Kobiety (lubuskie) mają głos! Jubileuszowy Kongres Kobiet

XV Kongres Kobiet - panel Kobieca przyszłość regionów z udziałem lubuskiej marszałkini Elżbiety Anny Polak
fot. Mirosława Dulat / lubuskie.pl
Podczas XV Kongresu Kobiet marszałkini Elżbieta Anna Polak wzięła udział w panelu dyskusyjnym pn. „Kobieca przyszłość regionów”. – Kobiety powinny być w samorządach, ponieważ są szczere, otwarte, komunikatywne – mówiła lubuska marszałek.

Podczas XV Kongresu Kobiet marszałkini Elżbieta Anna Polak wzięła udział w panelu dyskusyjnym pn. „Kobieca przyszłość regionów”. – Kobiety powinny być w samorządach, ponieważ są szczere, otwarte, komunikatywne – mówiła.

Jubileuszowy XV Kongres Kobiet odbywa się 2 i 3 września 2023 r. w Poznaniu. Dyskusja, w której uczestniczyła lubuska marszałek, to część sesji pod hasłem „Centrum Samorządowe”. Prowadziła ją członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego Paulina Stochniałek, a drugą panelistką była Anna Bańkowska, członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. 

Paulina Stochniałek pytała o rolę kobiet w samorządach, dlaczego to takie ważne, aby kobiety były w pionie decyzyjnym – udział kobiet zwiększa przecież potencjał firmy czy województwa:

– My, kobiety, musimy na co dzień o wszystko walczyć bardzo mocno, też o pochwały.  Bardzo dziękuję za podjęcie takiego tematu – mówiła marszałkini – jest jakiś problem, jest nas wciąż za mało w zarządach, a w regionach mamy do spełnienia niesłychanie ważne zadanie, bo tak naprawdę to województwa i regiony są kreatorami polityki regionalnej. To, co się dzieje w każdym województwie, inspiruje zarząd województwa.

Przedstawiając liczną lubuską „drużynę”, która z różnych stron województwa przybyła na kongres, Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że w regionie lubuskim… kobiety rządzą: – I kobiety już wiedzą, że trzeba „być”!  Kobiety powinny być w samorządach, ponieważ są szczere, otwarte, komunikatywne. Mówią, jak jest, bez dyplomacji i ogródek. Jak płyną Odrą martwe ryby, to mówią, że płyną martwe ryby.

Marszałkini mówiła także o najważniejszych celach, jakie stawia przed sobą region lubuski:  –  To zdrowie i jakość życia to nasz priorytet, wybrana w konsultacjach i rozmowach z mieszkańcami nasza inteligentne specjalizacja. Staramy się przeznaczać na ten cel jak najwięcej pieniędzy. Ale nie tylko, by wzmacniać infrastrukturę i kupować sprzęt specjalistyczny. Mamy stypendia dla studentów medycyny od trzeciego roku, dla absolwentów medycyny, którzy wybiorą specjalizację w zakresie psychiatrii dziecięcej są specjalne dodatki. Tak samo dla absolwentów psychologii, którzy wybiorą psychologię kliniczną.

– Zdrowie i jakość życia to numer jeden, bo kobiety chcą się zaopiekować rodziną. A jak rządzą to całą wspólnotą samorządową. Bo chcą, żeby ludzie byli bezpieczni i żeby żyło im się dobrze, w dobrych warunkach warunkach, by byli zdrowi  – i tak myślą o kobiety – dodała Elżbieta Anna Polak. – Priorytet numer dwa w Lubuskiem to zielona gospodarka, zielony region. Od dekady mamy to na sztandarach, chociaż kiedyś niektórzy się z tego śmieli, że opowiadam bajki…  o zielonej krainie innowacyjnych technologii, o jakimś parku technologii kosmicznych. „Odleciała” nasza marszałek – przypominała Elżbieta Anna Polak.  

fot. Mirosława Dulat

Anna Bańkowska, Członkini Zarządu Województwa podkreślała, ja bardzo kobiety są dumne, że chociaż jedna kobieta jest marszałkiem w Polsce… ale to jest ciągle za mało, to kropla w morzu.

W trakcie debaty poruszono także sprawę katastrofy ekologicznej w Odrze, do której doszło w ubiegłym roku. – Eksperci obliczyli, że nie 360 ton ryb zginęło w Odrze, ale ponad 1000. Bo do wyłowionych martwych ryb, doszły te z dna z rzeki i wybrane z trzcinowisk i zarośli. To mówi profesor Czerniawski, nie żaden polityk. Teraz także jest bardzo wysokie zasolenie rzeki i wielkie zagrożenie ze strony alg. A specustawa, którą podpisał prezydent, to wyrok śmierci na Odrę. Odra, w myśl tej ustawy, będzie leczona betonem. Powinniśmy zadbać o klimat, o czyste rzeki, czyste powietrze. W Polsce Zachodniej jesteśmy spadkobiercami Odry, mamy lasy, zdrowe środowisko i naszym obowiązkiem jest zadbać o to dla pokoleń, dla dzieci i wnuków. Widzimy, jakie wielkie jest zagrożenie skażeniami – podkreślała Elżbieta Anna Polak, przypominając  sytuację, która zdarzyła się niedawno w Przylepie, czyli pożar składowiska odpadów.  Gdy paliły się substancje chemiczne, podczas spotkań sztabu zarządzania kryzysowego nikt nie potrafił jej np. powiedzieć, w którym kierunku przesuwa się toksyczna chmura. 

fot. Mirosława Dulat

– Trzeba zadawać pytania. Powinniśmy być odważni w takich sytuacjach i nie bać się konfrontacji, ponieważ robimy to w interesie naszej wspólnoty samorządowej. Dlatego na stanowiskach w regionach, w gminach, w miastach – powinny być kobiety. Mam wrażenie, że jesteśmy bardziej odważne…  – lubuska marszałkini przypomniała także sytuację, gdy wybuchła pandemia covid-19:  – Pamiętam, jak Szumowski (ówczesny minister zdrowia – dop. red.) kpił ze mnie, że Wuhan jest daleko, a maseczki nic nie dają, więc czego ta Polakowa chce… A ja się domagałam sprzętu, bo magazyny rządowe były puste. Przyszli do mnie lekarze z oddziału zakaźnego. Jej szef doktor Smykał powiedział, że ma 10 par rękawiczek, 10 par kombinezonów, a ludzie zaczną lawinowo chorować, bo widzi, co się dzieje we Włoszech. Na moją prośbę Komisja Europejska zgodziła się przekierować środki i zrobiliśmy zamówienie w Chinach. Lubuskie wypełniło swoim towarem rządowy samolot. A te zakupy zrobiła nam lubuska firma, która ma zakład produkcyjny w Chinach. Trzeba korzystać z partnerstwa, nie bać się zaufać sobie nawzajem, rozmawiać z ludźmi – podkreślała marszałkini.

W Kongresie Kobiet wzięło udział dużo kobiet z różnych stron regionu lubuskiego oraz liczna reprezentacja lubuskiej Wojewódzkiej Rady Kobiet, a także zastępczynie dyrektorów z departamentów urzędu marszałkowskiego: Ochrony Zdrowia (Mirosława Dulat), Administracyjno-Gospodarczego (Joanna Malon), Rozwoju i Innowacji (Magdalena Balak-Hryńkiewicz) i Biura Lubuskiego Centrum Informacji (Iwona Kusiak).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content