II LO w Gorzowie zorganizowało prawybory. Kuratorium oświaty wydaje komunikat o… zakazie agitacji w szkołach

Prawybory w II Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie, to historia o długiej tradycji. Nauczyciele Historii i WoS-u, wspólnie z uczniami, od lat przygotowują symulację głosowania przed ważnymi wyborami w Polsce. Wychowawcy i uczniowie podkreślają, że głównym celem jest budowanie postawy obywatelskiej.

Wicedyrektorka szkoły Grażyna Szczepańska podkreśla, że prawybory w szkole to już historia i tradycja. Szkoła uznaje je za działania patriotyczne. – Uczymy młodzieży odpowiedzialności za to, co dzieje się w naszym kraju. Chcemy zorientować się, jak postrzegają rzeczywistość w naszym kraju, w wyborach biorą udział także nauczyciele. Pokazujemy, że udział w wyborach jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Pokazujemy, że los Polski nie jest nam obojętny- mówi wicedyrektor.

Materiał Telewizji Gorzów:

Wyniki wśród uczniów:

  1. Koalicja Obywatelska – 46,3% (243 głosy)
  2. Nowa Lewica – 18,8% (99 głosów)
  3. Konfederacja – 10,3% (54 głosy)
  4. Trzecia Droga – 9,9% (52 głosy)
  5. Prawo i Sprawiedliwość – 6,8% (36 głosów)
  6. Bezpartyjni Samorządowcy – 3,3% (19 głosów)
    Głosy nieważne: 22
    Wyniki wśród nauczycieli i pracowników:
  7. Koalicja Obywatelska – 49% (24 głosy)
  8. Prawo i Sprawiedliwość – 24,5% (12 głosów)
  9. Trzecia Droga – 10,2% (5 głosów)
  10. Lewica – 8,1% (4 głosy)
  11. Konfederacja – 8,1% (4 głosy)
    Na Bezpartyjnych Samorządowców 0 głosów.
    Głosy nieważne: 1

FREKWENCJA:
Uczniowie: 72% (526/727)
Nauczyciele i pracownicy 50% (50/100)
Łącznie: 70% (576/827)
1 klasy: 64%
2 klasy: 80%
3 klasy: 73%
4 klasy: 74%

Prawybory w tym gorzowskim liceum to już 20-letnia tradycja.

4 października na stronie Lubuskiego Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. pojawia się komunikat.

Szanowni Dyrektorzy
szkół, przedszkoli i placówek oświatowych
województwa lubuskiego

Lubuski Kurator Oświaty przypomina, iż zgodnie z art. 108 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks Wyborczy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1277, z późn. zm.) zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów. Jak stanowi art. 108 § 3 tej ustawy za agitację wyborczą nie uznaje się prowadzonych przez szkołę zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów. Zatem za agitację wyborczą należy uznać organizację w szkole prawyborów, polegających m.in. na prezentacji uczniom programów partii politycznych, biorących udział w wyborach, i głosowaniu przez uczniów na te partie.

Należy także pamiętać, iż w myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900, z późn. zm.) w szkole i placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki. Natomiast w myśl ust. 2 cytowanego artykułu podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

O ustosunkowanie się do sprawy poprosiliśmy Lubuskie Kuratorium Oświaty. Wysłaliśmy do Kuratorium następujące pytania: 1) dlaczego prawybory w szkole nie zostały uznane za formię szerzenia wiedzy o ustroju państwa oraz propagowania postaw obywatelskich, 2) na jakiej podstawie zostały uznane za agitację, 3) czy Kuratorium ma wiedzę o jakichś działaniach stricte agitacyjnych wśród młodzieży, które towarzyszyły temu wydarzeniu, 4) jeśli tak, to jakie formy działań agitacyjnych (ze strony kandydatów) miały tam miejsce.

Do sprawy będziemy wracać.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content