Pracownia gastronomiczna dla studentów dietetyki w Gorzowie otwarta (WIDEO, ZDJĘCIA)

Uroczyste przecięcie wstęgi w nowoczesnej pracowni przy Estkowskiego.
Studenci dietetyki Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. doczekali się w końcu miejsca praktyk w budynku uczelni. Do tej pory studiujący na tej specjalności korzystali z uprzejmości gorzowskiego gastronomika. W murach wydziału fizjoterapii otwarto nową pracownię gastronomiczną. Nie udałoby się, gdyby nie wsparcie samorządu województwa lubuskiego, który dołożył 100 tys. zł do inwestycji. – Wszystkiego najzdrowszego! – życzyła lubuska marszałek studentom.

Dotychczas studenci dietetyki na zajęcia musieli chodzić do zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Gastronomicznych. Od dziś takie przedmioty, jak: przetwórstwo żywności; technologia żywności i potraw oraz towaroznawstwo; produkcja potraw i posiłków wegetariańskich w profilaktyce i leczeniu chorób; budowa maszyn i urządzeń gastronomicznych będą realizowane w uczelnianym kompleksie przy ul. Estkowskiego w Gorzowie Wlkp. Stworzono cztery stanowiska dla studentów, wyposażone w kuchenki elektryczne, blaty robocze i okapy. A w pracowni znajdują się również zlewy, piec konwekcyjno-parowy, zmywarko-wyparzarka, chłodziarko-zamrażarka oraz drobny sprzęt kuchenny. – Do tej pory nie mieliśmy na miejscu takiej możliwości, dzisiaj możemy odbywać praktyczne zajęcia nie wychodząc z budynku – mówi Anna, studentka dietetyki. Przyznaje, że było trochę stresu, przed pokazowymi zajęciami, ale to taki przedsmak zaliczeń – dodała studentka.

Dietetyk musi dziś umieć zdrowo gotować – mówi kierownik pracowni dr Kinga Mruczyk- chodzi przecież nie tylko o rozpisywanie diet, ale także przygotowanie posiłków i sprawdzenie ich smaku.

-Z pracowni będą korzystać studenci takich specjalności jak przetwórstwo żywności, technologia żywności, bardzo kluczowe specjalności dla kierunku dietetyka. To tu w praktyczny sposób będą przygotowywać zdrowe, niskokaloryczne posiłki i będą się uczyć jak w zdrowy sposób bilansować dietę. Do tej pory zajęcia mieliśmy w Zespole Szkół Gastronomicznych. Teraz możemy te zajęcia prowadzić na miejscu – mówi kierownik pracowni.

– Dietetykę traktujemy w pewnym sensie priorytetowo, bo to kierunek, który bardzo umiejętnie wpisuje się w przestrzeń miedzy kierunkami medycznymi (a takim kierunkiem jest fizjoterapia prowadzona tu już od lat) a sportowymi (takimi jak wychowanie fizyczne) – tłumaczy prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. – Dietetyka to nie tylko zdrowie i zdrowe odżywianie, ale również dietetyka sportowa. Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie tworzyć studentom godziwe warunki do nauki, a także studiowania czysto akademickiego, czyli przyglądania się temu, jak są prowadzone badania naukowe w zakresie żywności i żywienia.

-Uczelnia sobie świetnie radzi, cieszę się, że jesteśmy w tym budynku, który jest zapełniony studentami, a pamiętam, jakie były problemy z tą inwestycją. Dzisiaj widać, jak dobrze wydane były tu pieniądze. Widać ilu studentów korzysta z wiedzy. Ta dietetyka, która powstała kilka lat temu też świetnie wpisuje się w naszą strategię rozwoju województwa, ponieważ zdrowie i jakość życia to jest nasza inteligentna specjalizacja, którą kilak lat temu wybraliśmy. Od 2015 roku w ramach programu Młodzi On-Life wspieramy tworzenie nowych kierunków, pomagamy naszym uczelniom zatrzymać tutaj młodzież, ale żeby wybrali nasz najpiękniejszy region do życia. Do tej pory uczelnia dostała na utworzenie nowych kierunków 1 mln 650 tysięcy złotych. W ubiegłym roku 300 tysięcy złotych. W tym roku 300 tysięcy złotych w budżecie na przygotowanie tej pracowni. Jest to niesłychanie waży kierunek. Widać, jak studenci chętnie go wybierają, także strzał w dziesiątkę. Sama ciągle jestem na diecie, coś o tym wiem. Gratuluję. Samorząd województwa lubuskiego w dalszym ciągu będzie wspierał Akademię Wychowania Fizycznego w Gorzowie, która jest bardzo ważną uczelnią, obok Akademii im. Jakuba z Paradyża. Świetnie się rozwija, zasługuje na nasze wsparcie i jest już marką regionu lubuskiego – mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Jak zaznacza kanclerz AWF Wiesław Kuhnert pracownia powstała w zaledwie rok, a jej całkowity koszt wyniósł 157 tys. zł. 100 tys. zł uczelnia otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w ramach dotacji z 2022 r., która w sumie wynosiła 350 tys. zł.

-Wsparcie uczelni publicznych jest jednym z elementem polityki rozwoju województwa lubuskiego. Mam nadzieję, że ta pracownia będzie kolejnym argumentem dla młodych do pozostania w regionie – mówił członek zarządu województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak.

-To jest dopełnienie tego, co się dzieje od dawna na gorzowskim AWF. Jest to wszystko związane ze zdrowym stylem życia. Jako lubuskie jesteśmy wizytówką jeśli chodzi o dbałość o zdrowie, styl życie, rekreacje. Trzeba wspomnieć o gorzowskim szpitalu, w którym jest ogrom inwestycji i programów profilaktycznych – mówiła Posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska. Przypomniała, że zarówno gorzowski szpital, jak i Zamiejscowy Wydział AWF przeżywały swoje problemy z działalnością -Wtedy to zarząd województwa wyciągał pomocną dłoń – dodała posłanka.

-Zdrowe odżywianie jest dzisiaj na topie, zobaczmy, ile mamy restauracji pudełkowych. To kierunek z przyszłością i takie będziemy wspierać – mówiła Anna Synowiec, radna województwa lubuskiego.

Zdjęcia Marta Czernicka Biuro UMWL w Gorzowie Wlkp.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content