Współpraca popłaca. Gmina Drezdenko dorzuca 8 mln zł do budowy obwodnicy (WIDEO)

1 września to ważna data dla mieszkańców Drezdenka. W Urzędzie Miasta przypieczętowano porozumienie ws. budowy IV etapu obwodnicy. Drezdenecki samorząd przekazuje dotacje do inwestycji realizowanej przez województwo lubuskie. – To dzięki Państwa determinacji – mówił do zgromadzonych podczas uroczystości społeczników członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo:

W wydarzeniu wzięli udział: Marcin Jabłoński, członek Zarządu Województwa Lubuskiego, Karolina Piotrowska, burmistrz Drezdenka, Waldemar Sługocki, poseł na Sejm RP, Krystyna Sibińska, posłanka na Sejm RP, Władysław Komarnicki, senator RP oraz Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i Paweł Tonder, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.


Nie tylko słowa, ale czyny

-To przedsięwzięcie ma długą historię, od dawna próbowano znaleźć rozwiązanie. Ten proces zdynamizował się w kilku ostatnich miesiącach, kiedy zobaczyliśmy zwłaszcza ogromną determinację, tak przedstawicieli władz miasta, rady miasta, ale także ogromne serce włożone w ciężką pracę przez lokalnych społeczników, lokalną społeczność, tysiące podpisów które zostały zebrane przez mieszkańców Drezdenka. To wszystko stanowiło pewien dowód, że mówimy o rzeczy niezwykle ważnej, z punktu widzenia interesów mieszkańców z tej części regionu i o zadaniu które rzeczywiście mam ogromny wpływ na Państwa życie z którym wiążecie Państwo wielkie nadzieje związane z rozwojem miasta. Budowa IV odcinka obwodnicy to kwota prawdopodobnie około 120 milionów złotych, więc mówimy o bardzo dużym wysiłku wspólnym wszystkich zainteresowanych. Udało nam się pozyskać z funduszy rządowych połowę środków, potrzebna była ogromna kwota z budżetu województwa i ona wynosi ponad 50 milionów złotych. Dotacja gminy urealnia ten proces. Wyłonimy wykonawce robót budowlanych i obwodnica ruszy z kopyta – mówi Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.
8 mln zł dotacji z gminy Drezdenko będzie stanowiło wkład własny w budowę IV odcinka obwodnicy. – Być może to niewielkie pieniądze z punktu widzenia kosztów całego zadania, ale jednak dla naszej gminy jest to olbrzymi wysiłek, aby z własnego budżetu wygospodarować te środki. Będą przekazane województwu w trzech transzach. Cała gmina stwierdziła, że warto podjąć to wyzwanie bo jest ono kluczowe z punktu widzenia rozwoju gminy – zaznaczyła Karolina Piotrowska, burmistrz Drezdenka.
-Pamiętam takie spotkanie, które odbyło się w strzelecko drezdeneckim, wówczas to spotkanie zdominowała kwestia dotycząca budowy obwodnicy Drezdenka. Dzisiaj te postulaty się spełniają. Mamy w dzisiejszych czasach deficyt rozmowy, mamy deficyt wspólnego zaufania, mamy deficyt podmiotowego traktowania się wzajemnie, to ta idea, to przedsięwzięcie, ta inwestycja zmaterializowała się w dużej mierze dzięki tamtemu spotkaniu i takiej szczerej rozmowie. Mam nadzieję, że po 15 października przywrócimy dialog władzy z Polakami – mówił poseł Waldemar Sługocki. Posłanka Krystyna Sibińska gratulowała uporu mieszkańcom. – Ta inwestycja konsumuje tak naprawdę większą część całego budżetu regionu na drogi, dziękuję całemu zarządowi województwa, że postanowili akurat tutaj zainwestować. Miałam przyjemność być na otwarciu dwóch pierwszych odcinków obwodnicy Drezdenka w związku z tym umawiam się już z Państwem na otwarcie najtrudniejszego i najdroższego, ale też chyba najcenniejszego odcinka – mówiła posłanka. Senator Władysław Komarnicki chwalił gminę i samorząd województwa za współpracę. – Tylko zgoda buduje drogi. Cieszę się zatem, że obu samorządom ze sobą po drodze, bo bez tego nie ma rozwoju regionu. Liczę na przychylność w kwestii remontów pozostałych dróg w gminie i powiecie, o co postulują do mnie mieszkańcy – zaapelował senator Władysław Komarnicki.
Podpisanie porozumienia w sprawie dotacji gminy Drezdenko to sukces mieszkańców, którzy walczą o budowę obwodnicy, dlatego podczas uroczystości nie zabrakło także mieszkańców. – Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w proces zbierania podpisów, w spotkania w sprawie budowy kolejnego odcinka obwodnicy. Posłowie Krystyna Sibińska i Waldemar Sługocki oraz senator Władysław Komarnicki zrobili tak wiele dla powiatu, że właściwie powinni tu zamieszkać – mówi żartobliwie radny Rady Miejskiej w Drezdenku Adam Kołwzan.

Kalendarium inwestycji

Przypomnimy. Umowę na realizację kolejnego etapu inwestycji podpisano 2 czerwca. Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na wykonanie robót budowlanych. Planowany termin na składanie ofert mija 16 września.
Szacunkowy koszt inwestycji to około 120 mln zł. Połowę tej kwoty wykłada lubuski samorząd. Drugą połowę stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Planowany termin realizacji inwestycji to lata 2023-2026.

Dotychczas w ramach inwestycji wykonano:

w latach 2014 – 2015 I odcinek łączący drogi wojewódzkie nr 158 i 130 za kwotę 9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013
w latach 2016 – 2017 II odcinek łączący drogi wojewódzkie 160 i 181 za około 12 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content