Posłowie KO w Gorzowie Wlkp.: – Nie tylko my musimy walczyć o demokrację. Zróbmy to razem (WIDEO, ZDJĘCIA)

Spotkanie otwarte w WiMBP w Gorzowie Wlkp.
Wizytą w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli spotkania w ramach „Tu jest przyszłość” w mieście nad Wartą. Była mowa o finansowaniu ochrony zdrowia, ale także o sytuacji w gospodarce, kuturze i w organizacjach pozarządowych. Wizyta zakończyła się spotkaniem otwartym w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp.

-Gorzowski szpital to perełka w służbie zdrowia, bo nadzoruje go samorząd województwa. Chcemy, by to nie były jedynie przypadki, ale norma. Uzdrowimy system zdrowotny i każdy inne sektor w Polsce – mówili parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej podczas briefingu prasowego w Wielospecjalistycznym Szpitali Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.


Uleczyć służbę zdrowia


W szpitalu posłowie mogli na własne oczy zobaczyć jak po przekształceniu w spółkę prawa handlowego lecznica się rozwija i inwestuje. Świadczy o tym nowo utworzone Uniwersytecie Centrum Onkologii, radioterapia; hematologia z bankiem komórek macierzystych; nowe poradnie, laboratorium i wreszcie pododdział kardiochirurgii.

-Kiedy walczyliśmy o PET, decyzje blokował to wojewoda, teraz walczymy o kontrakt na kardiochirurgię i znowu stawia nam się kłody pod nogi mówiąc, że nie ma potrzeby działania drugiego oddziału – mówiła lubuska posłanka Krystyna Sibińska z Koalicji Obywatelskiej. -Na przykładzie gorzowskiego szpitala widzimy, że nie ma lepszego rozwiązania, niż oddać samorządom, regionom możliwość decydowania o potrzebach w służbie zdrowia. Musimy ją zdecentralizować, jej finansowanie i system. Jesteśmy krajem, w którym są jedne z najmniejszych nakładów na służbę zdrowia. Mamy dramatyczne wyniki jeśli chodzi o wysoką liczbę zgonów i małą dzietność – mówił Marek Hok, lekarz i poseł Koalicji Obywatelskiej.
Po wizycie w gorzowskiej lecznicy posłowie mogli się przekonać, jak stowarzyszenia prowadzą szkoły. Takim przykładem była Szkoła Podstawowa „Sowa” w Gorzowie Wlkp. Tu usłyszeli o problemach NGO w prowadzeniu takiej placówki, niedofinansowaniu i o sytuacji opiekunów dzieci niepełnosprawnych. O bolączkach przedsiębiorców w gąszczu „biegunki legislacyjnej” mówili właściciel firm w Gorzowskim Ośrodku technologicznym.


Finanse przede wszystkim


Podczas popołudniowego otwartego spotkania z mieszkańcami w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. nie zabrakło oczywiście wątku finansów publicznych. – Przede wszystkim musimy odblokować miliardy złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Te pieniądze powinny pracować dla sektora publicznego od 1,5 roku. W naszym programie podstawą są proste i stabilne podatki oraz transparentne finanse, dziś budżet naszego kraju to około 600 mld zł, a ponad 400 mld zł jest poza budżetem, poza Waszą kontrolą, to są m.in. te czeki rozdawane przez Morawieckiego – mówiła była wiceminister finansów i wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, posłanka Izabela Leszczyna. – Przedsiębiorcy w Polsce, także w Gorzowie Wlkp. są bardzo aktywni. Tymczasem od kilku lat są zarzucani zmianami w przepisach, których nie są w stanie przeczytać na bieżąco, co dopiero wdrożyć. Nie wiedzą co odliczać, jak się rozliczać. Nie mamy stabilnego systemu podatkowego i prostych rozliczeń, jest chaos i to chcemy zmienić – mówiła Maria Małgorzata Janyska, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji gospodarki, posłanki Platformy Obywatelskiej.

-Odbiera się nam prawo do decydowania o sobie. Dzisiaj mamy problem z definiowaniem naszej podmiotowości. Parlamentarna większość jest największym zagrożeniem demokracji. Nie mamy dziś centrum społecznego i politycznego, zostało ono podważone przez spór polityczny. Minister kultury decyduje o tym, co można wystawić, kogo zwolnić za poglądy. Narusza się polską konstytucję. Musimy dziś bronić wolności słowa i własności intelektualnej twórców jak twierdzy. Kultura to my, społeczeństwo – mówił Krzysztof Mieszkowski, kulturoznawca i dziennikarz, poseł Koalicji Obywatelskiej.


Ważne pytania

Podczas spotkania z posłami Koalicji Obywatelskiej gorzowianie poruszali kwestię sytuacji emerytów. Przedstawicielka Stowarzyszenia Obywatele 66-400 Grażyna Pytlak przekazała posłance Izabeli Leszczynie list otwarty od środowiska emerytów z Gorzowa. – 8 lat temu jeszcze pracowaliśmy, dziś nasza sytuacja stale się pogarsza – mówiła. Uczestnicy spotkania pytali o stan finansów państwa, ile wynosi deficyt. Były także pytania o to, czy Platforma Obywatelska rozliczy obecnych przedstawicieli rządu za fatalny stan finansów, sądów, prawa. Posłowie przekazali, że oficjalnie deficyt w Polsce to około 60 mld zł, a ten prawdziwy to 206 mld zł – Tyle  na dziś brakuje nam do normalnego funkcjonowania, a rząd wciąż na coś komuś dorzuca, np. rolnikom, z czego? Tak się rolują te miliardy – mówiła posłanka I. Leszczyna. Posłowie bez zająknięcia podkreślali, że należy postawić zarzuty osobom publicznym, które obecnie przekraczają uprawnienia. Mieszkańcy mówili o propagandzie w mediach publicznych, o złej pozycji Polski w UE. Były pytania o program i czas jego realizacji po wyborach. – Czy wystarczy 100 dni, jak to określił na jednym ze spotkań Wasz lider Donald Tusk? – pytał młody uczestnik spotkania? Usłyszał w odpowiedzi, że jest to do zrobienia, ale wspólnie. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zachęcali mieszkańców Gorzowa Wlkp. do zaangażowania się w “odkłamywanie” rzeczywistości przekazywanej przez rząd. – To nie jest tylko nasz program, w pojedynkę nie wygramy wyborów, liczymy na Waszą pomoc i wspólną walkę o demokrację – zachęcali.

Zdjęcia: Marta Czernicka

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content