Jerzy Wierchowicz: Oczekuję na zmiany w Polsce, jak większość obywateli (WIDEO)

W programie Region Północ nie zabrakło tematów miejskich jak i regionalnych.
Gościem drugiego magazynu Region Północ w maju jest wiceprzewodniczący lubuskiego sejmiku Jerzy Wierchowicz. W programie rozmawiamy m.in. o  tegorocznym Ogólnopolskim Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, w magazynie także relacja z Lubuskich Igrzysk Seniorów, a także informacja o tym, jak zagłosowali gorzowski radni podczas sesji absolutoryjnej.

Szkoły równe dla wszystkich

Fundacja GrowSpace i Instytut Równości przedstawiły wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. – Lubuskie wyróżnia się na mapie Polski jako region tolerancyjny – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Ranking został zaprezentowany na konferencji prasowej w piątek, 19 maja 2023 r., w symbolicznym miejscu – na tęczowym chodniku przed Urzędem  Marszałkowskim Województwa Lubuskiego (instalację otwarto w czerwcu 2022 r. podczas Marszu Równości).  Agnieszka Chyrc, członkini Instytutu Równości, zwróciła uwagę, że podczas konferencji podsumowującej ranking zabrakło uczniów. – Najbardziej zainteresowani tym rankingiem są uczniowie, a ich tutaj nie ma. Nie ma ich dlatego, że szkoły, w których się uczą, są szkołami, które wywierają polityczna presję na ich światopogląd. Karta Praw Podstawowych to dokument, który gwarantuje nam wolności – wolność wyznania, wolność poglądów, ale również wolność afirmowania swoich poglądów. Poproszono uczniów, aby zgłosili się z oficjalną prośbą o to, aby móc oficjalnie zabrać głos w sprawie rankingu. Co to znaczy? To znaczy, że prawa człowieka, wolności człowieka również tych w społecznościach uczniowskich nie są respektowane. Uczeń bądź uczennica, którzy stanęliby dzisiaj z nami, mogliby odpowiadać za swoją nieobecność w szkole, ale były wywierane naciski dyrekcji szkół, do których chodzą, żeby nie zabierali głosu w sprawie. To znaczy, że Karta Praw Podstawowych powinna działać, ale nie jest respektowana np. przez dyrekcję szkół – mówiła Agnieszka Chyrc.   

-Liczba tych szkół w skali całego województwa bardzo cieszy. Poziom naszego nauczania jest dość wysoki, ciesze się, że w tym rankingu znalazły się szkoły z Gorzowa Wlkp. Takie zakazy dla uczniów i wymogi w mojej ocenie są zupełnie niezrozumiałe. Przecież to także chodzi o szkoły przyjazne LGBT. Słyszałem też wypowiedź Rzecznika Praw Dziecka, który chciał weryfikować te szkoły. Dla mnie jest to szykanowanie ludzi, którzy mają swoje poglądy – mówi Jerzy Wierchowicz, wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubuskiego.

Park dla innowacji

W poniedziałek 15 maja 2023 r. radni województwa podjęli decyzję o powołaniu spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji. Spółka będzie zarządzać infrastrukturą wytworzoną w ramach projektu unijnego Park Technologii Kosmicznych oraz aplikować o pieniądze zewnętrzne z unijnych programów horyzontalnych oraz środków w dyspozycji Komisji Europejskiej z przeznaczeniem m.in. na badania naukowe i innowacje. Zadaniem spółki będzie również generowanie innowacyjnych projektów oraz stymulowanie współpracy biznesu, nauki i samorządu. O celach postawionych przed spółką oraz o szczegółach jej funkcjonowania mówił podczas sesji Sejmiku prof. Marek Banaszkiewicz, który kieruje zielonogórskim oddziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Chcemy zatrzymać najzdolniejszych studentów

– Najważniejszym zadanie dla spółki będzie pozyskiwanie pieniędzy, bo chcemy się sami finansować. Najlepszym źródłem są środki europejskie oraz świadczenie usług dla przedsiębiorców. Naszym wkładem i kapitałem będą laboratoria Parku Technologii Kosmicznych – tłumaczył prof. Banaszkiewicz.

-Mimo kosmicznej nazwy, przecież nie kosmosem ten park będzie się zajmować. Infrastruktura pod działalność tej spółki jest budowana od trzech lat. Około 89 mln. Lokalizacja w Nowym Kisielinie. Duży wkład Unii Europejskiej. Ta spółka będzie współpracować z uczelniami i z ze światem biznesu. Zacznie działać o 1 lipca. Moim zdaniem jest to bardzo ważna inwestycja, która oddziaływać będzie na cały region. Do tej pory nie mogliśmy się np. ubiegać o środki z programów horyzontalnych, bo nie spełnialiśmy kryteriów innowacyjności – mówi wiceprzewodniczący Jerzy Wierchowicz.

Prezydent ma zaufanie radnych

22 radnych opowiedziało się za absolutorium dla prezydenta Gorzowa Wlkp. Jacka Wójcickiego. Nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. – To był trudny rok, ale miasto zdało egzamin – mówią radni. Co do poprawki? Nadzór nad inwestycjami, miejsca w żłobkach i nie tylko.

Podczas sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu miasta Gorzowa Wlkp. za 2022 rok oraz zagłosowali za udzieleniem prezydentowi absolutorium za realizację budżetu.

Sprawozdania mają pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze. Wniosek o udzielenie absolutorium prezydentowi Gorzowa z wykonania budżetu miasta za rok 2022 został także pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Rewizyjną RM i Regionalną Izbę Obrachunkową.

-Jako wieloletni radny Gorzowa Wlkp. Jak sobie przypominam nigdy nie było takiej zgody rady podczas sesji absolutoryjnej. Nigdy nie jest tak, że jest wszystko idealne. Inwestycje owszem, są imponujące. Dziwię się temu wynikowi, 22 za. Tak jakby nie było opozycji w naszym mieście. Nie można dawać takiego stuprocentowego przyzwolenia na to, co się dzieje teraz w mieście. Dla mnie Gorzów Wlkp. jest miastem, które jest coraz mniej przyjazne dla mieszkańców. Chodzi o oparkingowanie wszystkim możliwych miejsc. Bardzo niepokojący jest przebieg kluczowych inwestycji. Podważam też sens remontu przemysłówki i jej zakupu, mówię to od lat. Dodatkowo, skoro prezydent tak chwali współpracę z rządem, to czemu nie mówi się o współpracy z samorządem. Niebawem przeznaczymy około 300 mln zł na przebudowę Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. – mówi nasz gość.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content