Magazyn Region Północ: – Szpital gotowy ratować życie, ale brakuje finansowania z NFZ (WIDEO)

W Zielonej Górze zapłonęło składowisko toksycznych odpadów, a w Gorzowie Wlkp. nie gasną kontrowersje związane z brakiem finansowania oddziału kardiochirurgii w wojewódzkim szpitalu. Tematy komentuje Mirosław Marcinkiewicz, wiceprzewodniczący sejmiku województwa. W programie Region Północ porozmawiamy także o Święcie Województwa Lubuskiego i biznesowych spotkaniach z lubuskimi przedsiębiorcami.

Kardiochirurgia w Gorzowie dalej bez kontraktu z NFZ

Od dawna trwa walkę o gorzowską kardiochirurgię. W tym przypadku to dosłownie walka na śmierć i życie, bo chodzi o procedury  ratujące życie mieszkańców, czyli niezbędne zabiegi o wysokim stopniu zaawansowania. Te zostały wstrzymane, bo pododdział nie otrzymał finansowania z NFZ.

 – To jest niebywałe. Nie potrafię tego zrozumieć. Żyjemy w XXI w., medycyna niesamowicie się rozwinęła, dzięki czemu mogą lekarze nam pomagać. Tak jest z pododdziałem kardiochirurgii. W szpitalu jest zespół ludzi – lekarzy i pielęgniarek – przygotowanych i gotowych do wykonywania operacji – denerwuje się Mirosław Marcinkiewicz, wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubuskiego.

Przypomnijmy, że pododdział działał przez kilka miesięcy. W tym czasie wykonano ok. 50 zabiegów. To były osoby zoperowane w trybie pilnym, czyli pacjenci, którzy nie mogli pozwolić sobie na dalsze czekanie na leczenie. – Zabiegi zostały wykonane dobrze. Dzięki nim uratowano prawdopodobnie życie ludzkie – mówi Marcinkiewicz.

Kardiochirurgia w gorzowskim szpitalu działała do 15 lipca, w związku z brakiem finansowania zawiesiła działalność. Mirosław Marcinkiewicz wskazuje, że sprawa ma polityczny kontekst. Więcej o sprawie posłuchacie w Regionie Północ. W programie usłyszycie także o kolejnej kontrowersyjnej decyzji dotyczące lecznicy w Gorzowie Wlkp. Ministerstwo nie zgodziło się na poszerzenie działalności zdrowia centrum psychicznego w szpitalu.

„Gdy dzieje się coś niedobrego, w pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć ludność”

– Była mowa, że jest wszystko fajnie, bezpiecznie, a ja odnotowałem kilka dni temu dosłownie komunikat sanepidu, że z ogródków działkowych w żadnym wypadku nie należy spożywać owoców i warzyw z uwagi na to, że nie wiadomo, co to będzie. Podobnie inspektor środowiska stwierdził, że rzeka Gęśnik jest zanieczyszczona – twierdzi Mirosław Marcinkiewicz, komentując pierwsze sygnały, jakie przekazywano zielonogórzanom po wybuchu składowiska toksycznych odpadów w Przylepie.

W programie Region Północ zajęliśmy się sprawą katastrofy ekologicznej w Zielonej Górze. Temat nie jest tylko problemem południa regionu, bo w całej Polsce nielegalnych składowisk, które mogą zapłonąć każdego dnia, jest znacznie więcej. – Takie tykające bomby niestety istnieją – ostrzega Marcinkiewicz.

Kluczową rolę przy ewentualnych pożarach odgrywa straż pożarna, także ta ochotnicza, dlatego w Regionie Północ sporo uwagi poświęciliśmy OSP. Sprawdzamy, w jaki sposób strażaków doposażył w ostatnim czasie urząd marszałkowski województwa lubuskiego.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu, w którym oprócz wspomnianych tematów, usłyszycie o niezwykle radosnym Święcie Województwa Lubuskiego w Lubniewicach. To nie pierwsza i nie ostatnia tego typu impreza, w której macie okazje wziąć udział jeszcze w te wakacje!

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content