Platforma Obywatelska przedstawia swój wyborczy program. Czego mogą spodziewać się Polacy? (WIDEO)

Konferencja prasowa lubuskiej Platformy Obywatelskiej. Fot. Konrad Paszkowski

Przedstawiciele lubuskiej Platformy Obywatelskiej przedstawili na konferencji prasowej najnowsze punkty programu, z którymi PO chce iść do wyborów. Chodzi m.in. o kredyty dla młodych na zakup pierwszego mieszkania czy szereg ułatwień dla przedsiębiorców. Jak konkretnie ma to wyglądać?

-Ta władza, która dziś sprawuje rządy w Polsce nie docenia przedsiębiorców, nie zdaje sobie sprawy z tego, że życie publiczne możemy urządzać Polkom i Polakom dzięki daninom, które płacą do budżetu państwa przede wszystkim przedsiębiorcy. Idea państwa powinna sprzyjać temu, żeby powodziło się polskim przedsiębiorcom. Im zamożniejsi będą polscy przedsiębiorcy, tym więcej środków finansowych trafi do budżetu państwa, a dzięki temu będziemy mogli realizować różne funkcje, które są przypisane państwu – wymieniał poseł Waldemar Sługocki wyliczając rozwiązania, które wprowadzić ma Platforma po wygranych wyborach.

Największa partia opozycyjna przygotowała na ten moment pięć filarów, które mają usprawnić sytuację polskich przedsiębiorstw oraz samych przedsiębiorców:

1. PIT tylko od opłaconych faktur.

2. Przeniesienie obowiązku wypłaty całego zasiłku chorobowego na ZUS dla pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach.

3. Urzędy Skarbowe stać się mają Centrami Obsługi Podatnika, w których przedsiębiorcy uzyskają niezbędną pomoc.

4. Wprowadzenie prostej i czytelnej składki zdrowotnej.

5. Wydłużenie vacatio legis do 3 miesięcy, a do 6 miesięcy w przypadku zmian podatkowych.

-To jest tlen, bo po 8 latach rządów PiS mamy zamkniętych w zeszłym roku prawie 200 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych, a to jest klucz rozwoju Polski, samorządu, regionu. Nie rozumiem jak tak można prowadzić politykę gospodarczą kraju. Platforma proponuje w końcu rzetelne, dobre, sprawdzone rozwiązania. Uproszczenie systemu podatkowego, racjonalna składka zdrowotna, vacatio legis w prowadzeniu zmian podatkowych, a co najważniejsze proponuje przewidywalność w zmianach podatkowych – mówił o pomysłach Platformy Marcin Pabierowski, który na co dzień sam jest przedsiębiorcą.

Przedstawiciele lubuskiej PO przedstawili również pomysły partii na rozwiązaniu problemu mieszkaniowego w Polsce. Sebastian Ciemnoczołowski podkreślał, że po latach nieudolności PiS w tym aspekcie potrzebna jest szybka i zdecydowana reakcja. Nieudany program Mieszkanie+ zastąpić ma autorski projekt mieszkaniowy Platformy.

Program PO przedstawiła także posłanka Krystyna Sibińska w swoim biurze poselskim w Gorzowie Wlkp.

– To jest takie szybkie działanie, bo mówimy o dopłatach do mieszkań – kredyt 0 procent. Tak naprawdę chodzi o to, żeby ten kredyt trafiał do potrzebujących osób do 45 roku życia, które nie mają mieszkania, a chcą je mieć. Wystarczy, że dwie osoby zarabiać będą minimalną pensję. Koszt marży czy odsetek tego kredytu weźmie na siebie państwo. Dla przykładu: taki przeciętny kredyt na 500 tysięcy złotych na 25 lat przy obecnych oprocentowaniach to jest koszt miesięczny ok. 4.200 zł, a dzięki programowi PO będzie to 1700 zł, bo osoby pracujące spłacać będą tylko kapitał. Oprócz tego całą odpowiedzialność, czy ryzyko skoków inflacji bierze na siebie państwo – tłumaczył przewodniczący sejmikowego klubu radnych PO.

Zapraszamy na relację filmową z konferencji:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content