Dziś Dzień Matki. Sprawdzamy statystyki: mamy są coraz starsze, a dzieci coraz mniej

Young mother with her one years old little son dressed in pajamas are relaxing and playing in the bedroom at the weekend together, lazy morning, warm and cozy scene. Selective focus.
Dziś święto mam, którym składamy z tej okazji najlepsze życzenia, ale tematowi przyjrzymy się od trochej innej, bo liczbowej strony. W związku ze świętem swoje statystyki przedstawił Urząd Statystyczny w Zielonej Górze. Podstawowe wnioski? Dzieci rodzi się ogólnie mniej, a kobiety na macierzyństwo decydują się w coraz późniejszym wieku.

Od wielu lat mówi się, że wiekowa granica macierzyństwa przesuwa się w górę, a więc ostatnie dane GUS-u na pewno nie zaskakują, jeśli chodzi o tendencję. Niemniej statystycy w swoim zestawieniu porównali rok 2010 oraz rok 2022 i patrząc na liczby z tych lat wnioski są co najmniej niepokojące. Zacznijmy od liczby urodzeń.  Kilkanaście lat temu w Lubuskiem rodziło się rocznie ok. 11 tys. maluchów. Kilka lat temu w całym regionie urodzeń było już tylko ok. 7 tys. To spadek o kilkadziesiąt procent. Mówiąc bardziej obrazowo, to tak jakby każdego roku z mapy znikało miasto wielkości Bytomia Odrzańskiego.

Co statystyki mówią o wieku rodzących kobiet? Kiedyś najwięcej dzieci (4060) rodziły panie w wieku 25-29 lat. Obecnie w tym samym przedziale urodzeń jest praktycznie dwukrotnie mniej (2207). Dla ułatwienia GUS wyliczył medianę wieku podczas rodzenia pierwszego dziecka. W 2010 r. było to 26 lat, a w 2022 r. mówimy już o 28 latach. Co ciekawe, Lubuskie, a w zasadzie zachodnie regiony Polski prezentują się w tym zestawieniu i tak dużo lepiej od wschodnich województw.  

Kolejną ciekawostką jest współczynnik dzietności. Dla wielu osób zaskoczeniem może być, że lubuskie miasta wyprzedziły pod tym względem małe miejscowości.  Na wsiach liczba urodzonych dzieci przypadająca na 1 kobietę w wieku 15-49 lat wynosi 1,16 (1,49 w 2010 r.), podczas gdy w miastach 1,24 (1,27 w 2010 r.).

Na koniec kilka optymistycznych liczb. W 2022 r. najwięcej dzieci (39) urodziło się 5 października. Chłopcy na świat najchętniej garnęli się 27 lipca (22), a dziewczynki takich dni miały 3: 12 stycznia, 20 kwietnia i 14 lipca (po 21). Poza tym sporo maluchów postanowiło zrobić prezent mamom w dniu ich święta. 26 maja 2022 r. na świat przyszło 32. dzieci.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Ostatni sejmik tej kadencji (FOTO)

Ważniejszymi punktami ostatniego posiedzenie lubuskiego sejmiku kończącej się kadencji było z pewnością odwołanie i powołanie skarbnika województwa. Alicja Woźniak i Tomasz Wojciechowski, za zgodą rady,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content