Oddziały psychiatryczne dla młodzieży potrzebne od zaraz. Jest rządowe zielone światło (WIDEO)

Coraz więcej potrzeb w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży w regionie lubuskim. Nie wystarczają już same poradnie zdrowia psychicznego, ale ośrodki, gdzie całe rodziny będą mogły zostać objęte wsparciem specjalistów. Placówki w lubuskiem czekają na konkursy NFZ w tym zakresie. Rządowe zapowiedzi są takie, że pieniędzy na psychiatrię dziecięcą ma być więcej.

Zapraszamy do materiału wideo:

Orędowniczką zwiększenia środków na ten cel jest także nowa Rzeczniczka Praw Dziecka. Interpelują w tej kwestii lubuskie posłanki Krystyna Sibińska i Elżbieta Anna Polak z Koalicji Obywatelskiej. Wiemy, że w NFZ trwa analiza ile środków fundusz może przeznaczyć zwiększenie wsparcia psychiatrycznego najmłodszych i ich rodzin. Jak przekazała podczas obrad sejmu ministerka zdrowia Izabela Leszczyna, będzie wsparcie finansowe placówek. – Planujemy przeznaczyć w tym roku środki nie tylko na leczenie, ale także na projekty inwestycyjne w psychiatrii dzieci i młodzieży, a pieniądze pochodzą z Funduszu Medycznego – zapewniła z mównicy.


Ambitne plany na poszerzenie wsparcia specjalistycznego dla młodych Lubuszan ma Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu (Obrzycach). Jest zespół, są budynki, szpital czeka jeszcze na finansowe zielone światło płatnika, czyli NFZ i konkursy w tym zakresie.

O dalszych planach placówki w tym zakresie mówi Ewa Lewicka- Michalewska, dyrektorka Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu – Szpital od ponad 2 lat rozwija się pod względem zabezpieczenia psychiatrycznego dzieci i młodzieży. Funkcjonuje poradnia zdrowia psychicznego, a od stycznia uruchomiliśmy poradnie psychologiczną. W zakresie ambulatoryjnych świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży weszliśmy na 2 poziom referencyjny. Ze względu na potrzeby, które obserwujemy w naszych poradniach staramy się od kilku miesięcy zrealizować projekt utworzenia oddziału całodobowego. Taki mamy plan. Wiąże się on z modernizacją pawilonu nr 7. Istotne jest to, że w okresie letnim w tym roku uzyskaliśmy akredytację na szkolenie specjalistów w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży. Posiadamy 3 miejsca specjalizacyjne, z czego 2 naszych lekarzy otworzyło specjalizację w tym kierunku. Dla nas jest to bardzo istotne bo zapotrzebowanie na tych lekarzy specjalistów jest ogromne. Jest ich dosłownie garstka w naszym regionie. Staramy się sprostać oczekiwaniom, potrzebom, które po pandemii znacznie wzrosły. Każda ilość świadczeń okazuję się niewystarczająca i potrzeby w tym zakresie są ogromne.

Psychiatra Błażej Antosz, z-ca dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu – Szpital w Obrzycach bardzo intensywnie rozwija działalność dotyczącą psychiatrii dzieci i młodzieży. Od lat funkcjonuje tutaj oddział psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu, który wydzielił część dla dzieci z problemem uzależnienia. Aktualnie w województwie istnieje jedna placówka, która zapewnia opiekę całodobową dla dzieci i młodzieży. Z tego powodu my działamy w kierunku, żeby w przyszłym roku stworzyć u nas oddział młodzieżowy, a w przyszłości dziecięcy. Bardzo prężnie rozwinęła nam się poradnia zdrowia psychicznego, która działa przy szpitalu zapewniając dostęp do 4 lekarzy specjalistów i kilkunastu psychologów i psychoterapeutów oraz terapeuty środowiskowego. Opieka środowiskowa wydaje nam się najważniejsza, dlatego rozwijamy zespół leczenia środowiskowego, podobny do tego, który działa w Centrum Zdrowia Psychicznego dla osób dorosłych. Jest to element pionierski jeżeli chodzi o pilotażowy program Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zapotrzebowanie jest bardzo duże, na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą w poradni oraz w gabinecie. Widzę olbrzymie potrzeby jeżeli chodzi o stworzenie dodatkowych miejsc uzyskiwania pomocy. Musimy pamiętać, że każde dziecko czy nastolatek, który będzie odpowiedni zaopiekowany w warunkach ambulatoryjnych w momencie kryzysu zdrowia psychicznego, oznacza jedną osobę mniej, która by musiała trafić na hospitalizację całodobową. To znacząco odciążyło by system opieki zdrowotnej w tym zakresie. Rozwijamy się aktywnie, mamy możliwość realizowania szkoleń specjalizacyjnych dla lekarzy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Liczba miejsc w przyszłym roku zostanie jeszcze zwiększona. Liczymy tutaj na organy województwa i samorządowe, że będą nas w tym mocno wspierać.

Od 01.01.2023r. działa w ramach II poziomu referencyjnego.

Do Poradni Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży nie jest wymagane skierowanie.

W poradni przyjmowani są pacjenci do ukończenia 18 roku życia (do 21 roku życia, jeżeli dana osoba wciąż się uczy, wymagane przedstawienie legitymacji uczniowskiej) z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi (lękowymi, depresyjnymi, zaburzeniami po urazach psychicznych), dzieci i młodzież z problemami z zachowaniem, jedzeniem, z trudnościami szkolnymi i wychowawczymi.

W placówce pracują wykwalifikowani psychiatrzy, psycholodzy oraz psychoterapeuci. Preferowaną przez nich formą diagnozy i terapii jest model oparty o współpracę. Oznacza to, że specjaliści starają się uwzględniać różne formy pracy na rzecz zdrowia pacjenta: konsultacje interdyscyplinarne, pracę w zespole lekarsko-psychologicznym naszej poradni, współpracę z członkami rodziny w procesie zmiany.

W poradni stosowane jest leczenie obejmujące:

🟢 diagnozę i leczenie zaburzeń psychicznych mieszczących się w całym spektrum wieku rozwojowego,
diagnozę psychologiczną trudności szkolnych, zaburzeń emocjonalnych, behawioralnych i neurorozwojowych,
🟢 poradnictwo psychologiczne w trudnościach szkolnych i wychowawczych,
🟢 psychoedukację, wsparcie psychologiczne dla dziecka i jego rodziny w trakcie leczenia wybranych zaburzeń psychicznych,
🟢konsultacje psychologa,
🟢 psychoterapię indywidualną (w podejściu poznawczo-behawioralnym).
Diagnoza i terapia obejmuje cykl konsultacji u psychologa oraz psychiatry znających problemy psychologiczne i zaburzenia psychiczne wieku rozwojowego. Psychiatra i psycholog poinformują Państwa o zalecanych formach postępowania i terapii, w tym psychoterapii oraz farmakoterapii. Skuteczna terapia wielu zaburzeń psychicznych jest możliwa, o ile pacjent i jego opiekunowie będą uczestniczyli w cyklu regularnych wizyt.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content