadami,

30 czerwca 1997r. w Ośnie Lubuskim na I Sesji Zgromadzenia Związku Centrum Koordynacyjne uległo samorozwiązaniu po w pełni wykonanym zadaniu i osiągnięciu zamierzonego celu – powołaniu Celowego Związku Gmin CZG-12.

Począwszy od 22 grudnia 1997 roku przedsięwzięcie to jest prowadzone i realizowane przez Celowy Związek Gmin CZG-12, który zgodnie ze statutem Związku zajmuje się: gospodarką odpadami, powszechną edukacją społeczeństwa, wprowadzeniem segregacji “u źródła”, rekultywacją starych gminnych wysypisk.

W ramach w marcu 2003 roku został oddany do użytkowania Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK), który obecnie obsługuje ok. 150 000 mieszkańców z terenu 15 gmin CZG-12.

Środki pomocowe w postaci dotacji i pożyczek na budowę zakładu otrzymano z Funduszu Phare CBC 1998 i 2000, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Ekofunduszu w Warszawie, Powiatowych Funduszy Ochrony Środowiska w Słubicach i Sulęcinie spoiwem zaś były środki z gmin członkowskich CZG-12.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content