Jubileuszowy JUBILEUSZ – 25. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny rozstrzygnięty

Wręczenie Grand Prix 25. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny.
fot. Iwona Kusiak / LCI
30 września br. w sali im. J. Koniusza w Bibliotece Norwida odbyła się uroczysta Gala 25. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny, podczas której wręczono nagrody regulaminowe i specjalne. W tym roku Grand Prix otrzymał Ilya Katz z Izraela. Wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

Galę poprzedził otwarcie plenerowego wernisażu, który miał miejsce przy zielonogórskim Ratuszu. Wystawę,  poświęconą 25. edycjom Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny, będzie można podziwiać do 26 października.

Później nastąpiło uroczyste wręczenie nagród.  Organizatorem konkursu są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Sobotni wieczór był okazją do niezwykłych wspomnień – to prawie 40 lat ujęte w rysunkach, których twórcy reagują na zmieniającą się rzeczywistość.

Podkreślał to przewodniczący jury, Břetislav Kovařikczeski artysta, rysownik, karykaturzysta, malarz, laureat wielu konkursów rysunku satyrycznego w kraju i za granicą, który mówił, że rysunek satyryczny to nie jest powiedzenie czegoś „natychmiast”.  Ideą dobrego rysunku satyrycznego jest dać szansę – 1,2 sekundy, temu, kto patrzy na ten rysunek, żeby się zastanowił: „a, o to chodzi…”. Przewodniczący jury dodał, że puenta nie musi być taka sama dla każdej osoby patrzącej na dany rysunek. To zależy od nas, od tego, jakie mamy doświadczenie życiowe, jaką mamy filozofię życiową, jak patrzymy na ten rysunek.

25. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny odbył się pod hasłem: JUBILEUSZ. Do konkursu zgłosiło się 77 autorów z 21 krajów, nadsyłając 198 rysunków.

NAGRODY REGULAMINOWE otrzymali:

Grand Prix – Ilya Katz (Izrael)

I nagroda – Witold Mysyrowicz (Polska)

II nagroda – Henryk Cebula (Polska)

III nagroda – Nika Jaworowska (Polska)

Nagrody specjalne:

  1. Jacek Frąckiewicz (Polska) – nagroda ufundowana przez Ryszarda Błażyńskiego – pomysłodawcę i twórcę konkursu
  2. Valeriu Kurtu (Niemcy) – nagroda ufundowana przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry – WINNICA
  3. Nikola Listeš (Chorwacja) – nagroda ufundowana przez Zielonogórski Ośrodek Kultury
  4. Valery Momot (Ukraina) – nagroda ufundowana przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze
  5. Maciej Trzepałka (Polska) – nagroda ufundowana przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury w Warszawie
  6. Czesław Przęzak (Polska) – wyróżnienie ufundowane przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Zielonej Górze
  7. Andre Pijet (Kanada) – wyróżnienie ufundowane przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Zielonej Górze
  8. Tomasz Wołoszyn (Niemcy) – wyróżnienie ufundowane przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Zielonej Górze
Historia Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny sięga 1986 r., kiedy zorganizowano pierwszy, wtedy jeszcze krajowy, konkurs na rysunek satyryczny w zielonogórskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki. KMPiK był jego organizatorem do 1990 roku. Ze względu na przemiany tzw. okresu transformacji ustrojowej i trudności finansowe w latach 1991-2003 Konkursu nie organizowano. Do idei powrócono w 2004 roku i w latach 2004-2007 przeprowadzało go Centrum Kultury ,,Zamek” w Kożuchowie. Od 2008 roku do chwili obecnej ponownie gości w Zielonej Górze, i od 2011 roku Biblioteka jest jego głównym organizatorem.
Przedsięwzięcie to jest jednym z najpopularniejszych w Polsce konkursów na rysunek satyryczny. Ta dziedzina twórczości plastycznej ma w Polsce ugruntowaną tradycję sięgającą czasów pism satyrycznych takich jak „Szpilki” i Karuzela”, powstania Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego i humoru rysunkowego w prasie drukowanej. Obecnie dzięki konkursom i portalom poświęconym temu tematowi rysunek satyryczny cieszy się nadal dużą popularnością (materiał organizatora).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content