Urząd marszałkowski opanowały kobiety. Były strefy urody, zdrowia i żywienia (WIDEO)

Fot. lubuskie.pl
Jeśli skalę zadowolenia z imprezy mierzyć liczbą uczestników, Dzień Kobiet w urzędzie marszałkowskim pobił rekordy. Setki pań wspólnie tańczyło, odpoczywało w strefach relaksu i zasięgnęło porad dotyczących zdrowia. – To najlepszy dzień, aby kobiety pomyślały o sobie – przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak, gospodyni imprezy.

Zdecydowanym motywem przewodnim spotkania w urzędzie marszałkowskim okazało się zdrowie. Ten temat odmieniano przez wszystkie przypadki, namawiając kobiety do profilaktyki. Niestety w Lubuskiem mamy z tym problem. – Badania mammograficzne i cytologiczne realizowane w ramach NFZ są dostępne, ale ich realizacja jest bardzo niska w okolicach 20 proc. za zeszły rok. Dlatego niestety umieralność na raka szyjki macicy jest w Lubuskiem największa w Polsce mówi Aleksander Celewicz, lekarz Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitalu Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Gdzie leży problem? – Nie jestem pewien, czy to wynika z niechęci kobiet. Być może chodzi o dostępność badań poza dużymi ośrodkami miejskimi, może chodzi o pokierowanie pacjentek do pogłębionych etapów diagnostyki i dobrej jakości leczenia szpitalnego – zastanawia się Aleksander Celewicz.

W promocję profilaktyki mocno włącza się marszałek, która podczas imprezy żartowała, że jeśli kobiety nie chcą przychodzić do ginekologów, ona przyprowadziła lekarzy do nich, organizując Dzień Kobiet w urzędzie marszałkowskim. – Wczesna diagnostyka nie boli, a daje szansę na wyleczenie. Startuje nowa perspektywa Unii Europejskiej. Mamy dużo do zaoferowania. W ramach nowego programu 65 mln euro trafi na samą profilaktykę – zapewnia marszałek Elżbieta Anna Polak.  

Pesymistyczne dane dotyczące profilaktyki zdecydowanie nie zakłóciły jednak nastroju w urzędowych salach. Imprezę rozkręciła m.in. trenerka personalna Grażyna Wyczałkowska. Ze sceny Sali kolumnowej porwała do tańca dziesiątki kobiet. – Sport jest ważny dla każdego, zapobiega depresjom. Najnowsze badania potwierdzają, że ma ogromny wpływ na mózg. Najważniejsze to wybrać rodzaj aktywności, który się lubi – doradza kobietom Grażyna Wyczałkowska.

Wiele kobiet nie tylko chętnie tańczyło, ale także odwiedziło strefę urody. Tam mogły sprawdzić, jak o siebie najlepiej zadbać. – Podstawą jest nawilżanie skóry na zewnątrz i od wewnątrz. Pielęgnacja w ogóle jest fajna, bo poświęcamy sobie czas i uwagę – podpowiada Lubuszankom Aneta Szpak-Korycka, kosmetyczka i właścicielka salonu urody.

Z tych i innych porad skorzystały setki pań. – Tańczyłyśmy oraz bawiliśmy się wspólnie. Myślę, że takie spotkania bardzo jednoczą i łączą – powiedziała nam Anna Komar, jedna z uczestniczek imprezy.

– Zaskoczyła mnie liczba ludzi, ale dobrze, że przyszło dużo osób – dodaje inna z pań, które tego dnia odwiedziły urząd marszałkowski.

W sumie w imprezie wzięło udział kilkudziesięciu wystawców. Gwiazdą muzyczną wydarzenia był zespół GEDIA Blues Band z wokalistką Agnieszką Tyszkiewicz.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content