Pierwszy bezpośredni lot z Lubuskiego do Egiptu. Ruszają czartery turystyczne do Taby – bramy na Synaj.

Na zdjęciu od lewej: Sławomir Kotylak dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego, Marcin Jabłoński członek zarządu województwa lubuskiego i Mariusz Stokłosa wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji, przed konferencją prasową inaugurującą loty do Egiptu. Fot. Łukasz Wawer/LCI
Towarzyszyliśmy pasażerom inauguracyjnego lotu z Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost do egipskiej Taby. Już niebawem zamieścimy relację filmową z tego wydarzenia.

Pasażerowie będą podróżować z Babimostu do Taby – miejscowości turystycznej nad Zatoką Akaba, zwanej „bramą na Synaj”. Odwiedzają ją m.in. miłośnicy sportów wodnych – nurkowania czy wakeboardingu (połączenia nart wodnych z surfingiem). Loty będą odbywać się do 15 lutego 2023 r., w tym czasie zostanie zrealizowanych 8 turnusów wakacyjno-turystycznych.

– Cieszymy się ogromnie, że w ostatnich kilku latach co jakiś czas spotykamy się, by informować opinię publiczną o tym, że lotnisko w Babimoście oferuje nowe połączenia, że poszerzamy zakres połączeń z województwa lubuskiego. To wynik konsekwentnych działań samorządu województwa, determinacji w osiąganiu celu związanego z optymalnym wykorzystaniem infrastruktury, która jest w naszej gestii – powiedział Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

M. Jabłoński dodał, że ostanie lata nie sprzyjały rozwijaniu oferty lotów, jednak województwo nie porzuciło całkowicie swoich planów: – Jesteśmy po trudnym okresie pandemii. W chwili, kiedy uruchomiliśmy regularne loty do Lwowa, wybuchła wojna w Ukrainie. Mimo wszystko staramy się nie przestawać w naszych wysiłkach. Cieszymy się, że różni partnerzy podejmują z nami współpracę. Dzisiaj cieszymy się z lotów do Egiptu w okresie trudniejszego klimatu w Polsce. Wiele osób być może będzie chciało skorzystać z możliwości lotu do ciepłych krajów. Życzymy im, żeby spędzili ten czas jak najradośniej, żeby przywieźli dobre wrażenia i wspomnienia ze swojego pobytu, ale też upowszechniali wiedzę o tym, że lotnisko w Babimoście i województwo lubuskie stwarzają możliwości do tego, żeby także drogą lotniczą udawać się w różne zakątki świata – mówił członek zarządu województwa.

Informacja o wycieczkach do Taby w Egipcie znajduje się na stronie biura podróży Itaka. Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego wyjaśnił, że współpraca z tą firmą trwa od kilku lat: – Pierwsze kontakty z Itaką były, jak dobrze pamiętam, już cztery lata temu. Wówczas były realizowane pierwsze przymiarki. Przeszkodził nam COVID, przeszkodziły nam różne zawirowania rynkowe. Cieszę się, że wytrwałość i sukcesywna praca doprowadziły do tego, że dzisiaj możemy cieszyć się z pierwszego wylotu. Liczę, że na tym nie poprzestaniemy i każdy kolejny rok to będzie dokładanie kolejnych destynacji, kolejnej siatki połączeń realizowanych z naszego portu.

Adam Banczerowski, dyrektor działu rozwoju biura podróży Itaka ujawnił, że w wakacje planowane jest poszerzenie oferty lotów z Babimostu o możliwość podróży do Burgas w Bułgarii i Antalyi w Turcji.

Będą kolejne rekordy pasażerów?

W 2022 roku Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost osiągnął rekordowe wyniki przewozowe. Z lotniska skorzystało prawie 40 tys. osób. – Tym bardziej cieszymy się, że możemy zaoferować nowy produkt, czyli czartery w sezonie zimowym, które po pierwszym rejsie sprzedały się w stu procentach. Widzimy ogromne zainteresowanie. Jako zarządzający lotniskiem, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze jesteśmy bardzo szczęśliwi, że dzięki naszej pracy możemy oddać ten port w ręce Lubuszan, którzy korzystają z niego na co dzień – mówił Michał Anczykowski, dyrektor portu

Z pierwszego lotu do Egiptu, 21 grudnia 2022 r., skorzystały 183 osoby. 

W planach – budowa nowego terminala 

To nie koniec dobrych wiadomości. Dalszym krokiem w rozwoju lotniska w Babimoście będzie powstanie nowego terminala. – W ostatnim czasie podjęliśmy decyzję o tym, by wpisać do budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej środki na budowę. Przez spółkę zarządzającą lotniskiem został ogłoszony przetarg. Wpłynęły oferty, mam nadzieję, że niedługo podpiszemy umowę i że szczęśliwie ten terminal zostanie zaprojektowany – powiedział Marcin Jabłoński. 

– Terminal o powierzchni 8 tys. metrów kwadratowych będzie zaprojektowany w tym roku. Będziemy wtedy podejmować dalsze decyzje budżetowe. Myślę, że infrastruktura dla pasażerów odlatujących i przylatujących na nasze lotnisko w perspektywie 3 lat znacząco się poprawi – uzupełnił Maciej Pawliński, prezes spółki Lotnisko Zielona Góra-Babimost.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Ostatni sejmik tej kadencji (FOTO)

Ważniejszymi punktami ostatniego posiedzenie lubuskiego sejmiku kończącej się kadencji było z pewnością odwołanie i powołanie skarbnika województwa. Alicja Woźniak i Tomasz Wojciechowski, za zgodą rady,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content