Mówimy tu, w Kargowej, jednym głosem, że nie ma nic ważniejszego niż zdrowie! – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak na otwarciu 14. już, ostatniego, Pikniku Zdrowia i Profilaktyki, który odbył się w sobotę w Kargowej.
– To jest już 14. Piknik Zdrowia i Profilaktyki w rym roku. Wędrowaliśmy z nimi po całym najpiękniejszym na świecie regionie lubuskim – powiedziała marszałek Polak. – Zaczęliśmy wędrówkę w maju, razem z departamentem funduszy europejskich. A dlaczego to łączymy? Dlatego, że zdrowie kosztuje. A my dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej możemy liczyć na fundusze europejskie. I płyną one dla zdrowia w naszym regionie bardzo szerokim strumieniem.
– Podczas pikników zapraszamy mieszkańców do badań, bo wczesna diagnostyka, profilaktyka dają prawie 100-procentowe szanse na absolutne wyleczenie – podkreśliła marszałek Elżbieta Anna Polak. – Do tego dochodzi promocja zdrowego stylu życia. To jest nasza inteligentna specjalizacja.
– Pytacie się mnie, kiedy podchodzę do stoisk naszego medycznego miasteczka, jak sfinansować takie działania, które właśnie służą zdrowiu i aktywności? – mówiła marszałek. – W nowej perspektywie Funduszy Europejskich dla Lubuskiego 2021-2027 mamy 915 milionów euro. 63 miliony przeznaczyliśmy na programy profilaktyczne. Region lubuski ma tutaj bardzo duże doświadczenie. Do tej pory realizowaliśmy programy: w zakresie profilaktyki raka jelita grubego, raka piersi, zdrowe płuca Lubuszan, stop cukrzycy, ale też promowaliśmy aktywny styl życia. Trzymaj formę! – to też jest nasz program, który dedykowaliśmy przede wszystkim młodzieży. Dbamy o kondycję Lubuszan i dlatego organizujemy Pikniki Zdrowia od 14 lat! – podkreśliła Elżbieta Anna Polak. – Dzisiaj dziękuję szpitalom, ośrodkom zdrowia, przychodniom za to, że były razem z nami na tych 14 piknikach w tym roku i w latach poprzednich! Dziękuję, że w soboty i niedziele służyliśmy razem Lubuszanom dla ich zdrowia!
Robimy rewolucję w systemie ochrony zdrowia
– Finansowaliśmy w tym czasie oddłużenie szpitali, łożyliśmy na nowoczesną infrastrukturę i specjalistyczny sprzęt, działaliśmy na rzecz poprawy dostępności do leczenia. Dzięki temu jesteśmy najmniej zadłużeni w Polsce jeśli chodzi o ochronę zdrowia – powiedziała lubuska marszałek. – Mamy szpital kliniczny w Zielonej Górze, mamy kierunek lekarski i tu dwukrotnych laureatów – absolwentów, którzy najlepiej w Polsce zdali egzamin państwowy! Mamy swoich medyków, których wykształciliśmy tutaj, w Zielonej Górze. Można? Można! I Lubuskie pokazuje jak się robi rewolucję w systemie ochrony zdrowia!
Fundusze unijne są bardzo ważne
– Profilaktyka wszystkim jest znana z teorii. Warto dbać o zdrowie, warto korzystać z oferty wszystkich obecnych tu podmiotów – zachęcał burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś i przy okazji dziękował marszałek Polak ze wsparcie z wykorzystaniem unijnych funduszy przy realizacji wielu inwestycji w gminie.
Cecylia Brodzińska, która przyznała, że właśnie w Chwalimiu pod Kargową spędziła dzieciństwo i młodość, powiedziała, że także pisze i realizuje projekty unijne w obszarze zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej na terenie swojej gminy Szprotawa, ale też powiatu czy województwa lubuskiego.
Z podkargowskiego Chwalimia pochodzi też radny województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski (odpowiedziany za rozwój Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze), który na pikniku dziękował marszałek Elżbiecie Annie Polak, posłowi Waldemarowi Sługockiemu, a przed laty ministrowi – za środki unijne na różne projekty, które pozyskiwała Kargowa, kiedy S. Ciemnoczołowski był jej burmistrzem. – Zdrowia, zdrowia, zdrowia! – życzył radny.
Poseł Waldemar Sługocki cieszył się, że szpital w Sulechowie, w którym się urodził, także uczestniczy w kargowskim Pikniku Zdrowia i Profilaktyki. Poseł dziękował podmiotom i jednostkom ochrony zdrowia za to, że skutecznie przypominają i zachęcają Lubuszan do badań. – Pikniki Zdrowia pokazują potencjał ochrony zdrowia na Ziemi Lubuskiej, a do tego przekonujecie nas państwo, żeby prowadzić higieniczny tryb życia i mogli jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. A pieniądze europejskie – tak często wykorzystywane dla systemu ochrony zdrowia – zmieniają naszą rzeczywistość – podkreślił poseł Sługocki.


14. Pikników Zdrowia i Profilaktyki w 2023 r.
Od czerwca do września 2023 roku zorganizowaliśmy 14 Pikników Zdrowia i Profilaktyki
Lokalizacje: Zielona Góra, Słubice, Ośno Lubuskie, Gorzów Wlkp., Bytom Odrzański, Lubiszyn (nad j. Marwicko), Międzyrzecz, Sulęcin, Wschowa, Kłodawa (nad j. Lubie), Szprotawa, Nowogród Bobrzański, Babimost, Kargowa
Główny cel: Promocja badań w zakresie profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka jelita grubego w ramach realizowanych przez SWL projektów współfinansowanych ze środków EFS w ramach RPO – L2020
W ramach Pikników zorganizowano MIASTECZKO ZDROWIA – łącznie ponad 100 różnych stoisk:
– m.in. podległe Samorządowi Województwa Lubuskiego podmioty lecznicze takie jak:
- Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.,
- Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie,
- Specjalistyczny Szpital Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu
- Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze,
- Przychodnia Medkol,
- Przychodnia Dworcowa w Gorzowie Wlkp.
- Wojewódzkie Ośrodki Medycyny Pracy w Gorzowie i Zielonej Górze,
- Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu oraz Międzyrzeczu.,
- Ośrodek dla Osób Uzależnionych SPZOZ Nowy Dworek
oraz Departament Ochrony Zdrowia UMWL, Strefa Funduszy Unijnych
Stoiska: ZUS, LOW NFZ, Sanepid
Szpitale Powiatowe: Wschowa, Słubice, Szprotawa, Gubin, Sulechów
Centrum Medyczne Salus Praktyka-Med w Kargowej
Przychodnia POZ TOP MED w Sulechowie
Ponadto: stoiska organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w obszarze promocji zdrowia, zdrowego stylu życia, lokalni wystawcy i producenci miodów i zdrowej żywności, koła gospodyń wiejskich.
Podczas pikników wykonywane były bezpłatne badania:
- pomiar glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, pomiar tkanki tłuszczowej,
- wykonano ponad 150 badań PSA w kierunku profilaktyki raka prostaty, około 200 badań w ramach profilaktyki chorób kardiologicznych – badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów.
Lekarze specjaliści udzielali bezpłatnych porad ortopedycznych, kardiologicznych, pediatrycznych, onkologicznych, fizjoterapeutycznych, porad w zakresie zdrowia psychicznego, uzależnień, w tym także od hazardu, gier komputerowych
- porady dietetyczne,
- badanie drożności przewodów słuchowych – otoskopia,
- Dentobus – bezpłatny przegląd stomatologiczny dla dzieci na każdym pikniku,
- porady w zakresie patologii zawodowych udzielane przez Wojewódzkie ośrodki Medycyny Pracy
Dodatkowo wiele bezpłatnych atrakcji dla dzieci. Strefa relaksu.