Już dziś Kongres Gospodarczy – Lubuskie 2023 (WIDEO)

Rozmowa w studiu LCI
Nie zabraknie tematów bieżących, które interesują opinię publiczną, a przede wszystkim przedsiębiorców, bo to im dedykowany jest kongres. W tym roku to jednodniowa formuła. Kongres Gospodarczy – Lubuskie 2023 odbędzie się w czwartek, 5 października, w  Regionalnym Centrum Animacji i Kultury w Zielonej Górze.

Jak mówi gość LCI Łukasz Pabierowski zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim. – Dyskusje rozpoczną tematy związane z problemami w prowadzeniu działalności gospodarczej. Będziemy się skupiać na niestabilności prawa, bo niestety wiele firm się zamknęło. Chcemy też poruszyć tematy dla ludzi młodych, czyli problemy mieszkalnictwa, demografii, bo to też się przecież wiąże z przedsiębiorczością. Jeden z paneli poświęcony też będzie ekologii, ochronie środowiska naturalnego, szczególnie w ujęciu gospodarki i obiegu zamkniętego, bo to interesuje wiele firm. Ale poruszone będą też tematy, jak zapobiegać takim katastrofom, jak np. na Odrze czy pożar składowiska niebezpiecznych odpadów w Przylepie. Poruszymy też bardzo ważną sprawę, jaką jest widmo kryzysu energetycznego. Tym co nas czeka w niedalekiej przyszłości: wyczerpywanie się paliw kopalnych i przestawianie się, zgodnie z dyrektywami unijnymi, na energię odnawialną – dodaje Pabierowski.

W pierwszym panelu udział weźmie, m. in.: Jacek Starościc prezes zarządu Perceptus:

– Jak pan, z perspektywy szefa dużej innowacyjnej formy, ocenia obecna sytuację przedsiębiorców?

– Na pewno chcieliby i oczekiwaliby stabilizacji długoterminowej, przynajmniej 3-, 4-letniej. To bardzo ważna rzecz po okresie zmian, które następują. Ja zawsze powtarzam, bo jestem absolwentem ekonomii, gdzie na pierwszych zajęciach profesor mówił „otwórzcie książki na ostatniej stronie (…), wszystko, co się dzieje w ekonomii, jest w tzw. cyklu gospodarczym”. Ludzie wiedzą o tym, że jest dobrze i jest źle, ale pytanie czy zawsze musi być źle, i nie zawsze będzie dobrze. Więc my o tym wiemy, ale właśnie oczekiwalibyśmy tej stabilizacji, żeby móc inwestować, realizować swoje projekty. Mówię tu też o podatkach czy kwestie związane z wynagrodzeniami. Tworząc pewne rozwiązania my musimy mieć trochę czasu, by zobaczyć, czy wdrożony przez nas model biznesowy się sprawdza i ma rację bytu. Bo jeśli ktoś zmienia reguły gry, np. w podatkach, w trakcie roku podatkowego, to krótko mówiąc, każdy biznes nie będzie miał racji bytu, bo nie z winy przedsiębiorcy, będzie miał wynik ujemny.

Obejrzyj całą rozmowę:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content