Te zabytki powinny być naszą atrakcją. Bo i miały wskazywać kierunek

Kamień von Stoscha w Borowinie. Fot Towarzystwo Bory Dolnośląskie
Nasz region obfituje w historyczne ciekawostki, które opowiadają niesamowite historie. Mogą to być pokutne krzyże, fontanny, czy mosty. Takim smakołykiem okolic Żagania i Szprotawy są kamienne… drogowskazy.

Jak podkreśla regionalista Maciej Boryna to cud, że ten zabytek przetrwał w miejscu, gdzie Rosjanie przez dekady zrzucali najróżniejsze bomby, a wypalona ziemia zamieniła się w pustynię. Mowa o kolejnym kamiennych drogowskazie, a raczej jego szczątkach, tym razem odnalezionych na terenie poligonu. Na licu kamienia doskonale zachował się napis w języku niemieckim, niestety jego fragment jest nieczytelny. Rozczłonkowanie drogowskazu i odpryski to zapewne efekt wspomnianych bombardowań. Artefakt jest wciśnięty w grunt. Albo tak przysypały go tutejsze ruchome piaski albo najechał na niego ciężki pojazd.

Fot. Z odkrytego właśnie drogowskazu niewiele pozostało

Tym razem zabytek wypatrzyli turyści i przekazali wiadomość pracownikom Muzeum Ziemi Szprotawskiej na zgłoszenie turystów udali się w dzikie ostępy borów, by zobaczyć znalezisko. Jak mówi Boryna, jest on na razie dość zagadkowy:

– Udało się odczytać napis “…endorff”, co sugeruje nazwę miejscowości wiejskich – tłumaczy. – W języku niemieckim “Dorf” oznacza wieś. Z rozmiarów kamienia wynika, że brakuje około czterech pierwszych liter nazwy. Z lokalizacji mogłoby wynikać, że idzie o dawną wieś Baudendorf nad Bobrem, obecnie północną kolonię Starej Olesznej. Ale to wstępna diagnoza. Nie można wykluczyć, że pod nazwą miejscowości znajdowała się jeszcze dalsza część inskrypcji, prawdopodobnie cyfry. Jeśli to nie kilometraż lub numer, to może iść o zapis roku z XVIII wieku. Wskazywałaby na to także archaiczna forma zapisu nazwy wsi. Byłby to najstarszy kamienny drogowskaz w okolicy.

Fot. Towarzystwo Bory Dolnośląskie

Przez Bory Dolnośląskie prowadziło wiele różnych starych dróg, temat ich rozplanowania i przeznaczenia to materiał na naukowe opracowania. Informacja o znalezisku trafi do służb konserwatorskich i dyrekcji Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Okolica od lat szczyci się Szprotawskim Parkiem Kamiennych Drogowskazów, którego pomysłodawcą jest Towarzystwo Bory Dolnośląskie. Fundacja Natura Polska wydała nawet ilustrowany przewodnik oraz mapę „Szlakiem kamiennych drogowskazów”, które oprócz terenów Szprotawy obejmują również okolice Żagania i Żar. Na południu województwa lubuskiego naliczono już ponad 100 takich artefaktów. W okolicach Szprotawy dotychczas zidentyfikowano ponad 30 drogowskazów.

Źródło: Materiał Anieli Cichalewskiej FB Sprotavia Touristica

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Lewica pokazała „jedynki” do sejmiku

Lubuska Lewica postawiła na znane nazwiska w wyborach do sejmiku województwa. O kolejną kadencję powalczą Elżbieta Jaworska, Tadeusz Jędrzejczak i Sławomir Muzyka. „Jedynką” w pozostałych

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content