Połowa Ukrainek chce zostać w Polsce na dłużej

Zdjęcie ilustracyjne. pixabay
Przez ostatnie dwa lata przyzwyczailiśmy się do języka ukraińskiego w sklepach, na ulicy. Jeszcze częściej słyszymy polskie słowa z obcym akcentem. Obecnie w Polsce mieszka około miliona uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci oraz 1,5 mln Ukraińców, którzy przybyli przed wojną.

Jak podaje „Rzeczpospolita,” z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Interdyscyplinarnego Laboratorium Badań Wojny w Ukrainie przy Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wynika, że Ukrainki, które przyjechały do Polski, pochodzą głównie z klasy średniej. Większość badanych kobiet przebywa w Polsce od roku lub dłużej. Trzy czwarte mieszka w Polsce w dużych miastach powyżej 500 tys. i aż 66 proc. w wynajętych przez siebie mieszkaniach lub pokojach. Średnia wieku uchodźczyń wynosi 44 lata. Co ciekawe, 83 proc. ma wykształcenie wyższe, 53 proc. przyjechało z dziećmi, a aż 65 proc. kobiet pochodzi z rodzin dobrze sytuowanych.

Plusy i minusy

Najwyżej oceniły stan bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, edukację własną oraz transport miejski. A co oceniły najniżej? Sytuacja finansowa rodziny, praca, wynagrodzenie za pracę oraz opieka zdrowotna— te kwestie w kwestionariuszach wymieniane był najczęściej.

Większość Ukrainek, które wzięły udział w badaniu, uważa, że Polacy, wśród których mieszkają, mają do nich stosunek obojętny — 43 proc., a ciepły/bardzo ciepły — 47 proc. One również swój stosunek do miejscowej ludności oceniają raczej jako neutralny. Co ciekawe, spora część po 42 proc. badanych kobiet uważa, iż od czasu ich przyjazdu stosunek Polaków do nich się pogorszył.

Połowa pracuje

Z najnowszych badań wynika, że tylko połowa ukraińskich respondentek pracuje – 63 proc. z nich wykonuję pracę w Polsce, 23 proc. zdalnie w Ukrainie a tylko 8 proc. w innym kraju. Z czego wynika, że tylko co druga uchodźczyni pracuje? Problemy językowe, nisko płatna praca, nieuznanie dyplomu i praca poniżej kwalifikacji – te odpowiedzi najczęściej pojawiały się w ankietach. 16 proc. uważa, że nie pracuje ze względu na dzieci.

Tylko 42 proc. Ukrainek zamierza wrócić do swojego kraju. Połowa chce zostać w Polsce na stałe lub przynajmniej jeszcze na jakiś czas.

Źródło: Rzeczpospolita, onet.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content