W roli Mikołaja Sławomir Szenwald, śnieżynką Łukasz Porycki. Świąteczna akcja dla dzieci z Polski i Ukrainy (WIDEO)

14 i 15 grudnia świąteczny spektakl obejrzało około 600 dzieci z lubuskiego i Ukrainy
14 grudnia na deskach gorzowskiego teatru odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Aktorzy zagrali „Opowieść wigilijną” w reż Andrzeja Ozgi specjalnie dla najmłodszych dzieci z naszego województwa zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. To około 600 małych Lubuszan. Po sztuce oczywiście nie zabrakło Świętego Mikołaja – Sławomir Szenwald, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. odnalazł się w tej roli, pomógł mu wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki w roli śnieżynki. Podobne wydarzenie odbędzie się także 15 grudnia.

-To już kolejne święta, które spędzamy z dziećmi z polskich rodzin i z dziećmi naszych gości ze wschodu. My robimy wszystko, aby te dzieci z Ukrainy i Polski zintegrować ze sobą, żeby pokazać, że jedyną barierą może być język. Myślę, że ten uśmiech i ta dobroć jest ponadnarodowa i żadnych granic nie ma. Chcemy również, żeby dzieci nie myślały o wojnie, o tym co dzieje się strasznego za naszą wschodnią granicą. Każda forma wsparcia i oderwania ich od złych wspomnień i myśli jest najlepszym lekarstwem – mówi Łukasz Porycki, wicemarszałek województwa lubuskiego. -Dzisiejsze spotkanie mikołajkowe w tetrze zorganizowane jest dla dzieci z lubuskiego, dla tych z rodzin zagrożonych wykluczeniem ale również dla dzieci, które przybyły do nas z terenów wojny. Mikołajki mają na celu integracje środowisk polskiego i ukraińskiego. To też miły czas, który dzieci spędzą w świątecznym nastroju, odwiedzi ich Mikołaj wręczy im prezenty, będzie poczęstunek i będą warsztaty teatralne z aktorami – mówi Magdalena Białowąs, kierownik Ośrodka Adopcyjnego w Gorzowie Wlkp.

Zapraszamy na relację wideo (reszta artykułu pod materiałem wideo):

Weronika Górnicka, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze – koordynator projektu Projekt skierowany do rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także dla dzieci z Ukrainy. W programie przewidziany jest spektakl „Opowieść wigilijna”, warsztaty teatralne oraz wręczenie upominków od Św. Mikołaja. Docelowo projekt skierowany jest do dzieci pochodzących z subregionu gorzowskiego, ale również z powiatu zielonogórskiego. Projekt miał na celu również stworzenie trzech poradni wsparcia dla rodzin. W ramach tych poradni funkcjonuje psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, szkoła dla rodziców. Projekt został rozszerzony o wsparcie na rzecz osób z Ukrainy więc jest to dodatkowo działanie wspierające integracje – mówi koordynator.

Jakub Piosik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze. -Projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, skierowany dla młodych obywateli Ukrainy, do 15-16 roku życia. Po przez tego typu działania chcemy przybliżyć im magię świąt, pokazać jak my spędzamy święta. Dzięki takim spotkaniom uczą się naszej kultury i integrują się z nami. Dzieci ukraińskie poprzez to, że wspólnie uczęszczają do szkół, uczestniczą w naszych warsztatach stają się częścią nas, częścią Polski – przypomina dyrektor.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content