Lewica upamiętniła honorowych zielonogórzan

Fot. Dariusz Nowak
Od lat dbają o to, aby „Podarować Światło Pamięci” i nie inaczej było w tym roku. Przedstawiciele Nowej Lewicy, ZNP oraz OPZZ odwiedzili wszystkie groby honorowych mieszkańców Zielonej Góry, które znajdują się na terenie miejskiej nekropoli. – Chcemy upamiętnić osoby, odpowiedzialnie za tworzenie historii naszego regionu – mówi Radosław Brodzik z Nowe Lewicy, pomysłodawca akcji „Podaruj Światło Pamięci”.

– Spotykamy się, co roku w okresie Wszystkich Świętych, aby upamiętnić zasłużonych zielonogórzan. Od 1999 r. honorowe obywatelstwo zostało nadane jest 63 osobom. Obecnie 15 uhonorowanych mieszkańców spoczywa na terenie cmentarza przy ul. Wrocławskiej. Są to ludzie o wielkich zasługach – tłumaczy ideę akcji „Podaruj Światło Pamięci” Cezary Wysocki rzecznik Nowej Lewicy.

To przykład akcji ponad podziałami, które łączy zamiast dzielić. – Odwiedzamy groby wszystkich osób, niezależnie od wyznawanej religii lub światopoglądu. Uważamy, że Ci wszyscy ludzie tworzyli historię Zielonej Góry. To jest właśnie nasze przesłanie. Pamiętajmy o honorowych obywatelach, bo każdy, kto otrzymał ten tytuł, zasługuje na szacunek i uznanie – przekonuje pomysłodawca akcji Radosław Brodzik z Nowej Lewicy.

Pomysłodawcą akcji “Podaruj Światło Pamięci” jest Radosław Brodzik (pierwszy od prawej) Fot. Dariusz Nowak

Akcja tradycyjnie rozpoczęła się przy bramie zielonogórskiej nekropolii. Tradycyjnie też przyłączył się do niej Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. OPZZ oprócz grobów zasłużonych zielonogórzan, zapalił znicze na nagrobkach związkowców. –

– Dzisiaj już ich nie ma wśród nas, ale odegrali ogromną rolę w związkowej historii. Ta akcja to symbol, aby pamiętać o nich i przypomnieć, że prawa pracowników nie wzięły się znikąd. Była grupa ludzi, zapaleńców, którzy walczyli o nie od początku – mówi Monika Bocian z OPZZ.

Na zielonogórskim cmentarzu spoczywa 15 zasłużonych obywateli Zielonej Góry Fot. Dariusz Nowak

Dodatkowe powody, aby pojawić się na cmentarzu miała także Bożena Mania z Lubuskiego Oddziału ZNP, która w akcji bierze udział od jej pierwszych edycji. – Teraz my, a w przyszłości inni mają obowiązek kultywować tę tradycję. Wszyscy Ci, którzy byli przed nami tworzyli historię Polski, narodu, Zielonej Góry. Opiekujemy się grobem Niny Gabis nauczycielki, która stworzyła klub tajnego nauczania w Zielonej Górze. Chodzimy także na groby innych pedagogów – wyjaśnia Bożena Mania.

A już jutro Wszystkich Świętych. Przed wyjazdem na zielonogórski cmentarz, sprawdźcie zmiany w organizacji ruchu oraz komunikacji miejskiej. Niezbędne informacje znajdzie w naszym materiale [TUTAJ].

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Latynoska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Jedyna taka noc… (FOTO)

Wyjątkowa noc w roku, gdy muzea są nie tylko otwarte do późnych godzin nocnych, ale wręcz tętnią życiem, gwarem i muzyką. Tego dnia cisza jest

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content