Problemy psychiczne dzieci i młodzieży trzeba rozwiązywać tu i teraz. Konferencja w Gorzowie Wlkp. (WIDEO, ZDJĘCIA)

II Konferencja nt. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Gorzowie Wlkp. przyciągnęła tłumy uczestników. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna pękała w szwach od młodzieży, rodziców, nauczycieli psychologów, dyrektorów szkół. Rozmawiano o potrzebach nawiązywania relacji w domach, o tym, co już się zmieniło w dostępie do pomocy i o działaniach systemowych, których brakuje.

-Cieszę się z frekwencji. To oznacza, że to co robimy, ma głęboki sens. Musimy wszyscy przełamywać stereotypy i spróbować odnaleźć się w świecie młodych ludzi, żeby ich zrozumieć. Trzeba wyjść ze swoich ram postrzegania świata. To niezwykle ważne – mówi organizatorka wydarzenia, prezeska Fundacji Today Tomorrow Together, Dzisiaj Jutro Razem Marta Krupa i dodaje, że tego właśnie uczą rodziców podczas wydarzeń organizowanych w Gorzowie Wlkp.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo:

W 2021 roku odbył się pierwsza konferencja nt. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży i od tego się zaczęło. -Zaczęliśmy głośno mówić o potrzebach w tym zakresie na północy województwa. Później była konferencja „Doceniaj, nie oceniaj” z Fundacją Przebaczenie i Pojednanie, kolejna „Z nastolatkiem po drodze” , mówiliśmy, jak rozmawiać z dziećmi. Razem z miastem wydaliśmy przewodnik po instytucjach, które oferują pomoc. Robiliśmy kolacje charytatywne, żeby zebrać pieniądze na warsztaty dla rodziców i dzieci. Zrobiliśmy aukcję obrazów gorzowskich artystów, środki także przeznaczyliśmy na warsztaty. Dziękuję zespołowi Centrum Zdrowia Psychicznego przy gorzowskim szpitalu, chcemy, żeby powstał trzeci stopień, czyli ośrodek całodziennego pobytu. Mamy budynek, trzeba go tylko wyremontować. Walczymy o to, żeby o chorobach psychicznych mówiono jak o każdej innej chorobie. Jak jest choroba, to trzeba ją leczyć. Dzieci i młodzież mają problemy ze swoją samooceną i tożsamością, musimy im pomóc – postulowała posłanka Krystyna Sibińska, członkini parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, która objęła patronat nad wydarzeniem.


Swoim partonatem konferencję objęła także lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak – Mam nadzieję, że nasz głos z tej konferencji usłyszy rząd, dziękuję, że tu jesteście – mówiła do zgromadzonych licznie uczestników. – Te problemy same się nie rozwiążą. Samorząd województwa lubuskiego chętnie patronuje takim wydarzeniom i je współfinansuje – przypomniała lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak. -Widzimy, że musimy brać sprawy w swoje ręce. Każdego dnia 15 osób popełnia samobójstwo. W ubiegłym roku mieliśmy dwa razy więcej samobójstw niż wypadków drogowych. To tak jakby nagle miasto wielkości Gniezna nam zniknęło – podkreślała marszałek.


W województwie lubuskim mieliśmy w ubiegłym roku 33 próby samobójcze, z czego 7 zakończyło się zgonem. W 2022 roku ponad 2031 prób samobójczych w Polsce dzieci i młodzieży do 18 roku życia. 150 zakończyło się dramatem.

-Potrzebne są rozwiązania systemowe tu i teraz. My tworzymy centra zdrowia psychicznego, samorząd stworzył już takie cztery. Mamy dużo szpitali psychiatrycznych, ale dla dorosłych. Wciąż walczymy o centrum dla dzieci. Tutaj w Gorzowie Wlkp. jest ono bardzo potrzebne. Działa już Centrum Zdrowia Psychicznego i jest oblegana. W Zielonej Górze finansujemy poradnię o nazwie Pozytywka, ma 1400 pacjentów, 700 po próbach samobójczych. W Zaborze działa centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, ale to jest tylko 90 miejsc. Robi się dostawki, skąd wziąć dodatkowe środki. Powinny się znaleźć na to rządowe środki. My w każdym powiecie uruchomiliśmy specjalne poradnie psychologiczno – pedagogiczne w ramach EFS. Moim marzeniem jest jej działanie w każdej gminie. Oddolnie finansujemy stypendia dla studentów psychologii klinicznej. My ich tu kształcimy. W Zaborze już mamy 6 rezydentów, którzy otrzymują takie stypendia. Podpowiadamy rozwiązania systemowe. Mam nadzieję, że rząd usłyszy nasze postulaty – podkreślała lubuska marszałek.


W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. jest już pierwszy poziom psychiatrii dzieci i młodzieży czyli Środowiskowy Ośrodek Opieki Psychologiczno – Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Tam są wstępnie diagnozowane i planowane jest leczenie. Potem rozpoczyna się proces psychoterapeutyczny, na tym etapie jest też terapeuta środowiskowy, który pracuje z rodziną. Mamy też drugi poziom referencyjności, czyli Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, na który składa się obecnie poradnia, gdzie jest także pomoc lekarska psychiatryczna i na drugim poziomie oddział dzienny psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Jest 15 osobowy, mały, ale od czegoś trzeba zacząć – podkreśla dr Olga Pazdan, która kieruje Centrum Zdrowia Psychicznego w Gorzowie Wlkp. Jak dodaje wiele dzieci zostaje samych w psychoterapii. -One chodzą, a rodzina wypada z tej psychoterapii. Rodzice tłumaczą się brakiem czasu. Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie własnego dziecka i powinien być czas na zmobilizowanie się, a nawet zrozumienie w miejscu pracy. Trzeba się zdobyć na rozmowę w tej sprawie z pracodawcą – zaznacza dr Pazdan. Dziennikarz i publicysta Janusz Schwertner zauważa, że w podejściu do chorób psychicznych obserwuje w swojej pracy dwa światy. – Z jednej strony depresja, problemy emocjonalne to już nie jest temat tabu i chcemy rozmawiać. Jednak w dużych miastach oczekiwanie na pomoc psychologa to kilka miesięcy i kilkaset złotych. Z kolei w małych miastach i wsiach to wciąż emat zamiatany pod dywan przez rodzinę. Po co o tym mówić „nie chcę żeby ludzie wokół gadali” . Tymczasem trzeba o tym mówić coraz śmielej i głośniej.

Wydarzenie patronatem objęło także miasto Gorzów Wlkp. W wydarzeniu wziął udział również Robert Surowiec wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. oraz wiceprzewodniczący lubuskiego sejmiku Mirosław Marcinkiewicz.

Gdzie szukać pomocy w kryzysie?

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży – Poradnia Pozytywka, Zielona Góra, ul. Monte Cassino 21B

INFOLINIA PORADNI POZYTYWKA - tel. 459 588 995, pon.-niedz. 8:00-20:00 (udzielanie informacji dot. oferty pomocy, pierwszego wsparcia i informacji o zapisach do poradni)
REJESTRACJA PORADNI POZYTYWKA - tel. 459 588 988, pon.-pt. 8:00 - 20:00 (zapisy do specjalistów, zmiana umówionego terminu wizyty, wypełnianie kwestionariusza potrzebnego do opracowania indywidualnego programu zdrowienia)

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.:

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - Zespół Szpitalny przy ul. Walczaka 42, tel. 95 782 79 51/52, e-mail: rejestracjaCZPdzieci@szpital.gorzow.pl
Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży - Zespół Szpitalny przy ul. Walczaka 42, tel. 95 782 79 51/52, e-mail: rejestracjaCZPdzieci@szpital.gorzow.pl

Na terenie Polski prowadzonych jest wiele kampanii dotyczących zdrowia psychicznego. Działają również telefony zaufania dla osób, które potrzebują pomocy. Prowadzą je fundacje i krajowe instytucje. Rozmowy są bezpłatne i anonimowe. Szukający pomocy mogą liczyć na wsparcie doświadczonych psychologów i pedagogów.

800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 123 – kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych
800 080 222 – infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
800 120 002 – Niebieska Linia – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie
801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania dla osób z problemem narkotykowym

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Latynoska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Jedyna taka noc… (FOTO)

Wyjątkowa noc w roku, gdy muzea są nie tylko otwarte do późnych godzin nocnych, ale wręcz tętnią życiem, gwarem i muzyką. Tego dnia cisza jest

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content