Jedyny taki koncert. Uczta dla melomanów w Żaganiu

Muzycy dający koncert w kościele
Fot. Jan Mazur
Nie ma wielu okazji, aby posłuchać muzyki barokowej na żywo. Jeszcze mniej jest wydarzeń, na które nie trzeba kupować biletów. Tym bardziej warto zapamiętać sobie datę 27 sierpnia. Wtedy w Żaganiu zagra Cappella Viridimontana pod dyrekcją Jerzego Markiewicza.

Jak przekonują muzycy barokowe utwory mają niezwykle bogate brzmienie, które dla mieszkańców wydobędą wybitni instrumentaliści oraz śpiewacy. Ciekawa jest już zresztą sama historia koncertu. Wszystko zaczęło się od muzycznych manuskryptów odkrytych… w żagańskim klasztorze Augustynów, które przeniesiono następnie do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Na szczęście zapiski nie uległy zapomnieniu, o co postarali się zielonogórscy i poznańscy eksperci.

Zespół w osobach Jerzego Markiewicza, Michała Kocota, Henryka Kasperczaka i Stanisława Stanickiego przyjrzał się manuskryptom i za sprawą mrówczej pracy sporządził partytury oraz pozostałe materiały wykonawcze we współczesnym zapisie nutowym. Przy okazji melomani skorygowali błędy w tekstach. Teraz może po nie sięgnąć dowolny muzyk.

Wracając do koncertu w Żaganiu, jego organizacja stała się możliwa dzięki dofinansowano z kilku źródeł. m.in. od urzędu marszałkowskiego. Początek wydarzenie zaplanowano na godz. 16:00 w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP na Placu Klasztornym. Interpretacji dawnych manuskryptów podejmie się Cappella Viridimontana. Wirtuozi postarają się zachować barokowe techniki gry, aby brzmienie utworów było jak najbardziej zbliżone do pierwotnego.

W programie zaplanowano sześć współczesnych premier: Krusche– Missa brevis C. H. Graun– Aria Iam faces Ditert- Ave regina et Regina coeli C. H. Graun- Aria Splendete coeli lub Ave maris stella K. Loos- Tota pulchra es amica mea Rathgeber- Vesperae de Apostolis RM 4824.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content