Rządowe “NIE” dla rozszerzenia pomocy psychologicznej w regionie (WIDEO)

Centrum Zdrowia Psychicznego w gorzowskiej lecznicy działa od stycznia 2022 roku.
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. nie otrzymał zgody z Ministerstwa Zdrowia na poszerzenie działalności Centrum Zdrowia Psychicznego o powiat gorzowski. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy gmin wokół Gorzowa i sąsiednich powiatów nie mogą być objęci darmowym wsparciem psychologicznym mimo ogromnych potrzeb na takie usługi.

Prezes lecznicy nie kryje zdziwienia taką sytuacją. – W czerwcu zostało wydane rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia o poszerzeniu zakresu terytorialnego Centrów Zdrowia Psychicznego i mamy znów do czynienia z pewnym paradoskem. Żadne z centrów w województwie lubuskim w rozporządzeniu nie zostało uwzględnione. Nasze centrum funkcjonujące w Gorzowie, niesłychanie potrzebne, ubiegało się o to, by swoim obszarem objąć powiat ziemski gorzowski oraz powiaty sąsiadujące. Mimo wystąpienia i licznej korespondencji, bo ubiegaliśmy się o to od trzech lat, nie zostaliśmy uwzględnieni w rozporządzeniu ministra. W sposób zdecydowany i zasadniczy zostanie utrudniona pomoc psychoogiczna mieszkańcom. Przygotowaliśmy się do realizacji tych procedur. Województwo lubuskie jest traktowane przez administrację rządową jak sierota, nie otrzymujemy środków na to, by poszerzać opiekę nad mieszkańcami województwa. Bez tych środków nie sprostamy rzeczywistym potrzebom mieszkańców – mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Leczenie w Centrum Zdrowia Psychicznego odbywa się według indywidualnego planu terapeutycznego, koordynowanego we współpracy z asystentami zdrowienia. Centrum oferuje:

konsultacje psychiatryczne
konsultacje i poradnictwo psychologiczne
psychoterapia indywidualna, prowadzona przez wykwalifikowanych psychoterapeutów, regularnie superwizowanych
w razie potrzeby profesjonalne leczenie farmakologiczne, terapeutyczne, konsultacje rodzin oraz inne formy pomocy


Zadaniem Centrum Zdrowia Psychicznego jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi

kompleksowej
wielostronnej 
powszechnie dostępnej

-O powszechną dostępność trudno, gdy podcina się nam skrzydła – komentuje prezes.

O komentarz do tego tematu zwróciliśmy się do biura prasowego Ministerstwa Zdrowia. Czekamy na odpowiedź w sprawie.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Lubuskie ma nowych marszałków

Marcin Jabłoński ponownie został wybrany marszałkiem województwa lubuskiego. Jego kandydaturę poparło 19 radnych. Wybrano też wicemarszałków: Sebastiana Ciemnoczołowskiego i Grzegorza Potęgę. Członków zarządu mieliśmy poznać

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content