Gorzowski challenge z robotami Da Vinci. Operacja się udała (WIDEO)

To nie był real, ale bardzo precyzyjne ćwiczenia chirurgiczne. Słowem młodzi lekarze mogli się sprawdzić i zdecydować, czy wybiorą właśnie chirurgię. 24 czerwca w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. odbyły się I Ogólnopolskie Mistrzostwa lekarzy i studentów medycyny na symulatorze robota chirurgicznego. Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże.

-Mamy uczestników z całej Polski, są to młodzi lekarze i studenci. Chcą się sprawdzić w operowaniu robotem Da Vinci. Mieli trzy ćwiczenia do wykonania i pokazały one, na jakim są poziomie umiejętności z obsługi konsoli chirurgicznej. Mierzymy zarówno precyzję jak i czas wykonania danego zadania – mówi Adam Grudziński, grupa systemów Da Vinci w Polsce.


Spróbować swoich sił


-Niedawno skończyłam studia i chociaż nie zaczęłam jeszcze specjalizacji, to myślę o kierunkach chirurgicznych. Jest to dla mnie okazja by spróbować tego, co normalnie jest niedostępne. Jest to fajna okazja, żeby przećwiczyć i spróbować samodzielnie, czy to jest ten kierunek dla mnie. Taki sprzęt to przyszłość medycyny, pozwala nam precyzyjniej operować i zredukować powikłania. To jest przyszłość medycyny, lekarz nie musi polegać tylko na sile swoich mięśni – mówi Monika Spylczyn, studentka medycyny z Poznania.


-Mamy tutaj trzy ćwiczenia, dość proste dla doświadczonych operatorów, ale dla nas początkujących one są dość trudne. Da Vinci to jest rozwój nowoczesnej chirurgii, dla operatorów tego robota prawie nie ma niemożliwych rzeczy w chirurgii. Można zrobić wszystko z większą precyzją niż w laparoskopii – mówi Ivan Nahornyi, student z Gorzowa Wlkp.


-Była obawa, czy będzie zainteresowanie. Mamy około 50 osób z całej Polski, czyli maksymalnie tyle, ile możemy przeszkolić dzisiaj na tym nowoczesnym sprzęcie. Młodzi lekarze chcą specjalizować się w nowych technikach operacyjnych i to nas cieszy – mówi prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch.


Przyciągnąć młodych


Chcemy dać szansę pracy na tego typu robocie chirurgicznym młodym lekarzom i studentom ostatnich lat. To pierwszy cel mistrzostw. Drugi, to reklama naszego szpitala, jako nowoczesnego ośrodka, który mogą potem wybrać jako swoje miejsce pracy – mówi wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Robert Surowiec.

-Tego typu wydarzenia są bardzo istotne, ponieważ propagują nowoczesne technologie i zachęcają do zapoznawania się z nimi młodych lekarzy. Liczymy, że dzięki takim działaniom będziemy mieli więcej chętnych do specjalizowania się z zakresu chirurgii, bo dzisiaj mamy z tym problem. Zwłaszcza w dziedzinie chirurgii ogólnej. Nowe technologie zmieniają dziś medycynę. Każdy może sprawdzić, czy chce wybrać daną specjalizację. Niebawem studenci będą zdawali egzaminy między innymi na tego typu robotach. W najbliższym czasie będziemy mieli wysyp robotów do poszczególnych narządów. Będą dedykowane różnym obszarom ciała. Operacje otwarte będą schodziły na drugi plan – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej.

Karolina Koprowska dyrektor ds. marketingu systemów Da Vinci – Robot Da Vinci jest już robotem czwartej generacji. Jest już bardzo dopracowany. W Polsce nadganiamy, w szpitalach publicznych jest ich coraz więcej. Obecnie ponad 30 -ci. Przeszkolonych jest w Polsce 90 chirurgów w Polsce. Jest to już nie innowacja, a wymuszona przyszłość dzisiejszej medycyny.

300 operacji z robotem

Gorzowski szpital jako jedyny w województwie lubuskim ma robota chirurgicznego, a pod względem liczby wykonanych zabiegów, zalicza się do ogólnopolskiej czołówki. Tylko sami urolodzy w ubiegłym roku wykonali ponad 200 zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci. W tym roku operacji będzie już 300.

-Ta metoda, w porównaniu z innymi, przynosi wiele korzyści pacjentom. Przede wszystkim szybciej wracają do normalnej aktywności, jest mniejsze ryzyko powikłań, mniejsza utrata krwi i znacznie mniejsze dolegliwości bólowe niż po zwykłej operacji – mówi dr n. med. Piotr Petrasz, kierownik oddziału urologii. Operacje robotowe w szpitalu przeprowadzają też chirurdzy onkologiczni i ginekolodzy.

Zdjęcia: Natalia Dębicka, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content