Wielkie święto miasta, muzyki i folkloru. To były wyjątkowe, bo jubileuszowe Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. Już po raz 35. W Gorzowie mają swoich stałych fanów, grono miłośników ciągle się poszerza.
Jeden z najstarszych i najbardziej cenionych festiwali cygańskich na świecie, który odbywa się nieprzerwanie od 1989 roku ponownie zawitał do gorzowskiego amfiteatru. Festiwal odbył się w piątek 7 lipca.
Było to piękne, barwne widowisko, które zachwyciło publiczność muzyką, żywiołowym tańcem, pięknymi strojami, a przede wszystkim ciepłym klimatem i niezwykłą atmosferą.
W dotychczasowych edycjach spotkań wzięło udział ponad 200 profesjonalnych zespołów z większości krajów Europy oraz pozaeuropejskich, w tym kolebki cygańszczyzny – Indii.
Pomysłodawcą Romane Dyvesa jest Edward Dębicki kompozytor, wirtuoz akordeonu, aktor i autor oraz założyciel i szef (od 1955 roku) Cygańskiego Teatru Muzycznego „TERNO”. A nade wszystko niestrudzony kustosz kultury cygańskiej. Festiwal od lat łączy w sobie różnorodność, nowoczesność i otwartość z dbałością o kulturowy autentyzm, a także artystyczny poziom.
Chcemy wspólnie, tańczyć, grać oraz śpiewać i poprzez to wszystko dawać radość innym. Romane Dyvesa to znaczy Cygańskie Dni, a więc wielkie święto miasta, muzyki i folkloru cygańskiego – mówi Edward Dębicki.
Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa są doceniane nie tylko w Polsce, ale również na świecie. W tym roku na scenie obok gospodarza – Cygańskiego Zespołu Terno na scenie gorzowskiego amfiteatru wystąpili: Ania Rusowicz, Gipsy Band, Zuralia Orchestra, Osenya Rosa, Liza Kotlyarenko, Izabela Szafrańska oraz Cygański Teatr Muzyczny i jego goście. Festiwal Romane Dyvesa poprowadził Tomasz Wolny oraz Manuel Dębicki.
Życzenia i gratulacje organizatorom festiwalu, Edwardowi i Ewie Dębickim, w imieniu prezydenta miasta Jacka Wójcickiego, złożyli na scenie wiceprezydent Małgorzata Domagała i przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Jan Kaczanowski.
Wydarzenie było dofinansowane z budżetu województwa lubuskiego.
Fot. Kamil Lewera









