W IV lidze już wszystko jasne. No, prawie wszystko (PODSUMOWANIE)

Tablica świetlna z wynikiem 1:3
Syrena Zbąszynek doznała drugiej w tym sezonie porażki na własnym stadionie. To pomogło Odrze Bytom Odrzański awansować do III ligi Fot. ZAP - Zbąszynecka Akademia Piłkarska/Facebook
Do III ligi awansowała Odra Bytom Odrzański. Do okręgówek spadły: Piast Iłowa, Celuloza Kostrzyn i Budowlani Lubsko. W klasyfikacji najlepszych strzelców Paweł Dulat wyprzedził Łukasza Zagdańskiego. Ale w piłkarskiej IV lidze jest jeszcze jedna niewiadoma.

Do zakończenia rozgrywek pozostały dwie kolejki spotkań. Niewiadoma jest już tylko jedna. I zależy od tego, co się stanie w III lidze. Jeśli nie daj Boże spadnie Warta Gorzów, to z IV ligi do okręgówki polecą nie trzy, a cztery zespoły. Czyli na razie bezpieczne nie mogą czuć się także: Promień Żary, Pogoń Skwierzyna, Korona Kożuchów i Meprozet Stare Kurowo. Tymczasem jednak podsumujmy weekendową (3-4 czerwca) kolejkę.

Odra za trzy, Syrena za zero i mamy III-ligowca

Wielkie brawa dla Odry Bytom Odrzański, która w sobotę mogła świętować awans do III ligi. Piłkarze trenera Grzegorza Tychowskiego u siebie pokonali 3:1 Pogoń Świebodzin. W drugiej połowie zwycięstwo przypieczętowali: Dawid Cieśla i Damian Piotrowski, trafiając w 71 i 77 minucie.

Skądinąd wiemy, że Odra mroziła szampany, choć sama wygrana z Pogonią jeszcze nie gwarantowała awansu. Do pełni szczęścia potrzebna była także porażka Syreny Zbąszynek. I właśnie tak się stało. Dzielnie walcząca w rundzie wiosennej drużyna trenera Tomasza Leszczyńskiego na swoim terenie uległa 1:3 Ilance Rzepin. Jedyną bramkę dla gospodarzy zdobył z rzutu karnego Paweł Dulat, który właśnie objął prowadzenie w klasyfikacji najlepszych strzelców. A Ilanka awansowała na piąte miejsce w tabeli. Wyżej jednak już nie podskoczy.

Trzecią pozycję nadal zajmuje Odra Nietków. Ekipa trenera Wojciecha Skarżyńskiego ma punkt przewagi nad Polonią Słubice, z którą w sobotę na wyjeździe przegrała 0:2. Dodajmy, że była to druga w tym sezonie porażka Odry z Polonią. A tak na marginesie – w niedzielę drugi zespół z Nietkowa zapewnił sobie awans do klasy A.

Sześć bramek Dębu, cztery rezerw Lechii

Grad bramek spadł tymczasem w Sławie, gdzie miejscowy Dąb pokonał 6:3 Pogoń Skwierzyna. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Tomasz Bieleń.

Skutecznością zaimponowała także Lechia II Zielona Góra, która rozbiła 4:0 Koronę w Kożuchowie. W 3 minucie wynik otworzył Krzysztof Staśkiewicz, a w 90+2 zamknął Bartosz Żurawski. Korona musiała sobie radzić bez Gracjana Lewickiego, który dzień wcześniej zmienił stan cywilny…

Zwycięstwem gości zakończył się też mecz w Drezdenku. Czarni Żagań wygrali 2:0 z tamtejszym Lubuszaninem. Przyjezdni objęli prowadzenie po golu Kamila Onichimowskiego w 62 minucie. 21 minut później rezultat podwyższył Błażej Strugaru. Dodajmy, że obie ekipy solidarnie zmarnowały po jednym rzucie karnym.

Trzecie w tym sezonie zwycięstwo Budowlanych

Na koniec zaglądamy w dolne rejony tabeli, a tam nielicha niespodzianka w Lubsku. Meprozet Stare Kurowo, który przed tygodniem pokonał Syrenę, uległ 1:2 ostatnim w tabeli Budowlanym. Ci z kolei wygrali dopiero trzeci mecz w sezonie – wcześniej dwukrotnie pokonali Piast Iłowa.

Wspomniany Piast z kolei u siebie został wypunktowany 3:0 przez Celulozę Kostrzyn, a wszystkie bramki padły po przerwie. To był pojedynek zespołów, które żegnają się z IV ligą.

I jeszcze jedyny w tej kolejce remis, czyli spotkanie Spójnia Ośno Lubuskie – Promień Żary. Na pierwszego gola kibice musieli czekać aż do 80 minuty, kiedy to Michał Dyc dał prowadzenie miejscowym. Pięć minut później Konrad Mazur wyrównał i zarazem ustalił wynik meczu.

Aktualna tabela IV ligi (źródło: Lubuski Związek Piłki Nożnej)