Gmina ważna jak stolica. Nowy wóz dla strażaków ze Szczańca (WIDEO)

Fot. Daniel Szurka
OSP w Szczańcu otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. W uroczystym przekazaniu wozu wzięli udział: członek zarządu woj. lubuskiego Marcin Jabłoński oraz poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki.

Uroczyste przekazanie oraz poświęcenie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej Szczaniec odbyło się w środę (15 marca 2023 r.) na placu przed urzędem gminy. Wzięli w nim udział m.in.: członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński, Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki, wójt gminy Szczaniec Krzysztof Neryng oraz dyr. Departamentu Programów Regionalnych UMWL Marek Kamiński.

Pojazd został kupiony w ramach rozpoczętego w styczniu 2021 r. projektu dotyczącego wsparcia służb ratownictwa technicznego i przeciwpożarowego na terenie gmin: Bytom Odrzański, Szprotawa, Sulęcin, Drezdenko, Kostrzyn nad Odrą, Nowe Miasteczko, Otyń, Szczaniec, Ośno Lubuskie, Santok i Witnica. Jego przedmiotem są działania poprawiające bezpieczeństwo pożarowe oraz powodziowe, poprzez inwestycje z zakresu doposażenia jednostek ratowniczych oraz infrastruktury przeciwpowodziowej.

11 samochodów dla lubuskich strażaków

– Dla zarządu województwa Szczaniec oraz podobne gminy są równie ważne, jak stolice regionu. A mieszkańcy gminy mają takie same prawo do marzeń, a zwłaszcza do poczucia bezpieczeństwa, jak mieszkańcy lubuskich stolic. Cieszę się więc, że możemy dziś uczestniczyć w uroczystości przekazania państwu kolejnego pojazdu, który dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej możemy sfinansować środkami pomocowymi – mówił członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński.

Jak podkreślił, to był duży i trudny projekt o wartości ponad 15 mln zł. – Dzięki wsparciu środków unijnych kupiliśmy dla 11 gmin kilkanaście takich pojazdów. A dzięki projektowi przygotowanemu przez Zarząd Województwa Lubuskiego, tylko w tej perspektywie takich samochodów trafiło do lubuskich samorządów grubo ponad 20. Nie mówiąc o wsparciu na różnego rodzaju inne potrzeby ochotniczych straży pożarnych – podkreślił Marcin Jabłoński, dodając, że przez kilkanaście lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej takich samochodów samorząd województwa lubuskiego zakupił już grubo ponad 100. – To dowód na to, że w sposób konsekwentny, świadomy i zaplanowany wspieramy polskich strażaków i rozumiemy, jak ważną i wielką wartością jest właśnie bezpieczeństwo – tłumaczył Marcin Jabłoński.

Pochwały dla wójta

Członek zarządu woj. lubuskiego nie szczędził słów pochwały dla wójta Gminy Szczaniec Krzysztofa Nerynga. – Gratuluję determinacji, bo to trwało kilka lat i wymagało sporo zabiegów, wytrwałości, ale też umiejętności ubiegania się o środki unijne. Gmina Szczaniec jest w czołówce gmin, które skutecznie zabiegają o wsparcie z funduszy unijnych – wyjaśnił Marcin Jabłoński dodając, że ma nadzieję, iż przy okazji nowej perspektywy finansowej będzie okazja ponownie się spotykać z wójtem i gratulować skutecznego zabiegania o kolejne środki.

W podobnym tonie wypowiadał się poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki, który gratulował mieszkańcom gminy Szczaniec wyboru takiego wójta, jakim jest Krzysztof Neryng. – Jeston kompetentny, błyskotliwy, czasem także złośliwy, ale przede wszystkim skuteczny, czego dowodem jest ten piękny samochód dla strażaków – mówił Waldemar Sługocki.

Po głównej części uroczystości odbyła się prezentacja wozów strażackich oraz ich przejazd ulicami Szczańca.

Ponad 13,3 mln zł unijnego wsparcia

 • Wartość całego projektu wynosi 15 687 473,70 zł.
 • Dofinansowanie UE: 13 334 352,64 zł.
 • Projekt zakończy się 31 lipca 2023 r.
 • Pozostałe samorządy wsparte w ramach projektu:
 • Gmina Bytom Odrzański: Ciężki pojazd ratowniczo-gaśniczy, Skuter wodny wraz z przyczepą transportową oraz platformą ratowniczą czerwoną; Agregat prądotwórczy;
 • Gmina  Sulęcin: Średni samochód specjalny pożarniczy ratowniczo-gaśniczy;
 • Gmina Szprotawa: 4 samochody ratowniczo-gaśnicze; 2 pilarki ratownicze; Sprzęt i wyposażenie przeciwpowodziowe; Zintegrowany Systemy Alarmowania i Ochrony Ludności; Dron z kamerą termowizyjną;
 • Gmina Nowe Miasteczko: Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy;
 • Gmina Otyń: Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy;
 • Gmina Drezdenko: Średni samochód ratowniczo-gaśniczy;
 • Miasto Kostrzyn nad Odrą: lekki samochód specjalny ratownictwa wodnego;
 • Gmina Ośno Lubuskie: Średni samochód ratowniczo-gaśniczy;
 • Gmina Santok: Średni samochód ratowniczo-gaśniczy;
 • Gmina Witnica: Średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content