Tadeusz Jędrzejczak w o wsparciu dla Filharmonii Gorzowskiej i nowym klubie w sejmiku (WIDEO)

Członek zarządu województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak. Fot. LCI
W lubuskim sejmiku powstał klub Lewicy. Czy to oznacza wzmocnienie pozycji partii w kraju i w regionie po wyborach parlamentarnych? Na to pytanie odpowie Tadeusz Jędrzejczak, działacz Nowej Lewicy i członek zarządu województwa lubuskiego. W programie także o planowanym wsparciu Filharmonii Gorzowskiej, zaglądamy na plac budowy największego projektu rewitalizacji w Lubuskiem, czyli na teren powstającego Lubuskiego Centrum Kompetencji i Usług Wspólnych. Inwestycje także w gorzowskim szpitalu. Jednym z wielu projektów jest powstanie Centrum Usług Diagnostycznych.

W programie Region Północ członek zarządu województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak komentuje powstanie Klubu Lewicy w sejmiku województwa lubuskiego. Po co taki ruch na koniec kadencji?

-Dzięki temu mamy inicjatywę uchwałodawczą, mamy prawo do uczestniczenia w rozmowach z przewodniczącym sejmiku i do udziału w konwencie sejmiku. Mamy prawo do własnych wniosków do budżetu jako klub. Bez naszego klubu nie ma większości w sejmiku – mówi Tadeusz Jędrzejczak i wspomina – Pamiętam, gdy SLD było u władzy, negocjowałem wtedy umowę koalicyjną, lewicy zawsze miała dobre wyniki w regionie-. Jak dziś ocenia kondycję partii? -Kondycja Nowej Lewicy jest średnia, ani bardzo dobra, ani zła. Wynik w wyborach nas nie zadowala, liczyliśmy na większe poparcie – mówi polityk.

W programie wypowiedź marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego o wsparciu inicjatyw Gorzowa Wlkp. i o wnioskach du budżetu radnych z północy dotyczących m.in. dofinansowania działalności Filharmonii Gorzowskiej, czy zagospodarowania terenów zielonych na Polu Golfowym Zawarcie.

Na poszpitalnych terenach przy ulicy Walczaka w Gorzowie Wlkp. powstaje Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych. Inwestycja realizowana z funduszy europejskich to wielka baza danych m.in. dla lubuskich szpitali, jednostek samorządowych, do której będą mogły się przyłączyć samorządy. Będzie tu także możliwość rozwoju dla start-upów.

Rozwój e-usług

– Realizowane są zakupy zaawansowanego sprzętu teleinformatycznego za kilkadziesiąt milionów złotych. Zaraz w Gorzowie powstanie instytucja o charakterze regionalnym gotowa do przetwarzania i przechowywania danych. Będzie świadczyć najnowocześniejsze usługi informatyczne dla wielu firm, jednostek czy samorządów – mówi Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

Jest to pierwszy etap prac z ramach rozstrzygniętego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przetargu. W kolejnym ma powstać m.in. duża sala konferencyjna, bo takich obiektów na potrzeby jednostek marszałkowskich w mieście i sektora prywatnego bardzo brakuje. – Jest to jedna z największych inwestycji obecnie w Gorzowie Wlkp. Obecnie wartość prac jest wyceniana na blisko 70 mln zł. Pierwsza część projektu to właśnie przebudowa i rewitalizacja zabytkowego obiektu, druga to to centrum usług wspólnych. Będą tu zamontowane ogromne najnowocześniejsze serwery, dzięki którym będzie tu stworzona lokalna chmurę danych dla placówek medycznych, przedsiębiorców oraz jednostek samorządu województwa lubuskiego. Wiemy, jak wielka jest w tej chwili dokumentacja medyczna, to są zdjęcia, opisy. Nie ma sensu, żeby każdy szpital tworzył taką bazę u siebie, bo to jest bardzo kosztowne. To będzie baza danych, dotyczy to również jednostek wojewódzkich oraz z samorządów powiatowych. Będzie tu także centrum cyberbezpieczeństwa, bo musimy chronić dane wrażliwe. Będzie możliwość także odbywania wideokonferencji w obiekcie dla różnej liczby osób. Będą tu dane dotyczące geodezji, ewidencji dróg. Będzie to wszystko uporządkowane – mówi wiceprzewodniczący lubuskiego sejmiku Mirosław Marcinkiewicz.

Zaglądamy także do gorzowskiego szpitala. Tam inwestycje różnego rodzaju idą pełną parą. Powstaje m.in. Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej.

Idzie nowe

-Powstaje tu nowoczesne Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej W ramach tej przebudowy powstają trzy zakłady: zakład patomorfologii z prosekturą, zakład mikrobiologii i genetyki. Wykonujemy roboty od maja. Odbiór końcowy jest planowany na grudzień tego roku. Na budowie jest ogromne zaangażowanie, codziennie powyżej 50-ciu pracowników. W ramach projektu powstają między innymi chłodnie, sala sekcyjna, sale transportowo-logistyczne, duża sala konferencyjna dla studentów. Wszystkie budynki składające się na centrum diagnostyki będą połączone układem komunikacyjnym z istniejącą częścią szpitala podziemnym tunelem. Cały transport wewnątrzszpitalny będzie się odbywał pod ziemią – opowiada nam wewnątrz placu budowy Sławomir  Łukasiński z działu inwestycji Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

-To inwestycja związana z poprawą funkcjonowania naszych laboratoriów diagnostycznych oraz z rozwojem bazy laboratoryjnej. Pierwszy etap planujemy zakończyć w grudniu bieżącego roku. Powstanie laboratorium mikrobiologii, przeniesione z ulicy Walczaka. Nowością jest powstanie pracowni genetycznej. W drugim etapie będziemy musieli zmodernizować patomorfologię oraz stworzyć salę wykładową dla studentów, którzy kształcą się w naszym szpitalu. Zakład patomorfologii od chwili powstania w 1986 r. nie był remontowany. Są to niezbędne elementy do funkcjonowania istniejącego już w naszym w naszym mieście centrum onkologii – podkreśla Jerzy Ostrouch prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

-Oprócz tego szpital także realizuje budowę nowego oddziału nefrologii. Szpital złożył też wniosek na ponad 300 mln zł na termomodernizację całego szpitala. Nowe ciągu komunikacyjne, wentylacja, ściany, okna, usunięcie azbestu. To jest potężny projekt, a my czekamy na środki z KPO. Wstrzymanie przez PiS środków pomocowych z Brukseli spowodowało opóźnienie tej inwestycji – mówi Tadeusz Jędrzejczak.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content