Lubuskie pełne skarbów. Kolejne przypadkowe odkrycie, tym razem w Krośnie Odrzańskim

Odnaleziony zabytek. Fot. LWKZ
Często mówimy, że nasz region obfituje w skarby, o których obecności nie zdajemy sobie sprawy. Wszystko dlatego, że pod względem archeologicznym, ale i architektonicznym Lubuskie jest słabo zbadane. Oto kolejna informacja podana przez służby konserwatorskie.

Do rejestru zabytków wpisano właśnie dwie renesansowe płyty nagrobne odnalezione podczas remontu kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim – Barbary Reichenau z domu Naumann (in. Neumann) zm. w 1559 r. i Cathariny Hildesheim z domu Naumann zm. w 1589 r. Jak podaje Kamila Domagalska z LWKZ zabytki te zostały zatynkowane podczas remontu świątyni po 1945 r. Nie zachowały się ich fotografie. Natrafiono na nie niespodziewanie w 2019 r. podczas badań konserwatorskich towarzyszącym pracom remontowym.

Fot. LWKZ

Barbara i Catharina były córkami Anny von Sack (zm. 1545) i Franza von Neumann (ok. 1495-1568), który był m.in. burmistrzem Krosna Odrzańskiego i komandorem joannitów w Świdwinie (woj. zachodniopomorskie). Odnalezione nagrobki opisano w „Die Kunstdenkmäler des Kreises Crossen” z 1921 r. Niewielka tablica z inskrypcją upamiętniającą Barbarę Naumann zm. 1559 r. została odkryta niemal w całości, co pozwoliło na odczytanie tekstu. Niewielkie fragmenty odsłoniętego tekstu udało się dopasować do tekstu inskrypcji płyty nagrobnej Cathariny Hildesheim z domu von Naumann (Neumann) podanego przez J. Zdrenkę w „Corpus Inscriptionum Poloniae”. Oba zabytki są obecnie najstarszymi obiektami sepulkralnymi w krośnieńskiej farze. Należy mieć nadzieję, że w przyszłości, podczas prac konserwatorskich zostaną one odsłonięte w całości, a uszkodzenia dekoracji nie będą zbyt duże. Być może podczas kolejnych badań konserwatorskich uda się również odnaleźć dwa inne zaginione obiekty – płytę inskrypcyjną upamiętniająca Melchiora Tielisch dawnego burmistrza Jeleniej Góry, zm. 1641, eksponowaną na ścianie południowej.

Źródło: LWKZ

Fot. LWKZ

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content