Bądź lokalnym patriotą, przekaż 1,5% na lubuskie organizacje. Apel urzędu marszałkowskiego (WIDEO)

Na zdjęciu mężczyzna przy mównicy na tle ścianki z napisem "Lubuskie".
Fot. Łukasz Wawer
W zeszłym roku Lubuszanie w ramach rozliczenia PIT-ów przekazali organizacjom pozarządowym ponad 24 mln zł. Z tego do lubuskich NGO trafiło jedynie ponad 10 mln zł. Sytuację chce zmienić urząd marszałkowski, który wystosował apel do Lubuszan. Urzędnicy proszą, aby w 2023 r. pieniądze przekazać na stowarzyszenia w regionie. Przypomnijmy, że w tym roku fundacjom można zapisać aż 1,5% podatku.

– Apelujemy, aby ponad 400 tysięcy podatników z województwa lubuskiego zapisało 1,5% swojego podatku na organizacje z naszego regionu. Jak pokazują liczby z zeszłego roku, wciąż mamy w tym zakresie margines do wykorzystania. Pieniądze można przekazać jednej z ok. 270 organizacji pożytku publicznego. Bądźmy lokalnymi patriotami – zachęca wicemarszałek Łukasz Porycki.

Dla wielu organizacji pożytku publicznego pieniądze z 1,5% mają kluczowe znaczenie, o czym przekonuje nas Piotr Fabich, prezes Związku Tenisa Województwa Lubuskiego. – W głównej mierze otrzymane środki przekierowujemy do klubów. Z tych pieniędzy opłacają np. sprzęt oraz uczestnictwo sportowców w zawodach. Tenis nie jest tanim sportem, dlatego jeśli opiekunem zawodnika jest osoba niemajętna, takie wsparcie  jest bardzo istotne – zapewnia Piotr Fabich.

Na pieniądze z 1,5% podatku liczą także lubuscy harcerze. W poprzednich latach wsparcie wynosiło ok. 70 tys. zł. – To jest ogromna pomoc dla wszystkich jednostek w województwie. Każda złotówka sprawia, że możemy zupełnie inaczej planować budżet. Liczę, że w tym roku kwota będzie wyższa, bo mamy więcej dzieci i kadry. Potrzeby siłą rzeczy się rozszerzają, a chcemy zapewniać duże atrakcje wychowawczo-edukacyjnego naszym podopiecznym  – tłumaczy Bartłomiej Walkowski, Komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP.

Jak przekazać 1,5% podatku?

W poprzednich latach z naszych podatków mogliśmy oddać NGO 1%, w tym roku pułap został zwiększony do 1,5%. Jeśli z urzędem skarbowym rozliczacie się internetowo (e-Pit), wystarczy wpisać w odpowiednim miejscu zeznania numer KRS organizacji pożytku publicznego. Szczegółowe informacje znajdziecie [TUTAJ].

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content