Maciej Lepiato sportowcem roku w plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego!

Mężczyzna przy mikrofonie
Maciej Lepiato: Prawie rok ciężkiej rehabilitacji i udało się wrócić, udało się zdobyć medal na igrzyskach. W tym roku udało się po raz piąty zostać mistrzem świata w skoku wzwyż Fot. Materiały OneMulti
Maciej Lepiato wygrał piątą edycję Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku. W kategorii “organizacja sportowa roku” triumfował Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych “Start”, którego barwy reprezentuje Maciej.

Zwycięzców plebiscytu, którzy zostali wyłonieni w drodze internetowego głosowania (17-27 listopada), poznaliśmy 4 grudnia na gali finałowej w Warszawie. Tam właśnie Maciej Lepiato odebrał wykonaną z brązu statuetkę im. sir Ludwiga Guttmanna. 35-letni reprezentant Startu Gorzów jest aktualnym mistrzem świata w skoku wzwyż.

„Ty musisz być zdrowy, musisz skakać, robimy to, lecimy!”

– Pierwsze, co mi się nasuwa na myśl, stojąc tutaj przed państwem, to wspomnienia, jak kilka lat temu leżałem po ciężkiej kontuzji i nieudanej operacji, z zerwanym ścięgnem Achillesa w mojej jedynej zdrowej nodze. Nie spodziewałem się wtedy, że jeszcze takie wspaniałe momenty, jak ten, czekają mnie w przyszłości w mojej przygodzie ze sportem. Chciałem podziękować prezesowi Łukaszowi Szelidze za to, że wtedy zadzwonił do mnie i powiedział: „Ty musisz być zdrowy, musisz skakać, robimy to, lecimy!”. Prawie rok ciężkiej rehabilitacji i udało się wrócić, udało się zdobyć medal na igrzyskach. W tym roku udało się po raz piąty zostać mistrzem świata w skoku wzwyż ­- mówił Lepiato.

Maciej Lepiato ze statuetką im. Ludwiga Guttmanna Fot. Materiały OneMulti

Jak równy z równym rywalizował ze sportowcami pełnosprawnymi

Skoczek wzwyż Startu Gorzów urodził się z końsko-szpotawym zakończeniem lewej kończyny dolnej. Gdy miał dwa miesiące, przeszedł skomplikowaną operację, dzięki czemu nie musi dziś jeździć na wózku ani nawet podpierać się kulami. Lewą stopę ma jednak o kilka centymetrów krótszą. Jest też ubytek masy mięśniowej podudzia i łydki, przedłużone ścięgno Achillesa i zerowy zakres ruchu w stawie skokowym.

Ale to nie przeszkadzało Maciejowi walczyć jak równy z równym ze sportowcami pełnosprawnymi. Na koncie ma choćby dwa brązowe medale halowych mistrzostw Polski seniorów (2013, 2014). Z kolei na igrzyskach paraolimpijskich wywalczył złoto w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016) oraz brąz w Tokio (2021). Był także paralekkoatletycznym mistrzem świata w latach: 2011, 2013, 2015, 2017 i 2023. To wszystko w skoku wzwyż. Ale sięgnął też po brąz MŚ w skoku w dal (2013). Lepiato może pochwalić się rekordami życiowymi w skoku wzwyż na poziomie 2,22 na stadionie i 2,19 w hali.

Laureaci piątej edycji Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku Fot. Materiały OneMulti

Dodajmy, że nazwa statuetki, którą Maciej odebrał na gali finałowej, pochodzi od nazwiska niemieckiego neurologa Ludwiga Guttmanna, którego uważa się za inicjatora ruchu paraolimpijskiego.

oprac. Szymon Kozica

źródło: Materiał prasowy OneMulti

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content