Święto Województwa Lubuskiego 2023 w Żaganiu. Finał przed Pałacem Książęcym!

Fot. Marek Pych/lubuskie.pl
25 lat temu Lubuskie połączyło zielonogórskie i gorzowskie. Jesteśmy Lubuszanami, mamy swoją tożsamość. Szczęśliwej Polski już czas, przyszłość zależy od nas – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak w Żaganiu.

Na chwilę przed koncertem zespołu Enej, jednej z gwiazd Święta Województwa Lubuskiego, przed żagańskim pałacem zgromadziło się ponad 6 tys. osób.

– Bardzo się cieszę, że dziś jesteśmy razem. To już 10. odsłona Święta Województwa Lubuskiego, a Żagań to fantastyczne miejsce. Gdy wracam tutaj po latach – bo nieopodal w Małomicach byłam burmistrzem, a w powiecie żagańskim mieszkałam przez wiele lat – z wielką przyjemnością patrzę jak Żagań się zmienia. Widzę rewitalizację, ale przede wszystkim widzę Was: radosnych, uśmiechniętych, i świętujących – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak ze sceny.

– Nie mogłem tutaj dojechać, Żagań jest zakorkowany – przyznał burmistrz miasta Andrzej Katarzyniec. – Ludzi jest ponad 6 tysięcy, a 500 samochodów czeka na wjazd do miasta. Spodziewamy się 15 tys. osób!

– Pokażmy wszyscy, że jesteśmy dumni z naszego regionu, że nasz region jest piękny, a przede wszystkim, że Lubuszanie to fantastyczni i uśmiechnieci ludzie – zaapelowała ze sceny posłanka na Sejm Katarzyna Osos.

– Spędziłem tu młodość, mieszkałem niedaleko, więc nie mogło mnie tu zabraknąć. Cieszę się więc podwójnie, że mogę być razem z Wami – mówił senator Robert Dowhan, który na Święto Województwa Lubuskiego przyjechał wprost z meczu żużlowego Falubazu.

– Miałem przyjemność współpracować z Wami jako wiceburmistrz Żagania. To był bardzo ważny i dobry dla mnie czas. Myślę, że jest w mieście wiele pozostałości naszej działalności, a myślę tutaj o inwestycjach zreazlizowanych z funduszy europejskich. Dziękuję Wam za ciepłe przyjęcie i wiele życzliwych spotkań – dodał poseł na Sejm Waldemar Sługocki

Czas podsumować Święta Województwa Lubuskiego!

W niedzielę 17 września 2023 r. w Żaganiu, gdzie przez weekend odbywał się Jarmark Świętego Michała, odbyła się ostatnia odsłona tegorocznego Święta Województwa Lubuskiego, podczas którego celebrujemy także 25-lecie naszego województwa.

– W ciągu 25 lat samorządu wiele się zmieniło. Jest więc co świętować – przyznała marszałek na konferencji prasowej podsumowującej cykl tegorocznych Świąt Województwa Lubuskiego.

Minione ćwierć wieku to dla województwa lubuskiego czas wielu zrealizowanych inwestycji. – Gdy jechałam dzisiaj do Żagania, widziałam, jak wszystko bardzo się zmieniło. Nie tylko te rozkopane drogi w Miodnicy, które świadczą o tym, że jest realizowana bardzo duża inwestycja i że stać nas na to oraz że jest taka potrzeba. W ciągu 25 lat udało się nam zmodernizować i zbudować 1000 kilometrów dróg, zbudować 30 mostów, 9 wiaduktów, prawie 3 tys. kilometrów sieci światłowodowej. Dla przedsiębiorców nie ma możliwości prowadzenia biznesu bez dostępu do szybkiego internetu. Udało się również odnowić nasze zabytki. Pałac w Żaganiu skorzystał z perspektywy 2007-2013, tak jak wiele innych miejsc w Żaganiu i powiecie żagańskim. W naszym regionie odbywają się nie tylko modernizacje i rewitalizacje, ale również boom inwestycyjny. Pamiętam, że jeszcze dekadę temu mieliśmy 88 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, dzisiaj to 127 tys. Jest więc co świętować – wyliczała Elżbieta Anny Polak.

Lubuska marszałek wyjaśniła też, jaki był cel organizowania obchodów Święta Województwa Lubuskiego w niemal każdym powiecie regionu. Łącznie było ich 10. – Sprawdzamy, czy jesteśmy naprawdę Lubuszanami, czy region ma swoją tożsamość, czy udało nam się w ciągu tych 25 lat zintegrować byłe województwo zielonogórskie z gorzowskim. Działamy w zakresie promocji i strategii marki. Byliśmy w Żarach, w Strzelcach Krajeńskich, Bytomiu Odrzańskim, Lubniewicach, Przytocznej. Widać, że mamy już to „coś”. Nasze Lubuskie smakuje wyjątkowo – winem i miodem, a Lubuszanie w tym tyglu różnorodności budują razem swoje szczęście. Bo prawdziwym szczęściem jest to, że mamy swoje województwo – województwo lubuskie. Dzisiaj też będziemy świętować i cieszyć się tym w Żaganiu – powiedziała marszałek.

Impreza dla ludzi i z ludźmi z regionu

– Można powiedzieć, że była to trasa Tour de Lubuskie, w skali, której do tej pory nie było – mówił o Święcie Województwa Lubuskiego Janusz Rewers, dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki Urzędu Marszałkowskiego. – W zeszłym roku realizowaliśmy ich cztery albo pięć, w tym roku było ich dziesięć. Chciałem bardzo podziękować Żagańskiemu Pałacowi Kultury i władzom Żagania za bardzo udaną współpracę, bo musieliśmy dograć szereg spraw formalnych. W ogóle te święta realizujemy we współpracy – zawsze występują na nich zespoły dziecięce i młodzieżowe, zespoły śpiewacze. Chcemy po prostu, żeby to święto było dla ludzi i z ludźmi, którzy żyją w danym mieście. Myślę, że to się super udało – powiedział J. Rewers.

W Świętach Województwa Lubuskiego wzięło udział łącznie ok. 70-100 tys. osób. Była to okazja do wspólnej zabawy, ale też promocji turystycznej regionu poprzez nową postać – „Duszka Lubuszka”. – Żagań jest jednym z ośmiu miejsc, gdzie można zebrać pieczątki w ramach akcji promującej lubuskie zamki, dwory i pałace. Jak ktoś zbierze osiem pieczątek, otrzymuje od nas maskotkę Duszka Lubuszka. Książeczkę do zbierania pieczątek można dostać na stoisku województwa lubuskiego podczas święta w Żaganiu. Jest tam malowanie twarzy z Duszkiem Lubuszkiem i malowanie twarzy. Zapraszamy do Żagania! – zachęcał dyrektor Janusz Rewers.

Ważny lokalny akcent to Jarmark św. Michała

Święto Województwa Lubuskiego w Żaganiu było połączone z kultowym już wydarzeniem dla miasta – Jarmarkiem św. Michała. Przy tej okazji marszałek województwa lubuskiego powitał podczas konferencji Adam Matwijów, Przewodniczący Rady Miasta. – Bardzo mi przyjemnie witać samorządowca wojewódzkiego, bo to samorząd wojewódzki i miejski decydują w większości o tym, co się dzieje w województwie. Mamy dzisiaj trzeci dzień Jarmarku św. Michała – święta Żagania. To święto, które dla społeczności miejskiej jest bardzo ważne nie tylko pod względem kulturalnym, ale i rozwojowym. Gdy państwo rozejrzą się dookoła z tego pięknego, pałacowego balkonu, zobaczą państwo, że jest tu dużo różnych instytucji, przede wszystkim handlowych, które mogą się tu zaprezentować, sprzedać swoje najwspanialsze, naturalne produkty, które cieszą i smakują – powiedział przedstawiciel rady miasta.

-Pani marszałek, jestem też pani wdzięczny pani za to, że zakończenie obchodów Święta Województwa Lubuskiego zostało umiejscowione w Żaganiu. Świadczy to o tym, że współpraca jest nie tylko między samorządem wojewódzkim, ale i panem burmistrzem oraz władzami miasta i ta współpraca jest dobra. A województwu i całemu Zarządowi Województwa dziękujemy za wsparcie finansowe, które otrzymujemy. Jest to bardzo ważne, bo dzięki państwa wsparciu możemy realizować wiele inwestycji na terenie miasta – dodał A. Matwijów.

Żagań przyciąga ludzi z różnych stron

-Jarmark św. Michała jest już marką rozpoznawalną nie tylko w województwie lubuskim, ale w zachodniej strefie Polski. Ludzie przyjeżdżają tu również z sąsiednich województw – mówiła Anna Mrowińska, dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury. – Przyciąga ich na pewno tradycja, którą zapoczątkowaliśmy, a którą teraz kontynuują inne miasta. Oprócz tego Żagań to pancerna stolica – wczoraj, 16 września mieliśmy przepiękną defiladę wojsk, która potrafiła wzruszyć nawet najmłodsze pokolenia. Nie wspomnę już o straganach, które rozbudzają radość Lubuszan, ale najwspanialsza jest przede wszystkim scena, która przyciąga tłumy. Koncerty na błoniach żagańskiego pałacu są niezapomnianym przeżyciem. Cieszymy się bardzo, że to właśnie dzisiaj razem z panią marszałek i całą załogą świętują dni województwa lubuskiego. Uważamy, że Żagań zasłużył sobie na to, żeby właśnie tu zakończyć imprezy pod hasłem „Święto Województwa Lubuskiego” – dodała dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury. Zaprosiła też na wieczorne koncerty. W niedzielę, 17 września na scenie przed pałacem wystąpią zespoły Enej i Bajm.

„Wszyscy czujemy się Lubuszanami”

-Jeśli chodzi o to, czy czujemy się Lubuszanami, myślę, że wszyscy się nimi czujemy. Lubuskie powstało 25 lat temu, jak każde inne województwo w Polsce. Po tej przemianie widać dużą poprawę, jeśli chodzi o rozwój ekonomiczny i infrastrukturalny. Widać współpracę samorządów, widać, jak to wszystko świetnie się rozwija, jak pozytywnie wpływają na to dotacje. Jeśli chodzi o sam Żagań i zakończenie serii Świąt Województwa Lubuskiego, bardzo mnie cieszy, że dzieje się to akurat w Żaganiu, dlatego, że w Żaganiu się urodziłem, mieszkałem tu prawie 20 lat. Widzę, że Jarmark św. Michała bardzo prężnie się rozwija i fajnie działa, tak że zapraszam – mówił Przemysław Lis z Międzyrzecza.

Mateusz Gajdemski z Żar dodał, że takie wydarzenia integrują Lubuszan w rożnym wieku. – Wszyscy fantastycznie się bawią. Obserwujemy to już od piątku, od koncertów raperów. Dzisiaj dzień z chyba najbardziej kultowymi artystami – mamy Bajm. Widzimy fantastyczną atmosferę, wszyscy potrafią się kulturalnie bawić. Integracja młodych ludzi jest, młodzi chętnie wychodzą na imprezy plenerowe. Potrzebują tylko chwili zachęty i dobrej reklamy w internecie – stwierdził M. Gajdemski.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content