Kongres Gospodarczy – Lubuskie 2023. Problemy, szanse, rozwiązania (WIDEO)

Gala Kongresu Gospodarczego Fot. Paweł Wańczko/Lubuskie.pl
Lubuscy, ale nie tylko, przedsiębiorcy potrzebują stabilizacji i przewidywalnego prawa. Muszą być uwzględniani podczas tworzenia nowych przepisów. To im da spokojny rozwój i tylko tak powstaną nowoczesne innowacyjne technologie, które przysłużą się nie tylko nam, ale też środowisku.

Ważne, aktualne tematy i problemy, wielu znakomitych ekspertów oraz mnóstwo pomysłów, sugestii i rozwiązań – tak w jednym zdaniu można podsumować Kongres Gospodarczy – Lubuskie 2023, który odbył się dziś w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

Główną osią wydarzenia były trzy panele dyskusyjne. Pierwszy poświęcony był sytuacji w jakiej znajdują się polscy przedsiębiorcy oraz z jakimi problemami muszą się mierzyć. Drugi dotyczył środowiska i klimatu, na które gospodarka ma często negatywny wpływ.

Trzeci panel to melodia przyszłości, ale nieodległej. Poświęcony był bowiem transformacji energetycznej, z naciskiem na rewolucję wodorową.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z debaty kongresowej:

Przedsiębiorcy potrzebują stabilizacji i przewidywalnego prawa

Jak podkreśla marszałek województwa lubuskiej Elżbieta Anna Polak, warunki makroekonomiczne czy wręcz geopolityczne są tym, z czym dziś, w głównej mierze, musza zmagać się polscy przedsiębiorcy. – Wojna, kryzys energetyczny, wysoka inflacja – wylicza. – Spotykałam się z przedsiębiorcami przez ostatnie półrocze, podczas którego tworzyliśmy projekty dla nowej perspektywy, w partnerstwie samorząd – biznes – uczelnia. Przedsiębiorcy oczekują dobrej edukacji, specjalistów, bo chcą tworzyć nowe technologie, a nie tylko je transferować. Potrzebują też przewidywalnego prawa, stabilizacji. Częste zmiany powodują, że przedsiębiorcy czują się łupieni – komentowała.

Zapraszamy do obejrzenia impresji filmowej z Gali Kongresu:

Pani Marszałek zaznacza też, że dane statystyczne mówią dobrze o polskiej gospodarce. 350 mld euro to wartość eksportu w ubiegłym roku. 30 lat temu było to zaledwie 20 mld euro.

– Trzeba jednak rozmawiać o kryzysach energetycznym i klimatycznym, trzeba wyciągać wnioski i wprowadzać je w życie. I przede wszystkim słuchać przedsiębiorców, bo to oni tworzą fundamenty polskiej gospodarki – podkreślała.

Podczas pierwszego panelu zdiagnozowano mnóstwo problemów o różnym stopniu przełożenia na kondycję polskiej i lubuskiej gospodarki. Od stosunków Polski z Unią Europejską, po stan krajowej edukacji, która nie nadąża za zmieniającym się światem.

– Polska gospodarka rozwija się dzięki dwóm czynnikom: determinacji i pasji polskich przedsiębiorców, dzięki ich zaangażowaniu oraz dzięki temu, że udało się wcześniej Polskę zmodernizować infrastrukturalnie – mówi poseł Waldemar Sługocki.

– Jest natomiast dużo problemów, z którymi polscy przedsiębiorcy się borykają. To przede wszystkim niestabilność polskiego prawa. Po drugie obciążenia różnego rodzaju daninami, co powoduje zamykanie wielu podmiotów. Po trzecie brak transferu środków z KPO na odbudowę polskiej gospodarki po pandemii. Wreszcie po czwarte, przedmiotowe a nie podmiotowe traktowanie polskich przedsiębiorców – wylicza. – Większość przepisów stanowiona jest w ramach inicjatywy poselskiej. To powoduje, że nie są wymagane konsultacje społeczne. By tworzyć dobre prawo, trzeba zapytać o zdanie tych, których będzie to dotyczyć – podkreśla.

Innowacyjne technologie nie będą truły Odry

W panelu poświęconym środowisku nie mogło zabraknąć tematu katastrofy ekologicznej na Odrze.

– Komisja europejska znalazła przyczyny. Wyraźnie wskazano, że winny jest człowiek, że to zrzuty przemysłowe doprowadziły do tak dużego zasolenia – mówiła marszałek Polak.

Jakie wnioski wyciągnął samorząd? – My jesteśmy najbliżej, my musimy najszybciej reagować. Powinniśmy mieć wypracowane rozwiązania zarówno długoterminowe, oraz takie na tu i teraz. Jak zarządzać katastrofą, by zminimalizować skutki – komentowała podczas panelu.

– Region lubuski może być znakomitym przykładem, bo od dekady budujemy zieloną krainę innowacyjnych technologii. Nie takich trujących środowisko, tylko opartych o edukację i wysokospecjalistyczne technologie. Takie technologie nie będą truły, niszczyły Odry i środowiska – mówiła.

– Rozpisaliśmy to na priorytety, postawiliśmy za tym konkretną kasę i to jest rozwiązanie strategiczne. To może zrobić samorząd. Ale musimy współpracować. To musi być uwzględnione również z strategiach krajowych –  zaznaczała.

Wodorowa rewolucja i sprzątanie po „Dobrej Zmianie”

W kwestii rewolucji energetycznej okazuje się, że Lubuskie może w niedalekiej przyszłości grać pierwsze skrzypce.

– Wodór to jest Święty Graal nowej energetyki – komentuje dr Andrzej Węgrzyn, wiceprezes  Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa. – Ale bez możliwości magazynowania energii w wodorze transformacja jest niemożliwa. Taką przyjęliśmy tezę w działaniach stowarzyszenia – wyjaśnia i podkreśla, że choć „Dolina” ma w nazwie Dolny Śląsk, to właśnie Lubuskie ma potencjał do tego, by odegrać znaczącą rolę w wodorowej rewolucji. – Lubuskie leży w obszarach, w których występują złoża soli, w których można robić kawerny. Potencjał takich kawern wystarcza do ustabilizowania całego polskiego systemu elektroenergetycznego, ale też sąsiednich krajów – wyjaśnia dr Węgrzyn podkreślając dobre stosunki z partnerami z Niemiec i Czech.

– W Lubuskiem zacznie się rewolucja, właśnie ze względu na ten potencjał – przewiduje.

Uwarunkowania geologiczne to jedno. A jak wygląda sprawa z technologią? – Jesteśmy w dobrym czasie, bo większość technologii wodorowych jest opanowana. Wodór występuje w różnych łańcuchach dostaw od niemalże stu lat. W tej chwili mamy do czynienia początkiem nowego łańcucha i tzw. krzywą uczenia. Wszelkie komponenty do tej nowej energetyki są stosunkowo drogie. Na początku to będzie generować wysokie koszty, ale będą one spadać z każdym krokiem. Każda technologia masowo stosowana jednostkowo staje się bardzo tania. Ci, którzy wejdą w to na wczesnym etapie, poniosą oczywiście duże nakłady, ale później będą zbierali owoce – tłumaczy.

Wśród panelistów znalazł się m.in. dr Janusz Lewandowski, były poseł, europoseł, minister i komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego. Na konferencji prasowej przed kongresem zapowiadał, że wraz z innymi gośćmi postara się oddzielić gospodarkę od polityki. Czy to się udało?  – W tej chwili polityka wygrywa z gospodarką. Wszystko jest kampanią – mówi. – Próbowaliśmy, ale nie do końca udało się wyłuskać rzetelną rozmowę gospodarczą bez politykowania – komentuje. Podkreśla jednak, że totalne odcięcie się gospodarki od polityki jest niemożliwe. – Polityka przenika wszystkie strefy życia, w tej chwili nawet prywatnego, co uważam za najgorszą cechę polskiej polityki, bo podziały biegną również przez rodziny – mówi.

– Prędzej czy później trzeba będzie sprzątać po „Dobrej Zmianie”. To będzie zadanie trudne, ale nie tak trudne jak sprzątanie po komunizmie – przewiduje.

– Latałem kiedyś helikopterem z legendarną Margaret Thatcher, bo chciała zobaczyć pierwsze prywatyzacje w tej części Europy. Ona powiedziała coś bardzo mądrego, mianowicie, że najgorsze w komunizmie jest to, co po nim pozostaje. Miała na myśli spuściznę materialną, ale też mentalną. Obawiam się, że podobnie będzie po „Dobrej Zmianie” – komentuje.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prelegentem Kongresu prezesem spółki Perceptus Jackiem Starościcem oraz Łukaszem Pabierowskim wicedyrektorem Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego:

Podczas wieczornej Gali Kongresu wyróżniono lubuskie firmy Nagrodami Gospodarczymi Marszałka Województwa Lubuskiego.

Laureaci Nagród Gospodarczych Marszałka Województwa Lubuskiego 2023

Firmy mikro:

1. PPHU POLIGRAF Wiesław Kasprowiak;

Za wprowadzenie innowacji produktowej na skalę międzynarodową, którym jest centrum addytywno – skrawające PROTO PLAST MAKER 4.0. (z głowicami frezującą i drukującą) do szybkiego prototypowania oraz obróbki ubytkowej tworzyw sztucznych na potrzeby druku 3D oraz specjalistycznego oprogramowania obsługi tego urządzenia.

2. Codetain sp. z.o.o.;

za indywidulne rozwiązania pozwalające na magazynowanie w pojazdach elektrycznych energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej, za systemy do zarządzania hubami stacji oraz za program umożliwiający bezpłatne ładowanie aut elektrycznych w zamian za udostępnienie ich jako mobilnego magazynu.  

3. Specterm Krzysztof Ulanicki;

za rozwiązania w zakresie stolarki okiennej, w tym objętą patentem europejskim, technologię przygotowania wełny drzewnej do zastosowania jako izolacji i uszczelnienia okien podczas ich montażu w otworze. 

Firmy małe:

1. LfC Sp. z o.o.;

za wprowadzenie na globalne rynki implantu kręgosłupowego ISaF wykonanego z proszków tytanu w technologii druku 3D wraz z procedurą chirurgiczną TrabQCell – wykorzystującą autogenną kość pacjenta do zrostu kostnego – które w latach 2020 – 2022 pozwoliły na wyleczenie 500 pacjentów na świecie.

2. PPUH KOMA Sp. z o.o.;

za serię produktów do głuszenia zwierząt i ryb, w tym z automatycznym pomiarem indywidulanej oporności zwierzęcia oraz za unikatową instalację gazową Znicza Olimpijskiego z systemem dysz i dyfuzorów na potrzeby Igrzysk Europejskich w Krakowie 2023.

3. Stacjeladowania Sp. z o.o.

za wprowadzenie na rynek systemu ładowania samochodów elektrycznych opartego o system oświetlenia ulicznego, za akumulatorowy system stacji ładowania EmobileHUB oraz za system dwustronnych ekranów dźwiękochłonnych z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych.

Firmy średnie:

1. Zakład Mechaniczny MESTIL Sp. z o.o.;

za wprowadzenie na rynek nowych wałów rozprężnych, które pozwalają na zwiększenie prędkości procesów produkcyjnych, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów oraz uzyskaniu lepszej jakości wyrobów w fabrykach stosujących wały (głównie branże poligraficzna i papiernicza) oraz za zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku oraz znaczący wzrost przychodów Spółki. 

2. Stena Recycling oddział we Wschowie;

za modernizację i rozwój instalacji przetwarzania metali szlachetnych (miedź, srebro, złoto) oraz przetwarzania folii transparentnej (LDPE), umożliwiającej odzyskanie folii i przywrócenie jej w postaci, pozwalającej na ponowne wykorzystanie do produkcji kolejnych wyrobów, ponadto za nowoczesne metody odzysku tworzyw sztucznych, pochodzących ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. 

3. Domator24 Sp. z o.o.

za wprowadzenie na globalne rynki 3 marek mebli gamingowych oraz systematyczne wprowadzanie kreatywnych rozwiązań technicznych, które pozwalają nie tylko podążać firmie za trendami w meblarstwie, ale samemu je kreować.

Firmy duże:

1. Streamsoft Sp. z o.o. S.K.;

za wprowadzenie na rynek rozwiązania aplikacji mobilnej Serwis* 2.0, która wspomaga pracę poprzez ułatwienie codziennych czynności związanych z obsługą zleceń serwisowych oraz zapewnia szybki dostępu do wielu istotnych informacji.

2. SECO/WARWICK SA;

Za nieustanne wprowadzanie innowacji procesowych i produktowych w zakresie produkcji urządzeń do obróbki cieplnej metali, które w latach 2020 – 2022 pozwoliły na skomercjalizowanie 8 z 9 patentów na własne wynalazki. Wyprodukowane piece trafiają do odbiorców z 70 państw, głównie z branż: samochodowej, lotniczej, elektronicznej, maszynowej, narzędziowej i medycznej.  

3. Relpol SA.

za wysoce oszczędne energetycznie innowacje produktowe (przekaźnik R2N-M oraz bistabilny do układów sterowania i automatyki przemysłowej) oraz innowacje procesowe tzw. „zestaw zwory”, łączący w sobie  szereg procesów produkcyjnych, pomocniczych operacji montażowych oraz kontrolno-testowych, które trafiają do ponad 50 państw świata.

Podczas gali odbyło się także głosowanie na Nagrodę Publiczności. Laureatem została firma Codetain.

Nagrody zwycięzcom wręczyli: Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz Edyta Płanka, dyrektorka Rozwoju Regionu Banku Gospodarstwa Krajowego, który był współorganizatorem konkursu (laureatom pierwszych miejsc); członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński (laureatom drugich miejsc) oraz poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki (laureatom trzecich miejsc). Nagrodę publiczności wręczył Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Ostatni sejmik tej kadencji (FOTO)

Ważniejszymi punktami ostatniego posiedzenie lubuskiego sejmiku kończącej się kadencji było z pewnością odwołanie i powołanie skarbnika województwa. Alicja Woźniak i Tomasz Wojciechowski, za zgodą rady,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content