Folklor na całego. Takie są “Oblicza Tradycji”. (WIDEO)

Inauguracyjny korowód festiwalowy Oblicza Tradycji 2023. Fot. Łukasz Wawer LCI

Międzynarodowy Festiwalu Folkloru „Oblicza Tradycji” 2023 przeszedł do historii. Powołana przez organizatora Festiwalu Rada Artystyczna oceniała 11 prezentacji zespołowych oraz 5 występów w Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym „Śpiewacy w Zielonej Górze” i 3 występy w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Muzycy w Zielonej Górze”.

Wyniki:

  1. W grupie zespołów, które wystąpiły w kategorii konkursowej Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Oblicza Tradycji 2023 w Zielonej Górze:

I miejsce – za wysoki poziom prezentacji tanecznej otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej WŁADYSIE.

II miejsce – za różnorodną i wszechstronną prezentację folkloru muzycznego i tanecznego otrzymał Anatolian Folklore Foundation.

III miejsce – za prezentację repertuaru osadzonego w rodzimej tradycji otrzymuje Zespół Pieśni i Tańca SIEKIERACY.

  1. W Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym „Śpiewacy w Zielonej Górze” Rada Artystyczna przyznała tytuł Laureata Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego „Śpiewacy w Zielonej Górze”  za wirtuozję wykonania i artystyczną ekspresję – SEVGI KOKUS

III.    W Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym „Śpiewacy w Zielonej Górze” Rada Artystyczna przyznała Wyróżnienie Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego „Śpiewacy w Zielonej Górze” za wykonanie zgodne z tradycją regionu – MARIA POŁOMKA oraz KATARZYNA MATYJASEK za interesującą interpretację tradycyjnej piosenki.

  1. W Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Muzycy w Zielonej Górze” Rada Artystyczna przyznała tytuł Laureata Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Muzycy w Zielonej Górze” za wirtuozowską prezentację tradycyjnego repertuaru i znakomitą współpracę wewnątrz zespołu – KAPELA ZESPOŁU ANATOLIAN FOLKLORE FOUNDATION.
Lubuskie dla ludowej kultury

– Festiwal od lat wpisuje się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w regionie i stanowi piękną lekcję dzielenia się światowym dziedzictwem kulturowym – mówi Elżbieta Anna Polak marszałek województwa. Jej zastępca, wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn, który w imieniu całego zarządu uroczyście otworzył tegoroczne zmagania ludowych zespołów, podkreślił, że Samorząd od lat wspiera kultywowanie tradycji przodków. – Przypomnę tylko o naszej akcji FolkoLove Lubuskie, w ramach której wspieramy regionalne zespoły, zarówno materialnie, organizacyjnie czy merytorycznie. Zależy nam, by kultura ludowa nie odeszła w zapomnienie, a co więcej, była znana w całym naszym regionie – wyjaśnia marszałek Tomczyszyn.

Ludowa „nuta” to nie tylko taniec

Festiwal ma formułę konkursu. Specjalnie powołana Rada Artystyczna nagradza najlepsze prezentacje. Laureat zwykle przyjeżdża na kolejną edycję jako gość specjalny, w tym roku to Dziecięcy Zespół Regionalny „Mały Haśnik” z Żabnicy. – Cieszymy się, ze możemy kontynuować tradycje naszych dziadków, a nasza rozpiętość wiekowa jest od przedszkola do szkoły średniej. Wszyscy w zespole, tradycje ludowe wynieśliśmy z domów. W naszych rodzinach dalej rozmawia się gwarą, stare zwyczaje są kultywowane – opowiadał nam o swoich pasjach jeden z członków ubiegłorocznego zwycięzcy Hubert Jędrzejek.

Różne odsłony Festiwalu

Tradycja Festiwalu sięga 1964 roku. Jak mówi dyrektorka RCAK Izabela Kumor-Pilarczyk tegoroczne wydarzenie nieco się różni od poprzednich. – Właściwie każda edycja jest nieco inna. W tym roku chcieliśmy zaktywizować wszystkich odwiedzających i obserwujących festiwal. Dlatego wieczorami odbywały się „Potańcówki z przytupem”, a przed popołudniowymi zmaganiami, w parku przy Regionalnym Centrum Animacji i Kultury działała Folkosfera, gdzie odbywały się  animacje na ludowo, różnego rodzaju warsztaty – podsumowuje tegoroczne wydarzenie. Ale ludowa „nuta” to nie tylko taniec. Podczas tegorocznych spotkań, można było dogodzić podniebieniu, bowiem w ramach Festiwalu odbyły się kulinarne potyczki Kół Gospodyń Wiejskich.

PROGRAM FESTIWALU

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content