Wyjątkowo multikulturalny KOZZI FILM Festiwal w Zielonej Górze (WIDEO)

Rozmowa w studiu LCI z Andrzejem Buckiem, dyr. WiMBP im. Norwida
fot. Łukasz Wawer / LCI
Tegoroczna edycja KOZZI FILM Festiwal – 1-5 czerwca br. – ma bardziej wciągnąć ludzi młodych w świat filmu sensacyjnego, dobrej polskiej komedii i kultowych postaci polskiego filmu. Będą dla nich specjalne warsztaty i spotkania. Młodzi, a dokładniej – studenci zagrają też koncert z muzyką filmową. Nowością są także wydarzenia adresowane do mam i dzieci.

Już tylko z tych powodów dziewiąta edycja Festiwalu zapowiada się sensacyjnie, a i stali bywalcy na pewno się nie zawiodą proponowaną formułą. Start głównej imprezy 1 czerwca, ale Forpoczta Kozzi pozwoli delektować się światem filmu znacznie wcześniej, bo od poniedziałku, 29 maja br.

To zawsze jest spotkanie filmu, sensacji, teatru i książki. – W tym roku mamy trzech kultowych patronów tego „multikulturalnego” święta – mówi, o rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu KOZZI FILM Festiwal, Andrzej Buck, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. – Oprócz Macieja Kozłowskiego, który nadal nas inspiruje, proponujemy jeszcze Franciszka Pieczkę i Sylwestra Chęcińskiego. Na Chęcińskiego, wiadomo, nie było mocnych, podyskutujemy o tym. O Pieczce chcemy porozmawiać m. in. w kontekście nowej książki biograficznej, która ukazała się na rynku wydawniczym – zachęca do udziału w imprezie A. Buck.

Tegoroczne wydarzenie nieco wyjdzie poza ramy typowe dla festiwali filmowych. Będzie nieco mniej projekcji, ale więcej spotkań. Samych gości zaproszonych do rozmów będzie ponad dwudziestu! Wśród nich Gość Specjalny – Stanisława Celińska.

Drugim gościem specjalnym będzie znakomity aktor, Marian Dziędziel. – Przez osobę Macieja Kozłowskiego jesteśmy zdefiniowani właśnie pod kątem ról drugoplanowych. I mamy w tym roku 6 wizyt, 6 filmów już nominowanych do statuetki Klap 2023 w tej kategorii. Z każdym z tych aktorów, którzy obiecali się pojawić, będzie także rozmowa. Będzie także „zaległość” – dwa lata temu gościliśmy Krzysztifa Globisza, ale nie udało się pokazać filmu „Prawdziwe życie aniołów”. Bardzo chciałem ten film pokazać u nas – mówił dyr. Buck.

– Tych wydarzeń jest dużo, są rozmowy o książkach teatralnych i filmowych; będzie spotkanie z Marią Peszek w kontekście książki. Dopełnieniem będzie także projekcja filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku, wersja niema, ale z dwugodzinnym komentarzem prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka, to też coś zupełnie innego, panowie są znakomici językowo i przekornie – podkreślał Andrzej Buck.

Jak dostać się na Festiwal?

Na spektakl „Wstyd” pokazywany w Centrum Kreatywnej Kultury w RCAK-u oraz koncert Stanisławy Celińskiej bilety są do kupienia na abilet.pl

Na resztę wydarzeń dostępne są bezpłatne wejściówki – można je już odbierać w bibliotece!

Cała rozmowa o 9. edycji KOZZI FILM Festiwal z dr. Andrzejem Buckiem, dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Ostatni sejmik tej kadencji (FOTO)

Ważniejszymi punktami ostatniego posiedzenie lubuskiego sejmiku kończącej się kadencji było z pewnością odwołanie i powołanie skarbnika województwa. Alicja Woźniak i Tomasz Wojciechowski, za zgodą rady,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content