Mistrzowie pierwszego i drugiego planu przyjadą do Łagowa. Kinomani w gotowości!

Nie trzeba interesować się piłką nożną, aby wiedzieć, kim jest Robert Lewandowski. Tak samo nawet osoby, które od kina stronią i tak kojarzą nazwę Lubuskiego Lata Filmowego. Od ponad pół wieku do Lubuskiego przyjeżdżają pierwszoplanowe gwiazdy dużego ekranu. Nie inaczej będzie tym razem. Wyjątkowe produkcje filmowe, wybitnych aktorów i tysiące fanów spotkacie w Łagowie od 25 czerwca do 2 lipca.

Lubuskie Lato Filmowe odbędzie się po raz 52., bo choć wystartowało w 1969 r. dwie edycje nie odbyły się ze względu na stan wojenny. W historii festiwalu można zanurzyć się na tyle mocno, że powstałaby niejedna książka, dlatego zamiast o przeszłości, wolimy porozmawiać o przyszłości, czyli najbliższej edycji. Jak zwykle działo się będzie dużo i szybko. Udział we wszystkich wydarzeniach może wymagać od uczestników sporej dawki kofeiny. Wersją bezpieczniejszą dla zdrowia z polecaną przez lekarzy ilością snu, okaże się wybór kilku najciekawszych dla siebie punktów.

Otoczony jeziorami Łagów przywita kinomanów 25 czerwca i jak obiecują organizatorzy przez tydzień trwania imprezy nie zabraknie najciekawszych propozycji z historii polskiego kina oraz tych nawiązujących do obecnych wydarzeń. Już na sam początek uczestników czeka „mocne uderzenie”, bo festiwal wystartuje się w niedzielny wieczór recitalem Zbigniewa Zamachowskiego. Oczywiście gwiazd w Łagowie będzie oczywiście więcej. Na spotkania z fanami czekają Ryszard Brylski, Paweł Łoziński oraz Gabriela Muskała.

Dalej zaplanowano to, co kinomani lubią najbardziej, czyli pokazy filmowe. Organizatorzy zapraszają na zawrotną liczbę seansów, bo aż 150. W tym czasie pokażą 170 produkcji fabularnych, dokumentalnych oraz etiud, co daje średnio ponad 20 filmów dziennie! Pojawią się dzieła zarówno z Polski, jak i zagranicy. Z ich twórcami porozmawiacie podczas spotkań prowadzonych przez dziennikarkę Magdalenę Piekarską.

Wzorem ubiegłych lat jednym z kluczowych momentów imprezy będzie walka o Złote Grona LLF.  W programie głównym odbędą się trzy konkursy: Filmów Fabularnych, Filmów Dokumentalnych i Krótkich Filmów Fabularnych. Twórcy najlepszych dzieł wyjadą z Łagowa ze Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Gronami. To prestiżowe nagrody przyznawane przez wymagające jury złożone z krytyków i artystów. O statuetki powalczy 15 produkcji. 

Czy warto pojawić się w Łagowie? Kto był na festiwalu, ten wie, że to pytanie retoryczne. Kto jeszcze nie zdążył odwiedzić Lubuskiego Lata Filmowego, powinien skorzystać już z najbliższej okazji. To w końcu jeden z najstarszych festiwalu w Polsce, do którego „ojcostwa” przyznaje się sporo wybitnych osobowości, poczynając od Daniela Olbrychskiego, idąc przez Włodzimierza Piwowarczyka, a na wielu innych kończąc.

Faktem jest, że na przestrzeni ponad 50. lat LLF cały czas się zmieniał i rozwijał. Niektóre pomysły sprawdzały się lepiej, a inne gorzej. Na szczęście od początku aż do dziś nie zmieniło się jedno, łagowskie spotkania są miejscem dla wszystkich zainteresowanych dobrym kinem oraz głową otwartą do rozmów (często burzliwych) o stanie polskiej kinematografii.

Przypomnijmy raz jeszcze LLF rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do 2 lipca. Imprezie będą towarzyszyć prawie 30 dodatkowych wydarzenia np.: warsztaty edukacji filmowej, plenerowe wystawy fotografii oraz koncerty. Więcej szczegółów szukajcie na stronie festiwalu http://www.llf.pl.

Lubuskie Lato Filmowe współfinansują: Samorząd Województwa Lubuskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Enea SA Poznań. Na program 52. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2023 składają się:

A.  PROGRAM GŁÓWNY:

1.  Konkurs Główny: Konkurs Filmów Fabularnych

2.  Konkurs Filmów Dokumentalnych

3.  Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych

B.  WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

1.  Panorama przegląd najnowszych filmów fabularnych, krótkich filmów fabularnych, filmów dokumentalnych i krótkich form filmowych z lat 2022 – 2023 z Kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej,

2.  Przegląd etiud studenckich ze szkół filmowych z Polski, Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji – z lat 2022 – 2023

3.  Litwa, Łotwa i Estonia – Filmy Pribałtiki

4.  Jubileusz Studia Miniatur Filmowych w Warszawie – 65 lat powstania

5.  Wielcy znani, zapomniani – Jan Machulski: role zapomniane (95 rocznica urodzin, 15 rocznica śmierci)

6.  Wielcy znani, zapomniani – Molly Picon (125 rocznica urodzin)

7.  W kręgu socrealizmu: kobieta pracująca (Polskie Kroniki Filmowe)

8.  Zapomniane perły kina polskiego – klasycy krótkiego metrażu

9.  Portrety twórców filmowych: Stanisław Lenartowicz, Edward Żebrowski

10.   „DWA KOLORY: NIEBIESKI I ŻÓŁTY”. Przegląd filmów ukraińskich.

11.  Festiwalowe hity 2022-2023

12.  Blok filmowy dla młodego widza

13.  Warsztaty edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży

14.  Otwarte warsztaty krytyki i historii filmu (edycja 11)

15.  Filmy: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

16.  Warsztaty dziennikarskie Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wydanie dziennika festiwalowego (edycja 2).

17.  Książki o filmie i ich autorzy – spotkania z twórcami.

18.  Strefa studia festiwalowego – nowe media.

19.  Reportaż. Nagroda specjalna Klubu Kultury Filmowej

20.  Nowe kino festiwalowe – premiery w sąsiednich miastach (Świebodzin)

21.  Lubuskie Lato Filmowe w obiektywie –plenerowa wystawa fotografii wielkoformatowej.

22.  Koncert inauguracyjny 52. Lubuskiego Lata Filmowego Łagów 2023

23.  Wystawa rękodzieła Łagowskiego Domu Artysty połączona z warsztatami wytwórczymi i warsztatami malarstwa artystycznego (również dla dzieci i młodzieży)

24.  Nordic Walking dla uczestników, gości LLF, mieszkańców i turystów

25.  Finałowy koncert muzyczny na zakończenie 52. Lubuskiego Lata Filmowego Łagów 2023.

26.  Wystawa fotograficzna w Łagowie i w Zielonej Górze (52. Lubuskie Lato Filmowe – Łagów 2023 w fotografii)

27.  Replika 52. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2023 w kinie NEWA w Zielonej Górze.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content