Wsparcie samorządu województwa dla Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie (WIDEO)

Fot. Lubuskie

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim z kolejnym dofinansowaniem samorządu województwa. Współpraca uczelni z urzędem marszałkowskim dotycząca wsparcia kierunków pielęgniarstwa czy ratownictwa medycznego trwa już trzy lata. Tym razem gorzowska szkoła wyższa liczyć może na kwotę 800 tysięcy złotych.

O rozwoju uczelni i o tym, jak przyznane środki finansowe będą rozdysponowane mówiły na wtorkowej konferencji prasowej: marszałek Elżbieta Anna Polak oraz rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.

-Dzięki tym środkom umocnimy pozycję pielęgniarstwa, czyli tego naszego pierwszego kierunku oraz ratownictwa, którego absolwenci są niesamowicie oczekiwani w środowisku nie tylko medycznym, bo również służby mundurowe czekają na naszych absolwentów. Wzmocnienie pozycji to jest szansa na dalszy rozwój, czyli kolejne kierunki, jak np. medycyna laboratoryjna. Okazuje się, że w Polsce brakuje nam diagnostów, a dobry diagnosta jest prawą ręką lekarza. Województwo lubuskie pod tym względem jest na szarym końcu tej niechlubnej listy z bardzo niewielkimi liczbami, więc tutaj myślę, że ta pozycja będzie na tyle mocna, że będziemy mogli te studia rozpocząć – mówiła Skorupska-Raczyńska.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że województwo lubuskie od samego początku współpracuje z uczelnią – najpierw w kwestii utworzenia kierunków pielęgniarstwa i położnictwa, a teraz także w ich prowadzeniu, stąd kolejne dofinansowanie. Zwracała również uwagę, że widać już pierwsze efekty tej współpracy, bo swoją edukację kończą pierwsi absolwenci.

-Mamy duży deficyt kadry medycznej, nie tylko lekarzy, bo teraz szpitale narzekają przede wszystkim na brak pielęgniarek, a akademia kształci właśnie pielęgniarki i położne. Zwiększa się nabór do szkoły, jest 50 miejsc dla słuchaczek i słuchaczy. To pokazuje, że wkrótce, mam taką nadzieję, nie będziemy mieli już tak dużego deficytu. Trzeba dodać, że fundujemy również, oprócz dotacji na prowadzenie kierunku, stypendia w wysokości 1200 zł miesięcznie. Mamy podpisane 122 umowy, więc widać, że zainteresowanie jest duże, tak jak i determinacja do pracy w województwie lubuskim – wskazywała marszałek Polak.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content