Szkolili się, jak wdrożyć innowacje w swoich firmach (ZDJĘCIA)

Bez innowacyjności w sektorze przedsiębiorstw nie ma co liczyć, że do firmy spłynie choćby euro z unijnego tortu. Specjaliści nie pozostawiają co do tego żadnych złudzeń. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć pomysł na własny patent w usługach lub produkcie. Temu służą szkolenia, które prowadzi Urząd Marszałkowski. 16 maja jedno z takich szkoleń odbyło się w Gorzowie Wlkp.

Warsztaty dla lubuskich przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp. poprowadziła dr Beata Lubos – ekonomistka, specjalistka w zakresie projektowania strategii i programów ukierunkowanych na zwiększanie innowacyjności gospodarki. – Dzisiaj musimy zdać sobie sprawę, że wyjątkowość tego co proponujemy na rynku jest konieczna, by się na nim utrzymać. Innowacje to wymóg nowoczesnej gospodarki i warunek ubiegania się o środki regionalne i krajowe. Podczas warsztatów uczę słuchaczy, jak tworzyć strategie i programy w sektorze przedsiębiorstw i instytucji, aby wypracować tę właśnie unikatową metodę działania, produkcji, prowadzenia usług – mówi dr Beata Lubos.

Tematyka zajęć:

  • Możliwości wparcia MŚP oraz projektów innowacyjnych w ramach środków unijnych oraz programów krajowych
  • Zarządzanie projektami innowacyjnymi – wypracowanie narzędzi przygotowania i zarządzania projektem innowacyjnym
  • Dobre praktyki i przykłady funkcjonowania inteligentnych specjalizacji/ klastrów w Polsce i za granicą

Uczestnicy warsztatów chętnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych. Martyna Chwiłka, Sorelle – kosmetyki naturalne . -Zdecydowałam się wziąć udział w warsztatach ponieważ niedawno razem z siostrą otworzyliśmy firmę zajmującą się produkcją kosmetyków naturalnych i byłyśmy ciekawe czy jest jakaś forma wsparcia naszej działalności. Myślę, że w dzisiejszych czasach jest takie natężenie różnych usług i produktów. Stworzenie czegoś innowacyjnego może rzeczywiście stanowić wyzwanie.


Sylwia Groblica, SG Kwadrat – badania archeologiczne/ochrona zabytków. -Złożyłam wniosek na Innowacje lubuskie, mam pomysł wiem jak go zrealizować. Działam w zakresie ochrony zabytków archeologicznych. Mam nadzieję, że już tutaj dostanę informację gdzie mogę zwrócić się o pomoc przy realizacji. Takie spotkanie, konferencja jest bardzo ważna dla nas przedsiębiorców. Możemy tu otrzymać szybko i w bezpośredni sposób wiedzę.

W warsztatach w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze wzięli udział przedstawiciele świata biznesu, nauki i uczelni wyższych.

Relacja z warsztatów w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia: Tomasz Pawłowski

Warsztaty sieciujące różne sektory trwają w lubuskiem już od 2021 roku. Obecnie trwa przygotowywanie konkretnych projektów w ramach utworzonych partnerstw.

Przypomnijmy. W poniedziałek 15 maja 2023 r. radni województwa podjęli decyzję o powołaniu spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji.

Spółka będzie zarządzać infrastrukturą wytworzoną w ramach projektu unijnego Park Technologii Kosmicznych oraz aplikować o pieniądze zewnętrzne z unijnych programów horyzontalnych oraz środków w dyspozycji Komisji Europejskiej z przeznaczeniem m.in. na badania naukowe i innowacje. Zadaniem spółki będzie również generowanie innowacyjnych projektów oraz stymulowanie współpracy biznesu, nauki i samorządu.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content