Nagrody Kulturalne Marszałka i Złote Dukaty wręczono po raz piętnasty

Fot. Zdzisław Haczek/lubuskie.pl
Nagrody dla twórców rozumianej szeroko kultury, osób ją wspierających oraz zapowiedź rekordowych wydatków na tę sferę życia w budżecie, to główne akcenty gali wręczenia Nagród Kulturalnych Marszałka Województwa Lubuskiego. I oczywiście rewelacyjna Anna Haba śpiewająca piosenki Edith Piaf.

Już samo miejsce, w którym odbyła się gala było symboliczne. Nagrody wręczono na scenie zielonogórskiego teatru lalek, najmłodszego „dziecka” lubuskiej kultury, przedmiotu westchnień kilku generacji najmłodszych Lubuszan. I lalkarzy. Pewnie nie do końca przypadkiem było, że jako pierwsza nagrodę odebrała Patrycja Sowińska, autorka 65 scenariuszy, która wyreżyserowała około 40 spektakli dziecięcych. Od 2014 r. instruktorka, choreografka, autorka muzyki, scenarzystka i reżyserka założonego przez siebie Teatru „Bałałajka” w Zielonej Górze.

– Chciałam bardzo podziękować za to wyróżnienie wszystkim, którzy to sprawili – mówiła, dziękując za nagrodę i nie kryjąc wzruszenia. Podkreślała determinację, zaangażowanie potrzebne ludziom kultury, zwłaszcza pracującym z dziećmi, ale też ogromną satysfakcję, którą podobna działalność daje.

Nie jesteśmy zaściankiem

To już 15., jubileuszowa edycja Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego i Złotego Dukata Lubuskiego. Do 2022 przyznano 46 Nagród i 47 Złotych Dukatów. Pierwsza z nich przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Laureaci otrzymują statuetkę, dyplom i nagrodę pieniężną. Druga to doroczna nagroda za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu.  

– Ta jubileuszowa edycja nagrody to dobra okazja do pokazania tego, co wydarzyło się, zmieniło na  mapie kulturalnej naszego regionu – powiedział wicemarszałek województwa Łukasz Porycki. – Myślę nie tylko o wydarzeniach, ale i inwestycjach. Teatr lalek, w którym się znajdujemy, to symbol nowoczesności w tej sferze życia jej nowego oblicza. Podobnie jeśli spojrzymy na pobliskie muzeum, które w tym roku bije rekordy frekwencji, odwiedziło je już blisko 30 tys. osób. Spora w tym zasługa nowego obiektu i multimedialnej ekspozycji. Musimy starać się dotrzeć do najmłodszych, oderwać ich od smartfonów. W sferze kultury nie mamy się czego wstydzić.

Miliony na kulturę

Jak zapowiada marszałek Porycki ciąg dalszy nastąpi. W przyszłorocznym budżecie na kulturę zarezerwowano rekordowe 56 mln zł, a przecież są jeszcze pieniądze z programów unijnych. Wiele się będzie działo w gorzowskim muzeum, w tetrach i bibliotekach, za równo w sferze oferty dla mieszkańców, jak i inwestycji

Wszyscy nagrodzeni mówili o wzruszeniu i o misji, bo niezależnie od tego, czy reprezentowali środowisko regionalistów, miłośników folkloru, wielkiej literatury, czy ludzi zaangażowanych w spieranie kultury nie traktowali tej nagrody jako zwieńczenia swojej działalności, ale jako bodziec do dalszej pracy…

Nagrody Kulturalne Marszalka Województwa Lubuskiego otrzymali:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Towarzystwo jest najstarszą organizacją pozarządową działającą na rzecz mieszkańców Gminy Krosno Odrzańskie, Powiatu Krośnieńskiego oraz Województwa Lubuskiego. W swoich szeregach skupia ludzi aktywnych, którzy w niezwykły sposób realizują pragnienie budowania nowoczesnego patriotyzmu i umiłowania „Małej Ojczyny”. Towarzystwo w wymiarze praktycznym realizuje ideę wspólnej pracy wielu pokoleń, ukierunkowanej na poznanie historii regionu, międzypokoleniowym przekazie wartości i budowaniu akceptacji dla różnorodności poglądów w lokalnej społeczności.

Patrycja Sowińska. Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierunek Pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz Logopedia Ogólna i Kliniczna. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie – filia we Wrocławiu na wydziale lalkarskim oraz Podyplomowe Studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży pod pieczą promotora prof. Krzysztofa Grębskiego. Jest autorką 65 scenariuszy, wyreżyserowała ok 40 spektakli dziecięcych. Od 2014 r. instruktorka, choreografka, autorka muzyki, scenarzystka i reżyserka założonego przez siebie Teatru „BAŁAŁAJKA” w Zielonej Górze. Specjalizuje się w teatrze formy, zapewne dlatego jej aktorzy zdobywają liczne nagrody za grę aktorską. Teatr pod jej kierownictwem w latach 2019-2023 odniósł wybitne sukcesy na szczeblu ogólnopolskim.

Robert Rudiak.  Literat, krytyk, prasoznawca i badacz literatury regionu lubuskiego, prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze, a wcześniej prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Kulturalnego „Debiut”. Od ponad 30 lat zajmuje się literaturoznawstwem i historią literatury regionalnej. W okresie ostatnich 5 lat wydał wiele publikacji książkowych – monografii o charakterze naukowym i popularyzatorskim, o tematyce literackiej i historycznoliterackiej regionu lubuskiego. Ponadto zrealizował cztery filmy dokumentalno-edukacyjne poświęcone wybitnym pisarzom naszego województwa. Gość samego siebie (2020). Opublikował szereg artykułów historycznoliterackich i krytycznoliterackich, zamieszczanych m.in. w „Pegazie Lubuskim”, „Pro Libris”, „Studiach Zielonogórskich”, „Zielonogórskich Studiach Bibliotekoznawczych”, „Liry-Dram”, „Bibliotekarzu Lubuskim”, „Filologii Polskiej”, „Pasjach Literackich”, „ReWirach”, „Autografie” i „Na Winnicy”.

Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa, Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Powstał w 1953 roku. Do końca 1989 roku był zespołem spółdzielczym, a po transformacji ustrojowej opiekę nad nim roztoczyły władze wojewódzkie, dziś jest to Samorząd Województwa Lubuskiego. Początkowo osią repertuarową był folklor rodzimej ludności z rejonu babimojsko- międzyrzeckiego. Przy współpracy poznańskich etnografów uszyto kostiumy zgodne z autentycznymi wzorami, opracowano widowisko Wesele na Ziemi Lubuskiej. Zespół zdobywał nagrody i wyróżnienia. Wzbogacał też swój repertuar. Dzisiaj Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. L. Figasa jest zespołem wielopokoleniowym – w 4 grupach (dziecięca, młodzieżowa, dorosła, śpiewacza) tańczy i śpiewa około 85 osób, od uczniów szkół podstawowych po studentów i dorosłych reprezentujących różne profesje. Są to w większości mieszkańcy Zielonej Góry i okolic. Repertuar jest dostosowany do wieku i umiejętności wykonawców. W ciągu 70 lat, poprzez aktywną animację i różnorodne działania edukacyjne Lubuski Zespół Pieśni i Tańca zakorzenił się w kulturalnym pejzażu Ziemi Lubuskiej jako popularyzator polskiej kultury narodowej i regionalnej.

Złoty Dukat Lubuski…

…trafił do Stanisława Niedbalca, prezesa firmy Exalo, która jest jednym z liderów na rynku usług wiertniczo-serwisowych w Europie środkowo-wschodniej. Pomimo pełnienia tak ważnej i wymagającej ogromnego zaangażowania funkcji, potrafi dostrzec potrzeby społeczne związane chociażby z życiem kulturalnym społeczeństwa. Od wielu lat wspiera działania i przedsięwzięcia podejmowane przez Muzeum Ziemi Lubuskiej, szczególnie te, które wymagają dużych nakładów finansowych.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content