Partnerstwa samorządów będą sięgać po fundusze europejskie (WIDEO)

W Świebodzinie i Lubniewicach odbyły się kolejne spotkania z przedstawicielami partnerstw samorządowych. Omawiano na nich strategie terytorialne tych porozumień. – Chcemy pomóc państwu w przygotowaniu do wydatkowaniu pieniędzy unijnych – zapewnił marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński na spotkaniach z przedstawicielami partnerstw samorządowych.

Zapraszamy do relacji wideo:

Strategie terytorialne to dokumenty poszczególnych partnerstw, w których zapisano projekty, jakie samorządy chcą realizować we współpracy ze sobą. To także warunek otrzymania na te inwestycje środków z programu „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego” przeznaczonych na wymiar terytorialny.

– Jesteśmy w kolejnym miejscu w trakcie objazdu po województwie. To pierwsze spotkanie z większym porozumieniem. Chodzi o to, aby pomóc państwu w przygotowaniu do wydatkowaniu pieniędzy unijnych. Chcemy wywierać pozytywną presję, aby jak najszybciej opracowali państwo plan wspólnego działania i oddali go do oceny – mówił marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podczas spotkania z samorządowcami w Świebodzinie.

– Odwiedziliśmy już kilka porozumień. Jak wiadomo, obejmują one niemal cały obszar województwa. Różnie wygląda przygotowanie do pozyskiwania unijnych środków. Mam nadzieję, że w państwa przypadku pójdzie to sprawnie i będziemy mogli ruszyć z działaniami. Partnerstwo Świebodzina, Międzyrzecza i Sulęcina to ciekawe porozumienie – przyznam, że je obserwuję. Jest „skazane” na duże sukcesy. Chcę zadeklarować i zapewnić, że naprawdę chcemy państwu pomóc pozyskać środki – stwierdził marszałek.

Strategia Świebodzina, Międzyrzecza i Sulęcina – co w niej znajdziemy?

Partnerstwo Świebodzina, Międzyrzecza i Sulęcina nosi nazwę „Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Świebodzińsko-Międzyrzeckiego Obszaru Funkcjonalnego”. Liderem porozumienia jest gmina Świebodzin. Środki dostępne dla ZIT MOF Świebodzińsko-Międzyrzeckiego to prawie 13 mln euro. Będą wykorzystane na projekty związane z rozwojem obszarów miejskich, cyfryzacją, bioróżnorodnością, odnawialnymi źródłami energii czy edukacją.

– Jeżeli chodzi o opiniowanie strategii terytorialnej partnerstwa, jest tryb uzgodnieniowy i ustawowy. W trybie uzgodnieniowym już ją państwo złożyli. Proszę się spodziewać, że w ciągu 30 dni dotrze do państwa informacja o naszej ocenie strategii. Sam dokument strategiczny będzie oceniany przez mój departament ze wsparciem Departamentu Gospodarki i Rozwoju, natomiast projekty, które państwo złożyli, będą preselekcyjnie oceniane przez każdy departament w zależności od tego, który ma w swoich kompetencjach wdrażanie danego działania. Spodziewajcie się więc państwo uwag od poszczególnych departamentów – mówiła Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego.

Informacje o stanie przygotowań strategii i ujęte w niej projekty przedstawili włodarze gmin zrzeszonych w partnerstwie. – Nasz wstępny szkic strategii już do państwa trafił. Wrzesień i październik 2023 r. to był czas, kiedy byliśmy już gotowi, żeby go państwu wysłać, natomiast ostatnie korekty trwały kolejne dwa miesiące. Plan jest taki, że w momencie, kiedy prześlą państwo nam swoje uwagi, my w możliwie najszybszym terminie będziemy je nanosić i poddawać projekt konsultacjom społecznym – wyjaśnił Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina

– Mamy nasz pierwszy pakiet projektów, które chcielibyśmy uruchamiać, oczywiście jeżeli przejdą one pozytywnie państwa weryfikację. Z mojej strony to drugi etap rozbudowy Świebodzińskiego Domu Kultury. Następnym krokiem, który przewiduję, są kwestie dotyczące budowy sieci ścieżek rowerowych. Myślę, że to, co zajmie nam najwięcej czasu, to będzie wspólny projekt dotyczący Centrum Obsługi Inwestora, ponieważ to jest jeszcze w fazie pomysłu – dodał burmistrz Świebodzina.

– U mnie jest dalsza rewitalizacja Sulęcińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na pewno będę też chciał przekonsultować naszą fiszkę programową odnośnie do projektu wprowadzenia roweru miejskiego – mówił burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart.

Joanna Ejsmont, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego zwróciła uwagę na projekty dotyczące edukacji: – Nie będziemy mieli zbyt dużych uwag. Cieszymy się z każdego miejsca przedszkolnego, które państwo zadeklarowali – jest ich 22, ale chcielibyśmy więcej.

Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz podziękował zaś Zarządowi Województwa Lubuskiego za zapewnienie wsparcia eksperckiego podczas tworzenia strategii.

Porozumienie Lubniewic, Sulęcina, Torzymia, Bledzewa i Krzeszyc także kończy tworzenie strategii

Lubniewice, Sulęcin, Torzym, Bledzew i Krzeszyce to skład kolejnego partnerstwa zawartego na północy województwa. Liderem są w nim Lubniewice, a partnerem wspierającym – Sulęcin. Gminy zamierzają wspólnie realizować projekty dotyczące m.in. konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, wsparcia odnawialnych źródeł energii, rozwoju obszarów wiejskich i włączenia społecznego oraz edukacji. Na te i wiele innych celów otrzymały prawie 3,5 mln euro.

– To porozumienie kilku mniejszych gmin, trzeba więc zachować proporcje. Po przemyśleniu tego, co dla państwa ważne, nie ma co temu nadawać jakiejś skomplikowanej formy, tylko spełnić wymogi dopuszczające do tego, byśmy mogli jak najszybciej ogłosić dla państwa konkursy w trybie niekonkurencyjnym – powiedział marszałek Marcin Jabłoński.

Dokument strategiczny partnerstwa jest finalizowany. Opracowana została lista projektów, w planach jest ogłoszenie konsultacji społecznych. Marszałek zapewnił jednak, że już teraz można realizować te projekty. – One będą się kwalifikowały do dotacji unijnych. Jeśli zakończą się procedury, od razu mogą państwo dostać zaliczki na dofinansowanie realizacji tych projektów – wyjaśnił M. Jabłoński. 

W spotkaniach z partnerstwami samorządowymi wzięli także udział dyrektorzy i pracownicy Departamentu Programów Regionalnych, Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Departamentu Gospodarki i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego.

W trakcie spotkań przypomniano także o pracach nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Do końca stycznia 2024 r. samorządy mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu aktualizacji.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeEuropejskie #FunduszeUnijne #UEdlaPL #EUREGIOPoland #FunduszeEuropejskiedlaLubuskiego #20latPolskiwUE

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content