W gorzowskim szpitalu powstaje Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej (WIDEO)

Wielu pacjentów pamięta ten budynek przy ulicy Dekerta jeszcze z lat 80-tych. Było tu krwiodawstwo. W tym miejscu powstaje właśnie nowoczesne centrum diagnostyczne. Akredytowana patomorfologia, mikrobiologia i genetyka ma służyć studentom medycyny, którzy odbywają praktyki w gorzowskiej lecznicy. Inwestycja jest dofinansowana z Polskiego Ładu. Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć już w grudniu.

Po czerwonym budynku krwiodawstwa, gdzie później robiono m.in. wymazy na obecność koronawirusa, zostały już tylko wspomnienia. Została tylko część konstrukcji, niektóre segmenty są zupełnie nowe, wykonawca rozebrał ściany z materiałów stosowanych za komuny w tego typu obiektach. Trzeba było także wymienić wszystkie instalacje, bo były stare i wadliwe. Praca na budowie idzie pełną parą, bo terminy gonią.

Idzie nowe

-Powstaje tu nowoczesne Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej W ramach tej przebudowy powstają trzy zakłady: zakład patomorfologii z prosekturą, zakład mikrobiologii i genetyki. Wykonujemy roboty od maja. Odbiór końcowy jest planowany na grudzień tego roku. Na budowie jest ogromne zaangażowanie, codziennie powyżej 50-ciu pracowników. W ramach projektu powstają między innymi chłodnie, sala sekcyjna, sale transportowo-logistyczne, duża sala konferencyjna dla studentów. Wszystkie budynki składające się na centrum diagnostyki będą połączone układem komunikacyjnym z istniejącą częścią szpitala podziemnym tunelem. Cały transport wewnątrzszpitalny będzie się odbywał pod ziemią – opowiada nam wewnątrz placu budowy Sławomir  Łukasiński z działu inwestycji Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

-To inwestycja związana z poprawą funkcjonowania naszych laboratoriów diagnostycznych oraz z rozwojem bazy laboratoryjnej. Pierwszy etap planujemy zakończyć w grudniu bieżącego roku. Powstanie laboratorium mikrobiologii, przeniesione z ulicy Walczaka. Nowością jest powstanie pracowni genetycznej. W drugim etapie będziemy musieli zmodernizować patomorfologię oraz stworzyć salę wykładową dla studentów, którzy kształcą się w naszym szpitalu. Zakład patomorfologii od chwili powstania w 1986 r. nie był remontowany. Są to niezbędne elementy do funkcjonowania istniejącego już w naszym w naszym mieście centrum onkologii – podkreśla Jerzy Ostrouch prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Nowe centrum ma spowodować skrócenie czasu obsługi próbki diagnostycznej od momentu pobrania do otrzymania wiarygodnego wyniku.  Celem projektu jest także szybsze i skuteczniejsze rozpoznawanie przypadków onkologicznych.

Szpital chce uzyskać akredytację dla zakładu patomorfologii, mikrobiologii i genetyki, czego do tej pory żaden z nich nie posiadał.  Całkowity koszt inwestycji wynikający z umowy z wykonawcą opiewa na kwotę 37 mln zł.

Projekt nr POIS.11.03.00-00-0133/22 jest dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, Działanie 11.3 Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia;Oś priorytetowa XI REACT-EU.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content