Zastal się nie potknął, choć łatwo nie było. Setka na liczniku (ZDJĘCIA)

Pięciu mężczyzn w sportowych strojach
Szymon Wójcik z Zastalu Zielona Góra walczy o piłkę z Filipem Putem (nr 21) z GTK Gliwice
Zastal Zielona Góra odniósł zwycięstwo, które przybliża zespół do fazy play off ekstraklasy koszykarzy. W czwartek przed własną publicznością pokonał GTK Gliwice, choć do przerwy dźwigał ciężary. Dusan Kutlesic zaliczył double-double.

Enea Zastal BC Zielona Góra – Tauron GTK Gliwice 100:89 (21:24, 26:28, 32:21, 21:16)

Enea Zastal BC: Żołnierewicz 19 (6/9 za dwa, 1×3, 8 asyst), Alford 15 (5/8 za trzy), Hadzibegovic 14, Zecevic 14 (5/8 za dwa, 5 zbiórek), Kowalczyk 0 oraz Kutlesic 17 (6/9 za dwa, 1×3, 10 asyst), S. Wójcik 12 (1×3, 5 zbiórek), Brewton 7 (1×3), Dydak 2, Góreńczyk 0, Pluta 0, J. Wójcik 0.

Tauron GTK: Rowland 21 (6/10 za dwa, 2×3, 5 zbiórek, 9 asyst), Richardson 20 (2×3, 5 zbiórek), Murphy 17 (7/10 za dwa, 14 zbiórek), Put 15 (4/6 za dwa, 2×3), Ferguson 0 oraz Szlachetka 11 (2×3), Ryżek 5 (1×3), Busz 0, Krzych 0, Maciejak 0, Skifić 0, Wilk 0.

Wynik do przerwy bardzo źle świadczył o naszej obronie

GTK to rywal notowany zdecydowanie niżej niż Zastal, ale pamiętamy ostatnią ligową wpadkę naszego zespołu z jeszcze słabszą Astorią Bydgoszcz. I czwartkowy (16 marca) pojedynek w hali CRS przez długie minuty wyglądał – niestety – podobnie.

Goście z Gliwic rozpoczęli od prowadzenia 7:0. Wprawdzie podopieczni trenera Olivera Vidina szybko wyrównali, zabrakło jednak przełamania. W dodatku od remisu 14:14 stracili 7 punktów z rzędu i znów musieli gonić. Do przerwy przegrywali natomiast 47:52, co bardzo źle świadczyło o obronie.

Setka pękła po rzutach wolnych Tobiasza Dydaka

W trzeciej kwarcie wreszcie nastąpił przełom. Przy stanie 56:62 dwa rzuty wolne wykorzystał Alen Hadzibegovic, następnie Przemysław Żołnierewicz popisał się wsadem, chwilę później dołożył trójkę i zielonogórzanie po raz pierwszy objęli prowadzenie. A po serii 8:0 odskoczyli na 71:64 w 27 minucie.

Decydującą ćwiartkę Zastal otworzył z nie mniejszym zapałem i apetytem na zwycięstwo. Szymon Wójcik trafił za dwa, Kareem Brewton przymierzył za trzy i poprawił dwoma rzutami wolnymi, jeszcze Wójcik zapakował z góry i zrobiło się 88:73. Po takim ciosie rywal nie miał prawa się podnieść, więc po kolejnych dwóch akcjach Wójcika było 92:74 w 34 minucie. Setka pękła zaś niespełna 3 sekundy przed końcem za sprawą Tobiasza Dydaka, który z łatwością trafił oba rzuty wolne.

Dobra skuteczność rzutów za trzy, sporo asyst i punktów z ławki

Zastal miał całkiem niezłą skuteczność rzutów za trzy: 9/20 (45 proc.) – GTK: 9/30 (30 proc.). Ponadto świetnie dzielił się piłką, zaliczając 31 asyst – goście mieli ich 21. Zdobył także więcej punktów z “pomalowanego”: 46 – 34. No i zdecydowanie lepiej punktowali nasi zmiennicy: 38 – 16. Co ciekawe, koszykarze trenera Vidina prowadzili przez 14 minut i 30 sekund, a rywale – 21 minut i 41 sekund.