11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości, ale w winiarskim regionie lubuskim to także radosny czas dla winiarzy, którzy z okazji Święta Młodego Wina zapraszają do posmakowania tradycji i nowoczesności. O odradzaniu kultury winiarskiej i aspekcie edukacyjnym rozmawiamy z Marcinem Furtakiem z Winnicy Saganum pod Żaganiem.
11 listopada w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze odbędzie się VII Święto Młodego Wina, podczas którego odwiedzających czeka wiele atrakcji i niespodzianek, w tym prezentacje lubuskich winnic, jarmark winiarski i produktów regionalnych oraz pokaz kulinarny Jakuba Kuronia.
Na południu regionu, w Bożnowie pod Żaganiem świętować będzie także Winnica Sanagum, która zaprasza na… premierę „Młodości”.
– Święto Młodego Wina – w Polsce przyjęła się tradycja, że jest to wino „świętomarcińskie”, we Francji mamy beaujolais noveau, które jest obchodzone w trzeci czwartek listopada. My robimy tutaj to trochę wcześniej – tłumaczył w studiu LCI Marcin Furtak, właściciel Winnicy Saganum. – Jest to radosne święto, bo pierwsze wina, które skończyły fermentację, które zaczynają dojrzewać, są butelkowane, możemy się dzielić tym napojem ze sobą i z naszymi klientami.
– Radość z wina, które nazwaliście Młodość…
– Taka dość przekorna nazwa, z jednej strony „mło”, później „dość” – i taki też edukacyjny aspekt, bo chcemy też przekazać, że jest takie powiedzenie im wino starsze tym lepsze, a my z tym mocno walczymy – tłumaczył Marcin Furtak. – Niektóre tylko rodzaje win mogą leżakować i są wtedy lepsze, a my chcemy przekazać, że młode wino też jest dobre i to, że dłużej leży, niekoniecznie wpływa na jego jakość.
– Bardzo młode wino…
– Tak, zrobione metodą, jaką robi się we Francji, beaujolais. Jest to metoda tzw. maceracji węglowej. Wrzuca się całe kiście winogron do kadzi, wypełnia się kadź dwutlenkiem węgla i na tydzień czasu zamyka szczelnie. Dopiero po tygodniu to wino, sok już fermentujący, wyciskamy z winogron i dlatego też to wino może być wcześniej podane do spożycia.
– Zapraszamy do naszej winiarni, która znajduje się w starym Książęcym Folwarku, w którym już w XVI w. wytwarzano wino z książęcych winnic, i którą to tradycję niechcący przejęliśmy, bo najpierw się przenieśmy do folwarku i zaadaptowaliśmy go na winiarnię, a dopiero później w kronikach znaleźliśmy informację o tradycjach winiarskich naszego folwarku. Będzie można spróbować win prosto z kadzi, które jeszcze fermentują, to jest tzw. burczak, wino świeżo fermentujące, wyczuwa się naturalny cukier, bardzo popularne w Czechach i Niemczech. Będą też wina, które skończyły fermentację i wina starsze, które produkowaliśmy w latach ubiegłych. Chcieliśmy też pokazać proces wytwórczy – nasza winiarnia to zakład produkcyjny, każdy etap można będzie obejrzeć, od szypułkowania poprzez macerację i fermentację. Jesteśmy kojarzeni z wytwarzania win słodkich, robimy to przez suszenie winogron, to jest tzw. wino słomkowe, bo pierwotnie suszyło się na słomowych matach. I my też na naszych strychach folwarcznych mamy maty.
Młode winiarstwo
Nasz winnica ma 6 lat, jest stosunkowo młoda, jak zresztą polskie winiarstwo – mówił Marcin Furtak. – Jesteśmy tutaj czy w Zielonej Górze, czy w Województwie Lubuskim, mocno przesiąknięci tymi tradycjami. Bardzo cieszę się z tego odrodzenia pięknej imprezy winobrania, staramy się pokazać mieszkańcom Żagania i okolic, że średniowieczna była u nas uprawiana winorośl i wytwarzane wino, mamy swoją leżakownię w piwnicach w klasztorze w Żaganiu, gdzie w XIII w. produkowano już wino. To jest historia.
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:
Winnica Żagańska Saganum oferuje szeroką gamę produktów: wina, białe, różowe, czerwone, spokojne i musujące. Jej znakiem firmowym i wyróżnikiem od początku stały się jednak wina specjalne: w tym m.in. słomkowe i wytwarzane z winogron zajętych szlachetną pleśnią. Dzięki tym zabiegom w winnicy powstają unikatowe wina słodkie. W ostatnim okresie istotnego znaczenia w profilu produkcyjnym winnicy nabierają wina musujące.
Mimo stosunkowo niedługiego okresu działalności Winnica Saganum ma już na swoim koncie kilkadziesiąt nagród w prestiżowych konkursach winiarskich.