Wsparcie samorządu województwa dla psychiatrii dziecięcej (WIDEO)

Fot: Paweł Wańczko/lubuskie.pl
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to ważny temat, szczególnie w ostatnich latach. Widząc potrzebę profesjonalnej opieki psychiatrycznej dla młodych Lubuszan, samorząd udziela pomocy w tym zakresie.

Zapraszamy do materiału wideo:

We wtorek, 28 marca 2023 r. marszałek Elżbieta Anna Polak podpisała umowę na wsparcie lekarzy, którzy wybrali specjalizację z psychiatrii dziecięcej oraz umowę zapewniającą praktyki w ośrodku w Zaborze.

– To środki dla sześciu lekarzy, którzy w tej chwili kształcą się w zakresie specjalizacji z psychiatrii dziecięcej – wyjaśniła marszałek. – Brakuje nam kadry, dlatego od 2022 r. Sejmik Województwa Lubuskiego wspiera kształcenie specjalistów w zakresie psychiatrii. Jako region lubuski mamy niestety bardzo niski wskaźnik specjalistów w zakresie psychiatrii, a średnia ich wieku jest bardzo wysoka. Według statystyk wskaźnik dostępności lekarzy wynosi 0,16 na 10 tys. dzieci i młodzieży w Lubuskiem. Musimy wspierać specjalizację, bo nie ma innego wyjścia, by pozyskać lekarzy, którzy tak bardzo są nam potrzebni – mówiła Elżbieta Anna Polak.

To, jak poważny jest problem, pokazują też policyjne statystyki z 2022 r. Liczba samobójstw dzieci i młodzieży wzrosła o 150 proc. Centrum w Zaborze przyjmuje najwięcej dzieci po próbach samobójczych.

Marszałek dodała, że na wsparcie mogą liczyć również osoby, które zdecydują się na specjalizację z psychologii klinicznej: –  Łączymy wszystkie działania związane z pozyskiwaniem kadry. Utworzyliśmy również budżet na rzecz absolwentów psychologii. Potrzebujemy psychologów klinicznych w szkołach. Wspieramy stypendiami, specjalnymi grantami tych, którzy wybiorą studia podyplomowe w zakresie psychologii klinicznej.

Po pandemii kryzysów psychicznych jest więcej 

– Wsparcie finansowe naszych lekarzy jest ogromnie ważne. Oni znajdą pracę wszędzie i gdyby nie ta pomoc, byłoby nam dużo trudniej przekonać ich do tego, żeby pracowali tutaj – tłumaczył Andrzej Żywień, dyrektor SP ZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. – Wsparcie dla naszego szpitala czujemy na co dzień, bo jest to też pomoc związana z remontami budynków czy wsparcie w postaci pożyczek, bo finansowanie z NFZ-u było poniżej potrzeb. Serdecznie dziękuję – dodał dyrektor.

Zapotrzebowanie na pomoc psychiatryczną w regionie lubuskim jest bardzo duże. – Mam nadzieję, że dzięki tej pomocy pani marszałek, urzędu marszałkowskiego, będziemy w stanie lepiej pomagać dzieciom. Wzrost liczby prób samobójczych, depresji wynikających z tego, jak szkoła została pokierowana podczas pandemii, jest naprawdę spory. Kolejki mamy w tej chwili trzykrotnie większe niż wcześniej – przyznaje Andrzej Żywień.

„Pozytywka” na ratunek dzieciom i młodzieży 

Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze oraz Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego realizują projekt „Pozytywka”, którego celem jest zwiększenie dostępu do specjalistycznej opieki psychiatrycznej. – Projekt jest z założenia na 2,5 roku i powinien się skończyć w czerwcu. Został przedłużony do grudnia 2023 r. Jego łączna wartość to prawie 13 milionów złotych. Wystąpiliśmy do NFZ o finansowanie projektu przez kolejne dwa lata. Wtedy nasz podmiot, który jest największym w Polsce ośrodkiem leczącym dzieci i młodzież, także jedynym, który zajmuje się wyłącznie dziećmi i młodzieżą, będzie miał wszystkie trzy poziomy w ramach reformy psychiatrii dziecięcej. Czyli poradnię psychologiczno-pedagogiczną, poradnię psychiatryczną i wysokospecjalistyczne usługi w zakresie całodobowej opieki psychiatrycznej – powiedział dyrektor CLDiM w Zaborze.

– Działamy w Zielonej Górze. Jest tutaj poradnia otwarta dla wszystkich dzieci. Zakładamy, że w ramach projektu obejmiemy skoordynowaną opieką psychiatryczną 2600 dzieci, młodzieży oraz ich rodzin i opiekunów – łącznie ponad 3 tysiące osób – dodała marszałek Elżbieta Anna Polak.

W ramach projektu będą m.in. prowadzone warsztaty profilaktyczne. Poprowadzi je fundacja „Nie Widać Po Mnie” z Warszawy. – Bardzo miło mi, że to właśnie fundacja będzie mogła realizować warsztaty oraz edukację zdrowotną dla dzieci i młodzieży z województwa lubuskiego. Mam też nadzieję, że trwająca reforma psychiatrii dziecięcej będzie się przyczyniała do wzrostu miejsc, gdzie dzieci będą mogły otrzymać fachową pomoc – mówiła Urszula Szybowicz, prezeska fundacji.

Działania fundacji będą polegać na przygotowaniu materiałów, które będą dostępne także po zakończeniu projektu. Będą to materiały edukacyjne dla rodziców, m.in. dotyczące tego, czego potrzebują dzieci do prawidłowego rozwoju, jak pracować z ich emocjami.

– Będziemy rozmawiać także o wyzwaniach współczesnego świata, budowaniu własnej tożsamości, cyberprzemocy, uzależnieniach behawioralnych, zaburzeniach depresyjnych czy lękowych. Będziemy przygotowywać także kadrę pedagogiczną, aby mogła wspierać dzieci i młodzież. Mamy wytypowanych 41 szkół i w tych szkołach mamy przeprowadzić warsztaty – wyjaśniła Urszula Szybowicz.

Wartość warsztatów wynosi ponad 750 tysięcy złotych. 

Nie wszystkie dzieci muszą trafiać do szpitala

Trwająca reforma psychiatrii dziecięcej zakłada, aby jak najmniej pacjentów przebywało w szpitalach. W ramach zmian odbywają się np. szkolenia dla ośrodków środowiskowych. – Te ośrodki powinny być swoistą podstawową opieką zdrowotną, jeżeli chodzi o psychiatrię dzieci i młodzieży. To tam mamy się zaopiekować pacjentem na pierwszym etapie, sprawdzić, jak działa jego środowisko. To najczęściej nie jest oderwany problem: tylko szkolny czy tylko rodzinny. Jeśli będzie wymagało to interwencji, to na drugim poziomie referencyjnym pojawia się specjalista z zakresu psychiatrii dziecięcej – powiedziała Urszula Szybowicz.

Obecnie w Polsce pracuje 466 psychiatrów dziecięcych.

Informacje o projekcie

„Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Zielonej Górze” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 i  współfinansowany  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Działania: 4.1 Innowacje społeczne.

– Okres realizacji projektu

2021 do: 30-06-2023 r. (przedłużenie do końca grudnia)

– Wartość projektu:

dofinansowanie w kwocie: 12 903 539,44 zł

Lider: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze

Partner: Departament Ochrony Zdrowia:

Główny cel projektu:

1. Zwiększenie dostępu do wielospecjalistycznej, skoordynowanej opieki psychiatrycznej dla 2600 dzieci i młodzieży oraz ich rodzin lub opiekunów – 3129 osób na terenie Miasta Zielona Góra i Powiatu Zielonogórskiego z wykorzystaniem potencjału sieci lokalnych podmiotów. Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży przed ukończeniem osiemnastego roku życia.

2. Po podpisaniu umów pomiędzy Województwem Lubuskim a Fundacją Nie Widać Po Mnie z Warszawy realizowane zostaną usługi polegające na przeprowadzeniu warsztatów i zajęć w ramach: 

Profilaktyki uniwersalnej – wykonawca przeprowadzi warsztaty edukacyjno-profilaktyczne z zakresu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży skierowane do:

  • uczniów szkół ponadpodstawowych;
  • uczniów klas 6-8 szkół podstawowych;
  • rodziców uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych;

Celem warsztatów będzie promocja zdrowego stylu życia, kształtowanie odpowiednich postaw prozdrowotnych oraz kształcenie umiejętności psychospołecznych niezbędnych w radzeniu sobie z kryzysami i procesie socjalizacji we współczesnym świecie; umowa podpisana na 510 000 zł

Profilaktyki selektywnej – wykonawca przeprowadzi warsztaty edukacyjno-profilaktyczne z zakresu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży skierowane do:

  • nauczycieli,
  • rodziców/opiekunów

Warsztaty skierowane są do grup zwiększonego ryzyka zaburzeń psychicznych i rodzin mających problemy zdrowotne, rodzinne, ekonomiczne, z dziećmi mającymi trudności w nauce: umowa podpisana na 245 000 zł  

3. Zadania Lidera:

W ramach działań Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego działa od 2021 r przy ul. Monte Cassino 21b Poradnia Pozytywka, w ramach której funkcjonuje:

  • Poradnia Zdrowia Psychicznego 
  • Oddział Dzienny Psychiatryczno-Rehabilitacyjny,
  • Zespół leczenia środowiskowego,
  • Centrum koordynacji z zespołem pierwszego kontaktu

4. Zadania partnera (DZ)

  • Wyłonienie wykonawców na realizację profilaktyk raz promocja projektu.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content