Międzynarodowy Dzień Teatru… nie tylko w teatrze

Konferencja ws. obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w WiMBP im. Cypriana Norwida ph. Tydzień Teatru z Biblioteką na Podgórnej.
Fot. Łukasz Wawer / LCI
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca, nie tylko lubuskie teatry kuszą spektaklami i warsztatami tematycznymi. Filie nr 4 i 9  WiMBP im. Cypriana Norwida zapraszają na Tydzień Teatru, a m.in. Lubuski Teatr na spektakl dla dzieci „Samolub”, jednoaktówki Czchowa i premierę. Na gorzowskiej scenie króluje „Zemsta” Fredry i teatr otwiera się dla widzów w swoje święto!

Międzynarodowy Dzień Teatru – święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Tego dnia deskach teatrów odczytywane jest specjalne orędzie międzynarodowe, a  Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI co roku wybiera autora orędzia polskiego. W tym roku  autorką polskiego orędzia  będzie ukraińska reżyserka Svitlana Oleshko, która od czasu wybuchu wojny mieszka i pracuje w Teatrze Polskim w Warszawie.

TYDZIEŃ TEATRU z Biblioteką na Podgórnej

Na teatralny tydzień… w bibliotece zapraszał podczas konferencji prasowej dr Andrzej Buck, dyrektor WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze: – – Trochę tych wydarzeń okołoteatralnych w marcu w Bibliotece Norwida się pojawi. 27 marca, w Dzień Teatru, będzie naszym gościem aktor, reżyser, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie Wiesław Komasa. To przebogata jeśli chodzi o biografię teatralną postać.  Spotkamy się z bibliotece tego dnia i będziemy rozmawiać o jego twórczości teatralnej. Wiemy, że to jest przede wszystkim Mistrz Monodramu, bo w tym Wiesław Komasa przez lata się specjalizuje.

– Filie nr 4 i 9 przy ulicy Podgórnej  Biblioteki Norwida postanowiły zorganizować cykl wydarzeń pod nazwą: Tydzień Teatru Biblioteką na Podgórnej. Jest to przede wszystkim cykl adresowany do dzieci i młodzieży, ale nie tylko, bo w ramach tego cyklu odbędzie się także jedno przedstawienie dla dorosłych – mówiła pracująca w Filii nr 9 Biblioteki Norwida Anna Urbańska, która zapowiedziała także pierwsze wydarzenie z cyklu: – 27 marca o godz. 16.00 zapraszamy na warsztaty literacko-teatralno-plastyczne Teatr Zero Waste, i podczas tych warsztatów wykonamy marionetki z materiałów przeznaczonych do recyklingu – tłumaczyła Anna Urbańska, prezentując jednorożca, który został wykonany m.in. z pustych rolek do papieru i nakrętek.  –  Poza jednorożcami wyczarujemy jeszcze żyrafy, smoki i inne zwierzęta, w zależności od tego, na co dzieci będą miały ochotę. Zapraszamy dzieci w wieku od 5 lat wraz z opiekunami. We wtorek, 28 marca o godz. 10.00 odbędzie się warsztat teatralno-literacki adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym pt. Martynka bawi się w teatr. 

– W ten sposób propagujemy czytelnictwo – podkreślała Anna Urbańska, tłumaczyć, że do młodych czytelników najbardziej przemawia wizualizacja, dlatego często do równego rodzaju czytań i czytanek używają teatralnych pomocy dydaktycznych, takich jak np. pacynki.

– Również we wtorek zapraszamy na wydarzenie adresowane do dorosłych spektakl pt. „Taka, jak trzeba” w wykonaniu Teatru Po Godzinach z Żarskiego Domu Kultury. Jest to teatr amatorski. Przedstawienie odbędzie się w Sali im. Janusza Koniusza o godz. 18.00 – wstęp wolny. Jest to spektakl dla widzów dorosłych 18 +.

Aktorka z Teatru Po Godzinach Emilia Lipińska uchyliła rąbka tajemnicy:  – Jest to spektakl przede wszystkim dla kobiet i o kobietach. Dużo mówimy o tym, jak kobiety się czują, o ich przeżyciach, spektakl powstał na podstawie sztuki „Bez czułości” Claire McIntyre, troszkę przerobiłyśmy tekst pod swoją wersję. Są trzy bohaterki: Sylwia, Julka i Marysia. Reżyserką jest Alicja Wróbel, która zarządza całą sekcją teatralną w Żarach, jako Teatr Po Godzinach. Przede wszystkim spektakl porusza ciężkie tematy dla wielu kobiet’ o tym, czy lubią same siebie, czy akceptują to, jak wyglądają. Tam są przedstawione trzy punkty widzenia na świat.

– Lubuskie Towarzystwo Naukowe, z którym współpracuje Biblioteka Norwida, organizuje wykłady naukowe. W Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego 30 marca odbędzie się wykład o dramacie lubuskim, czyli o autorach tekstów przeznaczonych do czytania teatralnego bądź, dramaturgicznego bądź performatywnego – zapraszał dyr Andrzej Buck. – Będziemy też mówić o ciekawych rozwiązaniach w przestrzeni teatralnej, jakie miały miejsce  w ostatnim czasie w lubuskich teatrach. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Filie nr 4 i 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zapraszają na wydarzenia:

27 marca 2023, godz. 16.00
Teatr zero waste – rodzinne warsztaty tworzenia lalek teatralnych z recyklingu
Filia nr 4 i 9, ul. Podgórna 45  (ZAPISY)

28 marca 2023, godz. 10.00
Martynka bawi się w teatr – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci
Filia nr 4 i 9, ul. Podgórna 45 (ZAPISY)

28 marca 2023, godz. 18.00
„Taka, jak trzeba” – spektakl w reż. Alicji Wróbel w wykonaniu Teatru po Godzinach, działającego przy Żarskim Domu Kultury
sala im. Janusza Koniusza, WiMBP, al. Wojska Polskiego 9  (WSTĘP WOLNY)

30 marca 2023, godz. 11.00
Teatralne ABC – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci
Filia nr 4 i 9, ul. Podgórna 45  (ZAPISY)

30 marca 2023, godz. 16.30
1-2-3 TEATR – warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w wieku: 10-13 lat
Filia nr 4 i 9, ul. Podgórna 45 (ZAPISY)

Wydarzeniom towarzyszy Wystawa afiszy i rekwizytów teatralnych z przedstawień dla dzieci „Dawno, dawno temu…”, czynna od 1 marca do 30 kwietnia.

LUBUSKI TEATR

Odliczamy dni do rozpoczęcia obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru! Kto będzie z nami?

SPEKTAKL JAK MALOWANY… – KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI

Zachęcamy małych miłośników sztuki teatralnej lubiących prace plastyczne do złapania za kredki i pędzle, bo do 31.03.23 r. można zgłaszać prace plastyczne w konkursie: „Mój ulubiony spektakl w Lubuskim Teatrze”! Do wygrania atrakcyjne, oczywiście teatralne, nagrody.

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych:
I kategoria – dzieci w wieku przedszkolnym;
II kategoria – klasy I-III;
III kategoria – klasy IV -VIII.

Prace należy składać do 31 marca 2023 roku w Biurze Działu Literackiego Lubuskiego Teatru (pokój nr 30, II piętro, pion techniczny) od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30-15:30. Po godzinie 15:30 (lub w weekendy) prosimy zostawiać prace na portierni Lubuskiego Teatru z opisem “Praca na konkurs”.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 3 kwietnia 2023 roku. O zwycięstwie i terminie rozdania nagród w konkursie laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie. Dodatkowo wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej LT oraz na oficjalnym profilu LT na portalu Facebook.

Program:
25.03.2023 r:
– godz. 16:00 – spektakl dla dzieci: „Samolub”;
– godz. 19:00 – spektakl „Oświadczyny / Niedźwiedź” z udogodnieniami dla osób ze specjalnymi potrzebami: audiodeskrypcją i tłumaczem j.migowego PJM/SJM.

26.03. 2023 r.
– godz.11:00-13:00 warsztaty teatralne dla młodzieży (15 lat +) i dorosłych z Andrzejem Ogłozą: zapisy: j.marcinkowska@teatr.zgora.pl oraz sms 664-713-587 (brak wolnych miejsc!)
– godz.14:00-15:00 otwarte warsztaty Lubuskiej Siły Krytycznej, prowadzenie: Joanna Marcinkowska, gościem spotkania będzie Teresa Wysocka – dziennikarka kwartalnika „Presto” oraz recenzentka wortalu „Dziennik Teatralny”, zapisy: j.marcinkowska@teatr.zgora.pl oraz SMS 664-713-587
– godz. 12:00 i godz. 14:00 – spektakl dla dzieci: „Samolub”
– godz.18:00 spektakl „Oświadczyny / Niedźwiedź”, uroczyste odczytanie orędzia na MDT; fotorelacja z wydarzenia.

27.03.2023 r.
– otwarte lekcje teatralne, zapisy: j.marcinkowska@teatr.zgora.pl, oraz SMS: 664-713-587
• seniorzy: 10:00-11:00,
• studenci, dorośli: 11.30-12.30.

29.03.2023 r.
– 11:00 – oprowadzanie po teatrze grupy osób z Fundacji Szansa dla Niewidomych (prowadzące: Joanna Marcinkowska, Natalia Walczak-Wachowska),
– 10:00, 12:00 – spektakl „Marzenie Nataszy”, po przedstawieniach spotkanie z Alicją Stasiewicz.

30.03.2023 r.
– 10:00, 12:00 – spektakl „Marzenie Nataszy”, po przedstawieniach spotkanie z Alicją Stasiewicz.

31.03.2023 r.
– 10:00 – spektakl „Marzenie Nataszy”, po przedstawieniu spotkanie z Alicją Stasiewicz.
– 11:00-13:00: warsztaty teatralne dla młodzieży (15 lat+) i dorosłych z Andrzejem Ogłozą, zapisy: j.marcinkowska@teatr.zgora.pl oraz SMS: 664-713-587,

01.04.2023 r.
– premiera „Przedstawię ci tatę”, reż. Robert Czechowski, Duża Scena Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Mat. własny teatru

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content