Innowacyjna inwestycja w Drzonkowie. Ośrodek sportowy będzie naprawdę ekologiczny! (WIDEO)

Waldemar Sługocki, Bogusław Sułkowski i Marcin Jabłoński / Fot. Łukasz Wawer, LCI
Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie doczeka się bardzo innowacyjnej modernizacji, jeśli chodzi o gospodarowanie, produkowanie i odzyskiwanie energii. Dziś podpisano tam umowę na wartą 14,3 mln zł inwestycję, z której skorzystają nie tylko odwiedzający ośrodek sportowcy i zwykli Lubuszanie, bo mocno odetchnie też środowisko.

– Zeroemisyjni jeszcze nie jesteśmy, ale tysiąc ton CO2 rocznie mniej to już, według ekspertów, znakomity wskaźnik – cieszy się Bogusław Sułkowski, dyrektor WOSiR, który podpisał dziś (5 września) umowę na głęboką termomodernizację całego kompleksu. Co ważne – z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i innowacyjnych technologii.

Oprócz standardowych ociepleń ścian czy dachów projekt przewiduje m.in. montaż instalacji fotowoltaicznych, pompy ciepła czy mikroturbiny gazowej. Celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię o ok. 89 proc. i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o ok. 98 proc.

Tym sposobem WOSiR oszczędzając energię i pieniądze przyczyni się do dbania o środowisko.

Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa, podkreślał, że to kolejne z wielu termomodernizacyjnych działań. W samym tylko WOSiR w Drzonkowie zrealizowano już projekty na łącznie ponad 80 mln zł. – Tych projektów zrealizowaliśmy dziesiątki w skali całego województwa. Wydaliśmy na ten cel ponad ćwierć miliarda złotych – wyliczał. – To jeden z ostatnich projektów, ale bardzo ważny, wartościowy i zamykający klamrą pewien cykl wysiłków modernizujących wszystkie części obiektu w Drzonkowie – mówił.

– Dzięki temu projektowi o kilkadziesiąt procent zaoszczędzone zostaną koszty energii, a to pozwoli przeznaczyć pieniądze na działalność statutową, czyli wspieranie sportowców, którzy przygotowują się tu olimpiad – komentował. – To jest bardzo poważne miejsce, gdzie przyjeżdżają najwięksi mistrzowie i cieszę się, że środkami unijnymi pomagamy im osiągać sukces. Mam nadzieję, że wiele razy będziemy się tu spotykać ze zwycięzcami światowych imprez ciesząc się, że reprezentują nasze województwo – dodał

Obecny na uroczystości poseł Waldemar Sługocki zaznaczał z kolei, że tworząc bazę dla sportowców, należy inwestować w wiele płaszczyzn, ale koniecznie z poszanowaniem środowiska i w innowacyjny sposób. – To jest ogromny ośrodek, którego utrzymanie jest drogie, a do tego dochodzą jeszcze rosnące ceny nośników energii. Ta inwestycja spowoduje nie tylko zmniejszenie emisyjności, ale też zmniejszenie rachunków ośrodka – komentował. – Cieszę się, że dyrekcja ośrodka potrafi bardzo innowacyjnie myśleć i potrafi korzystać z pieniędzy europejskich, które zmieniają nasze oblicze na lepsze – skwitował.

Podczas podpisania umowy dyrektor Sułkowski podkreślał, że WOSiR coraz częściej wybierają sportowcy z innych krajów, a połowa trenujących tam, to lubuszanie. Przytaczał wiele liczb, na dowód tego jakie oszczędności uda się osiągnąć dzięki inwestycji. – Sama fotowoltaika daje nam 30 proc. oszczędności, czyli tyle prądu już nie musimy kupować. A przy ilości prądu, który zużywamy, czyli 1,2 mln kWh rocznie, to są już konkretne pieniądze – mówił.

– Dodatkowym źródłem prądu będzie mikroturbina gazowa, bardzo wysokiej wydajności, która będzie pracować przez 10 lat praktycznie non stop, bo serwis trwa cztery godziny w roku. Ona wyprodukuje tyle prądu, że będziemy go dokupować tylko wtedy, kiedy będzie to koniecznie. Będziemy więc praktycznie samowystarczalni – podkreślał.

Sułkowski wyjaśniał też, że skutkiem ubocznym pracy turbiny jest ciepło odzyskiwane ze spalin. I ono również się nie zmarnuje. – Tym ciepłem będziemy ogrzewać wodę basenową i technologiczną – tłumaczył. – Jak się to wszystko zsumuje, to jest minimum kilkaset tysięcy złotych rocznie – podkreślał.

Dyrektor WOSiR już dziś myśli o kolejnych zakupach. Zdradził, że marzy o potężnych akumulatorach: – Chcielibyśmy nie oddawać energii do sieci, w tak słonecznie dni jak dziś, a kumulować ją. Baterie są jeszcze stosunkowo drogie, ale ten rynek się rozwija.

Całkowity koszt projektu to ponad 14,3 mln zł. Unijne dofinansowanie to 9,55 mln zł.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content