Centrum Usług Diagnostycznych, czyli badania na najwyższym poziomie (WIDEO)

W skład centrum ma wchodzić m.in. zakład patomorfologii.
Szybsze i bardziej efektywne wykonywanie badań, w tym niemal ekspresowe rozpoznawanie przypadków onkologicznych – to wszystko już wkrótce w gorzowskim szpitalu. Właśnie powstaje tu Centrum Usług Diagnostycznych. Jego budowa jest na finiszu. O szczegółach projektu mówiła dyrekcja lecznicy oraz lekarze podczas konferencji prasowej.

– Powstanie centrum jest niezbędne do funkcjonowania istniejącego już w szpitalu Gorzowskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii – mówi Jerzy Ostrouch, prezes lecznicy.

Prace do końca roku
Od maja trwają prace przy przebudowie dwóch pawilonów z lat 80. w kompleksie szpitalnym przy ul. Dekerta. Została po nich tylko część konstrukcji. Wykonawca rozebrał ściany i wymienił wszystkie stare, wadliwe instalacje.

W ramach Centrum Usług Diagnostycznych, które tu powstaje, będą funkcjonowały trzy zakłady diagnostyczne: patomorfologii z prosekturą, zakład mikrobiologii oraz genetyki. Pracownia genetyki będzie pierwszą tego typu w woj. lubuskim.

Wszystkie budynki składające się na centrum zostaną połączone z istniejącą częścią szpitala podziemnym tunelem, czyli transport wewnątrzszpitalny będzie odbywał się pod ziemią.

Inwestycja poprawi funkcjonowanie działających już pracowni diagnostycznych oraz pozwoli na rozwój bazy laboratoryjnej. Obiekt będzie miał też zaplecze dydaktyczne na potrzeby m.in. kształcących się w szpitalu studentów wydziału lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego i studentów pielęgniarstwa w gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża. Pierwszy etap budowy centrum zakończy się jeszcze w tym roku.

Pracownie, jakich nie było

Zakład Mikrobiologii gorzowskiego szpitala, który będzie filarem Centrum Usług Diagnostycznych, dziś mieści się w kompleksie budynków przy ul. Walczaka. Rocznie wykonuje ponad 37 tys. badań i jest kluczowym ogniwem diagnostycznym nie tylko dla szpitala, ale także dla placówek leczniczych z północnej części woj. lubuskiego, woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Zakres prowadzonych badań obejmuje różnorodne obszary medycyny, dzięki czemu możliwe jest zidentyfikowanie potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów oraz skuteczne leczenie pacjentów.

Nowa mikrobiologia, która będzie częścią Centrum Usług Diagnostycznych przy ul. Dekerta, będzie miała pracownie: bakteriologii, parazytologii, mykologii oraz pracownię genetyczną (III stopień bezpieczeństwa biologicznego) i pracownię prątka gruźlicy (III stopień bezpieczeństwa biologicznego).

Nowoczesne wyposażenie znacznie usprawni pracę, jednocześnie eliminując konieczność transportu materiałów do badań między różnymi lokalizacjami.

Poprawa profilaktyki onkologicznej

– Dzięki modernizacji lepiej dostosujemy szpital do standardów biologicznych i spełnimy wymagania związane z krajową siecią szpitali onkologicznych, czyli poprawimy jakość profilaktyki onkologicznej – mówi prezes szpitala Jerzy Ostrouch.

Centrum to też lepsze zabezpieczenie mieszkańców regionu przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się wirusów. Całkowity koszt utworzenia Centrum Usług Diagnostycznych to 37,8 mln zł.

W ramach zadania szpital realizuje projekt: Przebudowa i rozbudowa istniejących, parterowych budynków patomorfologii oraz budynku sąsiedniego w celu umiejscowienia w nich Centrum Usług Diagnostycznych z zakresu mikrobiologii i patomorfologii.
Projekt jest dofinansowany kwotą 20 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach reakcji UE na pandemię COVID-19 (REACT-EU).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content